San Jose, 02/02/2026 - 05:22
Højrefløjskandidat fører stort ved præsidentvalg i Costa Rica
Laura Fernandez fra regeringspartiet har fået halvdelen af stemmerne, efter at to tredjedele er talt op.
Marvin Recinos/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Højrefløjskandidaten Laura Fernandez har taget en stor føring ved søndagens præsidentvalg i Costa Rica.
Det viser foreløbige resultater natten til mandag dansk tid, efter at 69,40 procent af stemmerne er optalt.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
39-årige Fernandez, der er regeringspartiets kandidat, får opbakning fra 49,61 procent af stemmerne. Den nærmeste kandidat, centrumpolitikeren Alvaro Ramos, har fået 32,56 procent.
På baggrund af de foreløbige resultater ventes det, at Fernandez' konservative parti vil opnå et flertal i landets parlament. Partiet står til at tage 30 af de 57 pladser i parlamentet, skriver Reuters.
Fernandez bliver ifølge nyhedsbureauet AFP støttet af den afgående præsident Rodrigo Chaves.
Vold relateret til narkotikahandel har været et af de store emner i valgkampen, da Costa Rica er blevet et transitland for narkokarteller fra Mexico og Colombia.
Fernandez er gået til valg på et ønske om at ændre landets forfatning og gennemføre en reform af domstolene.
Hun har også lovet strengere fængselsstraffe og at færdigbygge et stort fængsel. Derudover vil hun indføre undtagelsestilstand i områder, der er hårdest ramt af kriminalitet.
Vælgerne i det mellemamerikanske land kunne stemme på 20 forskellige kandidater ved søndagens valg.
/ritzau/




