Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 22/09/2025 - 13:58

Mandsholdet har klædt Mørkøv på til VM

Landstræner Michael Mørkøv har ikke kunnet rekognoscere VM-ruten i Rwanda og har fået hjælp fra uventet kant.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

VM i landevejscykling er i gang i Rwanda, og sidst på ugen skal danskerne i aktion i linjeløbet for både mænd og kvinder.

Det skal de på en rute, som herrelandstræner Michael Mørkøv ikke har haft mulighed for at rekognoscere på egen hånd. Til gengæld har han fra en anden side fået information fra folk, som har været i Rwanda for at besigtige både rute og forhold.

- Mandsholdet, der ikke kun er en fodboldpodcast, men som virkelig også gør meget for cykling for tiden, har været dernede, siger Mørkøv til Eurosport om det satiriske sportsmedie.

- De var så søde at komme hjem til mig, inden de tog afsted, for at spørge om, hvad de skulle kigge efter, og for at høre hvordan de kunne hjælpe os. Så de har været nede og lave rigtig meget dokumentation.

Derudover har han fået hjælp fra både den norske landstræner og den tidligere danske cykelrytter Asbjørn Kragh Andersen, som i dag er sportsdirektør hos Picnic PostNL-holdet. De har begge været nede og se både ruten og forholdene.

Omkostningerne ved at rejse til Rwanda er så store, at Danmarks Cykle Union (DCU) har valgt ikke at rejse til det afrikanske land på forhånd. Det gjorde man heller ikke til VM i Australien i 2022.

Man har sågar valgt ikke at have junior- og U23-ryttere med, fordi det er for dyrt, ligesom man kun stiller med to ryttere i kvindernes eliteløb, selv om man kunne have flere med.

Det bliver første VM som landstræner for Michael Mørkøv, som sluttede sin aktive karriere ved nytår. Han lægger da heller ikke skjul på, at han gerne havde været i Rwanda forud for VM.

- Der havde været en helt anden ro i maven, hvis jeg havde set det hotel, vi skal bo på, set hvor lufthavnen lå og kørt ruten, siger han til Eurosport.

- Så havde jeg vidst præcis, hvad vi skulle ned til. Men det er klart, at økonomi har gjort, at det er for omstændigt at skulle derned for at observere de ting.

Kvindernes eliteløb køres lørdag, mens mændene skal i ilden søndag.

Mattias Skjelmose er kaptajn for det fuldtallige danske hold for mænd, mens Cecilie Uttrup Ludwig og Solbjørk Anderson udgør holdet på kvindesiden.

/ritzau/

København, 27/09/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Morten Hee Andersens meritter

* 34-årige Morten Hee Andersen blev uddannet skuespiller fra Den Danske Scenekunstskole i København i 2016.

* Han har medvirket i tre store DR-dramaer: "Herrens veje", "Fred til lands" og "Carmen Curlers".

* For "Fred til lands" modtog han en Robert i 2020.

* Han har også været nomineret til Bodilprisen to gange: i 2022 for det historiske drama "Margrete den første" og året efter for dramafilmen "Krysantemum". 

Kilde: IMDB.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 27/09/2025 - 08:00

DR-stjerne: Jeg har haft meget held i sprøjten

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Som skuespiller er der mange skift i Morten Hee Andersens liv.

Skuespilleren Morten Hee Andersen var omkring 30 år, da han landede hovedrollen i DR-dramaet "Carmen Curlers".

Serien fik med det samme tre sæsoner, så den har været et fast anker for skuespilleren, som nu er fyldt 34.

- Jeg synes, både at jeg selv og universet er modnet på en rigtig god måde, siger han og fortsætter:

- Det var faktisk en ret speciel oplevelse at vende tilbage og filme den sidste sæson, fordi vi havde haft et års pause imellem sæson to og sæson tre, hvor der skete alle mulige ting i mit liv. Jeg havde en kæreste, og vi gik fra hinanden, så der var mange store skift, fortæller Morten Hee Andersen, som siden har fundet kærligheden igen.

Han trives generelt ikke med store skift. Men dem er der mange af som skuespiller, hvor ens arbejdsplads ændrer sig, alt efter hvilke roller man får.

Morten Hee Andersen blev uddannet skuespiller fra Den Danske Scenekunstskole i København i 2016.

Foruden hovedrollen i "Carmen Curlers" har han også stået forrest i to andre DR-dramaer: "Herrens veje" og "Fred til lands".

Han har også haft store roller i filmene "Margrete den første", "Bastarden" og "Når befrielsen kommer".

- Jeg har haft meget held i sprøjten i mit arbejdsliv, så jeg taler fra et - i nogles øjne - meget privilegeret perspektiv. Men jeg vil bare sige, at det bedste, jeg har lært, er, at du ikke kan planlægge, hvad der bliver en succes, og hvad der bliver godt, lyder det fra Morten Hee Andersen.

Tredje sæson af "Carmen Curlers", hvis første afsnit kan ses på DR1 søndag aften, centrerer sig også om succes.

Serien er inspireret af virkelighedens iværksætter Arne Bybjerg, som i 1960'erne udviklede den elektriske papillot, Carmen Curlers. Han endte med at sælge virksomheden til amerikanske Clairol, som i DR's udgave hedder Clarice.

- Jeg synes, det har en almenmenneskelig relevans at tale om jagten på det gode liv, jagten på succes, og hvad magt gør ved dig - det synes jeg, at alle mennesker kommer i bevægelse med, lyder det fra Morten Hee Andersen.

- Ikke nødvendigvis fordi jeg selv gerne vil have det, men det fascinerer mig lidt, hvad det gør ved mennesker, og hvorfor vi bliver så afhængige af det.

Virkelighedens Arne Bybjerg var optaget af astrologi, så Morten Hee Andersen fik faktisk lagt både Arne Bybjergs og sit eget horoskop som en del af sin research.

De er begge født i tvillingens tegn. Arne Bybjerg kom til verden 17. juni 1928, Morten Hee Andersen den 22. maj 1991.

Deres horoskoper minder om hinandens, fortæller Morten Hee Andersen.

- Han havde helt klart mere af vædderen i sig, end jeg har. En klassisk leder. Men vi har begge to noget i os, som gør, at man en gang imellem kan få nogle lidt koleriske anfald, hvor temperamentet eller iveren sætter ind, konstaterer Morten Hee Andersen.

- Jeg har nok brugt meget af mig selv i rollen som Arne Bybjerg i forhold til drive og hyperfokus. Men jeg har en stopklods, hvor han bare kørte på.

Men med skuespillet kører Morten Hee Andersen på.

- Jeg har lyst til at gå i gang med arbejdet nu. Ikke i morgen. Nu.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 27/09/2025 - 10:00

FAKTA: Sådan betegnes en storm

* Storm er vind med vindstyrke 10 på Beauforts vindskala, svarende til vindhastigheder på 25-28 meter i sekundet. Storm optræder i Danmark stort set kun som vestenvinde, når dybe lavtryk passerer lige nord om landet.

* På den danske stormliste, der vedligeholdes af DMI, er der siden 1891 registreret 192 storme og orkaner over Danmark. Det svarer til cirka 15 for hvert årti.

* Stormene er altid opdelt i kategorierne 1 til 4, hvor 4 er den kraftigste.

* Den seneste kategori 4-storm på listen er Bodil, der hærgede 5.-6. december i 2013.

Kilder: Danmarks Meteorologiske Institut og Danmarks Nationalleksikon. 

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 27/09/2025 - 10:00

Uvejr kan true boligen: Disse tjek kan spare dig for store regninger

Jeppe Bjørn Vejlø/Ritzau Scanpix

Et par enkle efterårstjek af boligen kan sikre dig mod skader, hvis storm eller skybrud rammer dit hus. Derfor bør du tjekke både tag, sokkel og grundvand.

Oktober markerer skiftet til den egentlige efterårssæson, hvor vejret ofte bliver mere ustadigt og uforudsigeligt.

For dig som husejer er det en god anledning til at lave et par vigtige tjek, siger Christina Schjervig, der er ekspert i byggeteknik og huseftersyn hos Videncentret Bolius.

Når efteråret raser, er det især to modstandere, dit hus står overfor: vand og vind.

- De fleste mennesker bekymrer sig ikke om vand i boligen, og det er heldigvis, fordi der ofte ikke er nogen problemer. Men hvis problemet opstår, står man og tænker: "Hvad gør jeg nu?", siger hun.

Christina Schjervig påpeger, at det er en god idé at undersøge, om dit hus har nogle reelle risici.

Det kan være utætheder i taget, et par tagplader på carporten, som trænger til at blive spændt efter, måske en utæt eller overfyldt rensebrønd, for lav sokkelhøjde eller forkert fald i terræn.

Det er dog langtfra alle boliger, der nødvendigvis vil oversvømmes ved skybrud.

Risiko for oversvømmelse afhænger i høj grad af boligens placering i terrænet, og hvor let regnvand kan sive ned i undergrunden eller ledes væk, siger Christina Schjervig.

Hun foreslår, at du som boligejer slår data om din ejendom op på for eksempel på hjemmesiden DinGeo.dk

- Her kan du se, hvordan grundvandsstanden og risikoen for oversvømmelser ser ud hos dig, og på den måde kan du forberede dig bedre mod skybrud og forhøjet grundvand, siger hun.

Hos forsikringsselskabet Tryg oplever man flere og flere vandskader i huse. De er særligt er taget til i de senere år på grund af klimaforandringer, fortæller skadedirektør i Tryg Carsten Hvass-Nielsen.

- Som boligejer kan det være en god idé ikke kun at kigge på poster som nyt køkken eller bad, men også at få undersøgt, om man har brug for nye tagrender, eller om der skal lægges omfangsdræn og så videre, siger han og fortsætter:

- Du kan gøre meget ved god, løbende vedligeholdelse. Det forebygger mange skader - og begrænser de skader, der alligevel måtte komme.

Det gælder også i forhold til stormskader, som er i sæson fra oktober og frem til marts, lyder det fra skadedirektøren.

- Det svinger fra år til år, men et sted mellem otte og ti procent af vores anmeldelser går fast på stormskader, siger Carsten Hvass-Nielsen.

Hvis stormen er på vej, kan du selv forebygge nogle skader, før den rammer, påpeger han.

Det kan for eksempel være ved at gennemgå taget på din bolig, carport og dit skur, hvor du især kan se efter løse tagsten eller tagplader.

Og så gælder det også vedligehold af drivhus, hegn, legehus, flagstænger og lignende, uddyber han.

- Endeligt kan det også være en idé at få tjekket både sine egne og måske også sine naboers træer løbende og sørge for, at de bliver skåret til eller fældet, hvis der er sygdom i træerne, siger Carsten Hvass-Nielsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek