Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 11/08/2023 - 09:45

Veteran vraget i Vild med dans: Jeg er oprigtigt ked af det

Jubilæumssæsonen i "Vild med dans" bliver uden Vild med dans-veteranen Michael Olesen, og det er ikke med hans gode vilje.

Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Når ballet begynder den 22. september, og "Vild med dans" valser over skærmen for 20. sæson i streg, bliver det uden veteranen Michael Olesen.

Han er nemlig ikke blandt de professionelle dansere, der skal lære nydanserne at mestre alt fra tango til cha-cha-cha.

Det oplyser han i et længere opslag på Instagram.

- Jeg modtog desværre et af de største øv-telefonopkald, jeg nogensinde har fået, da jeg fik at vide, at der ikke var plads til mig i år på Vild med dans-holdet, skriver Michael Olesen efterfulgt af et udråbstegn og en græde-emoji.

- Jeg elsker "Vild med dans", og alt det kan, og det er en meget stor del af mig. Derfor er jeg også oprigtig ked af ikke og skulle være en del af "Vild med dans" og få lov til at fejre 20-års jubilæet sammen med min Vild med dans-familie.

Michael Olesen debuterede på dansegulvet i det uhyre populære program tilbage i fjerde sæson i 2007 med Badehotellet-stjernen Anne Louise Hassing.

Med undtagelse af 18. sæson, som strøg over skærmen i 2021, har Michael Olesen været blandt de faste professionelle dansere i samtlige sæsoner siden sin debut.

Selv i 18. sæson i 2021, hvor han var på barsel med sin og kæresten Joan Divines søn, Felix, medvirkede han i særprogrammet "Vild med dans - Knæk Cancer".

Michael Olesen, der ved siden af dansen er uddannet ingeniør, dansede skuespillerinden Sofie Lassen-Kahlke til tops i 2017.

Gennem sine 15 sæsoner i "Vild med dans" har han blandt andre været makker med dansktopstjernen Hilda Heick, skuespillerinden Neel Rønholt og modellen Lisa Lents, som han siden i en periode dannede par med privat.

Senest dansede Michael Olesen med tv-værten Heidi Frederikke Sigdal.

I alt byder værtsduoen bestående af Sarah Grünewald og Martin Johannes Larsen ti par velkommen på gulvet i årets "Vild med dans", som får premiere på TV 2 og TV 2 Play den 22. september.

Den første nydanser har afsløret sig selv. Det er debattør Özlem Cekic, der tidligere har siddet i Folketinget for Socialistisk Folkeparti.

/ritzau/

København, 01/12/2025 - 08:00

FAKTA: Amalie Dollerups blå bog

* Amalie Dollerup filmdebuterede i "Kun en pige" i 1995.

* Hun fik sit helt store gennembrud som barneskuespiller i tv-serien "Strisser på Samsø", som blev sendt fra 1997 til 1998.

* I 1997 havde Amalie Dollerup også hovedrollen i filmen "Nonnebørn", der indbragte hende en bodilnominering.

* Ud over skuespillet synger Amalie Dollerup, og hun har medvirket i en lang række musicals.

* Hun har også medvirket i Cirkusrevyen. Hun indtog de skrå brædder i Teltet på Bakken i 2018-udgaven af den ikoniske revy side om side med blandt andre Lisbet Dahl og Ulf Pilgaard.

* Privat er hun gift med skuespilleren Andreas Jebro, som også har medvirket i "Badehotellet". Sammen har de sønnen August.

Kilde: danskefilm.dk.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/12/2025 - 08:00

Amalie Dollerup: Det var svært at slippe det dramatiske

Amalie Dollerup, der spiller med i "Valdes jul - vintermiraklet", skulle lære at slippe dramatikken fra "Badehotellet" for at træde ind i rollen som Malou.

Det kan være en kamp at holde julestemningen i kog gennem december. Juletraditioner bliver hurtigt glemt, og gejsten til at klippeklistre udebliver.

Sådan en jul har karakteren Malou, der spilles af Amalie Dollerup i TV 2-julekalenderen "Valdes jul - vintermiraklet". Hun prøver ihærdigt at holde gang i julegryden, mens hendes søster langtfra er i julestemning.

Det var heller ikke uden udfordringer for skuespilleren at skifte fra optagelserne af "Badehotellet", hvor hun spiller hotelbestyrerinden Amanda, til den mindre dramatiske julekalenderstemning i "Valdes jul".

- Det var lidt svært for mig, at det ikke var så konfliktoptrappende, som "Badehotellet" eksempelvis er. Jeg kom næsten direkte fra optagelserne af det, og i den serie er min karakter mere dramatisk. Det var svært at slippe i rollen som Malou, fortæller Amalie Dollerup.

Amalie Dollerup prøvede i første omgang at puste noget mere drama i sin nye karakter.

- Jeg havde det sådan lidt: "Er der ikke mere på spil her?". Men der er så meget drama andre steder i serien, så hjemme på matriklen skal der være hyggeligt. Der skal ikke være så mange konflikter.

Karakteren Malou er ikke ny i historien, men det er Amalie Dollerup. Hun overtager rollen som Malou, moren til Valde, fra Julie Agnete Vang, der spillede karakteren i den forrige Valde-julekalender.

Ifølge producer Tomas Hostrup-Larsen fra Cosmo Film skulle Julie Agnete føde midt i optageperioden, og derfor var det ikke muligt for hende at være med.

Amalie Dollerup er vant til udskiftninger på teatret, så det var ikke en helt uvant oplevelse at skulle udfylde en anden skuespillers sko, fortæller hun.

Amalie Dollerup kunne først for alvor træde ind i rollen som Malou, da hun sent i forløbet mødte sin fiktive søn for første gang.

- Det var syret, jeg først nåede at møde Sander Løkke Borg, der spiller Valde, første dag vi skulle optage. Det var en meget kold natteoptagelse på Fyn, hvor jeg skulle indstille mig på, at jeg har en 14-årig søn, og nu leger vi, at jeg er din mor.

- Det var også bare at blive kastet ud i det. Men det gik godt. Jeg er stolt af, at det gik så fint, fortæller skuespilleren.

Julekalenderen kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/12/2025 - 07:00

FAKTA: Prisen stiger ikke med 25 procent

* Selv om momsen udgør 25 procent, forventes der ikke prisstigninger på 25 procent på for eksempel fitnessabonnementer.

* Når der lægges moms på undervisning, får fitnesscenteret nemlig samtidig fradrag for moms på en række indkøb. Det kan være på maskiner, der anvendes til holdundervisning - samt for moms på drift og vedligehold.

* Derudover slipper fitnessbranchen for at betale lønsumsafgift af de aktiviteter, der bliver momspligtige.

Kilde: Skatteministeriet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 01/12/2025 - 07:00

Ny moms rammer alt fra fitness til bridge

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Fra 1. januar kan priserne på flere fritidsaktiviteter stige på grund af nye EU-regler. Regeringen er dog klar med en redningsplanke i form af et nyt fradrag.

Når rådhusklokkerne ringer det nye år ind, bliver det flere steder dyrere at gå til holdtræning i fitnesscenteret, øve lindy hop på danseskolen og få privatundervisning i klaver og sang.

En række EU-domme betyder, at der fra 1. januar lægges moms på en række undervisningsaktiviteter, der udbydes af kommercielle aktører.

Og det kan føre væsentlige kontingentstigninger med sig, forudser Henning Boye Hansen, der er chefkonsulent og skatteekspert i revisionsfirmaet BDO.

- Jeg bor selv i Holbæk, og her koster det lige nu omkring 200 kroner om måneden at gå på et spinninghold. Dem, der går på det hold, kan se frem til, at deres kontingent stiger med 50 kroner om måneden eller 600 kroner om året, hvis man træner alle 12 måneder om året, fortæller han.

Går du til oldboysfodbold eller håndbold nede i hallen, har du dog ikke noget at bekymre dig om. Foreningslivet er nemlig fritaget fra de nye momsregler.

Det gælder også unge under 30 år. Inden for EU-reglerne er det muligt for den danske regering at fritage de unge fra momsen, hvilket Folketinget behandler et lovforslag om.

Derudover rummer finanslovsaftalen, som regeringen har indgået med Det Konservative Folkeparti, et helt nyt motions- og musikfradrag, der skal komme alle på 30 år og derover til gavn.

Indtil videre står det klart, at fradraget blandt andet vil omfatte spinning, crossfit, yoga og danseundervisning i kommercielle fitnesscentre, private yogastudier og danseskoler - samt sang og musik i kommercielt regi.

I en pressemeddelelse fra Skatteministeriet, der blev sendt ud i slutningen af oktober, sagde skatteminister Ane Halsboe-Jørgensen:

- Det nye fradrag kan træde i kraft i april 2026 med tilbagevirkende kraft for hele året. Umiddelbart herefter vil danskerne kunne rette deres forskudsopgørelse og få glæde af fradraget for hele 2026.

Skatteministeriet oplyser, at fradraget vil have et loft på cirka 1750 kroner om året. Det vil give en faktisk skattebesparelse på omkring 450 kroner.

- Det passer nok nogenlunde med momsen for mange, vurderer Henning Boye Hansen.

Lovforslaget forventes vedtaget i februar, og derefter bliver det som nævnt muligt at indtaste fradraget på din forskudsopgørelse, så du kan trække en del af prisen på træningen eller musikundervisningen fra i skat.

Fradraget vil gælde med tilbagevirkende kraft fra 1. januar 2026.

Derfor anbefales det at gemme kvitteringerne fra årsskiftet. Kvitteringer fungerer som dokumentation for, at du har betalt for eksempelvis et fitnessabonnement.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek