Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Basel, 15/05/2025 - 23:34

Danmark bryder Eurovision-forbandelse og går til finale

Færøske Sissal har med sangen "Hallucination" sikret Danmark en plads i finalen ved Eurovision lørdag aften.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Længe har en forbandelse hvilet over Danmark ved det internationale melodigrandprix, men torsdag aften er den brudt.

Færøske Sissal, som repræsenterer Danmark ved Eurovision 2025 med sangen "Hallucination", går videre til finalen lørdag.

Det står klart efter den anden semifinale, som er blevet afholdt i den schweiziske by Basel torsdag aften.

Danmark har ellers ikke kvalificeret sig til en Eurovision-finale siden 2019 og er dermed det land, der har deltaget i det internationale melodigrandprix flest år i træk uden at nå finalen.

Men nu er Danmark blandt de ti lande, der torsdag aften har sikret sig en finaleplads. I alt har 16 lande været på scenen torsdag i den anden semifinale.

Udover Danmark har også Litauen, Israel, Armenien, Østrig, Luxembourg, Finland, Letland, Malta og Grækenland booket billet til finalen torsdag.

Den 30-årige færøskfødte sanger Sissal var på scenen med en hel ny og strømlinet optræden, efter at det show, hun stillede op med i Dansk Melodi Grand Prix, blev kritiseret for at mangle en rød tråd.

Hun begyndte "Hallucination" i en fluffy jakke, som hun siden smed, så hun stod tilbage i et glimtende blåt bodysuit.

Da hun havde sunget sidste strofe, lagde hun hånden på brystet og takkede Europa.

- Jeg har det skidegodt!, lød det fra hende, lige da hun havde forladt scenen, afslørede DR i en video optaget backstage.

- Som vokalist synes man altid, at man kan gøre det bedre. Men jeg er så tilfreds.

Det er DR også.

Efter en stribe år uden en finaleplads iværksætte public service-stationen i 2023 en ny grandprixstrategi om kærlighed ved første lyt og en stærk performance visuelt og vokalt.

I år er strategien slået igennem, og Sissal er nu klar til lørdagens grande finale, hvor vinderen af Eurovision 2025 findes.

Årets semifinale begyndte "down under" med de grandprixglade australiere, der i 2015 blev inviteret med i konkurrencen. I år var kænguru-kontinentet repræsenteret af Go-Jo, som stillede op med "Milkshake Man".

Israels deltager, Yuval Raphael, var en af aftenens sidste sangere og gennemførte sit nummer, "New Day Will Rise".

Under generalprøven tidligere på dagen afbrød propalæstinensiske demonstranter hende med piften, buhråb og fløjter.

Det var finske Erika Vikman, som sluttede semifinalen af med sin orgasmesang, der bærer den tyske titel "Ich komme".

Sangen er godkendt af European Broadcasting Union (EBU), der arrangerer Eurovision.

Sådan gik det ikke for Malta, der var på scenen med "Serving".

Oprindeligt hed sangen, som synges på engelsk, "Serving Kant". "Kant" er maltesisk for "at synge". Men EBU beordrede teksten ændret, fordi det lød som "cunt". Et engelsk ord, der kan blive brugt nedladende om kvinders kønsorgan.

Der stiller så mange lande op i Eurovision, at grandprixet må afvikles over to semifinaler inden finalen.

Tirsdag fandt første semifinale sted. Her gik Kaj, som repræsenterer Sverige, videre med saunasangen "Bara Bada Bastu".

Satiretrioen er også foreløbige favoritter til at vinde hele baduljen.

Finalen fuldendes af Spanien, Italien, Storbritannien, Frankrig og Tyskland, som er automatisk kvalificeret, da de betaler den største del af gildet. Også sidste års vindernation - denne gang Schweiz - får altid en finaleplads.

Eurovision-finalen sendes på DR1 lørdag 17. maj klokken 21.00.

/ritzau/

København, 17/05/2025 - 08:00

Christophers bedste vens datter fik kræft: Det værste mareridt

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Da Christophers bedste vens lille barn blev ramt af leukæmi, satte det alle musikerens egne problemer i perspektiv.

Christophers nye album, "Fools Gold", er et blik ind i alt det, der har fyldt i hovedet på den danske stjerne gennem de seneste år.

Hvor han synger om sine op- og nedture gennem en tid med verdensturné og fravær fra sin egen familie, gør emnet i den sidste sang på pladen alle hans egne problemer til skamme.

Det siger han selv om "Be Home Soon", der er skrevet til en pige ved navn Alberte.

- Min barndomsven Mathias har en datter, der fik leukæmi, fortæller Christopher.

Det resulterede i et hårdt forløb for vennens familie, som kæmpede mod kræftsygdommen i to år.

Alberte fik kemoterapi, og i dag er hun kræftfri.

- Jeg var selvfølgelig virkelig berørt af situationen, fordi det kommer så tæt på. Det er jo et lille barn, og det er så uretfærdigt og meningsløst, siger den 33-årige sanger.

- Så efter en lang samtale med min ven Mathias, skrev den her sang nærmest sig selv.

Christopher Nissen Haugaard, som er hans fulde navn, er selv far til to døtre, som han har sammen med sin kone, modellen og influenceren Cecilie Haugaard.

Han kalder sit syvende album, "Fools Gold", for én lang dagbog over de seneste år.

Han synger især om sine egne problemer, egne frustrationer og eget savn til familien derhjemme og ser derfor, at sangen til Alberte afslutter albummet rigtig fint.

- Det hele blegner lidt i forhold til deres rejse over de sidste to år. Det sætter det hele i perspektiv, siger Christopher og konstaterer:

- Så snart der er nogle, der bliver rigtigt syge, så er der et virkeligt problem. Specielt når det er dine børn. Det er jo det værste mareridt.

"Be Home Soon" handler, som titlen antyder, om at komme hjem. Hjem fra hospitalet.

- Hvis der er en gud, hvordan kunne du så lade det her ske? Hun er kun et fireårigt barn, synger Christopher på engelsk i sangen, som slutter:

- Mor og far elsker at se dig glad, og vi kommer snart hjem, skat.

Da Albertes far og mor hørte sangen, var det et rørende øjeblik for dem alle.

- Jeg tror, at vi allesammen har tudet til den sang, fortæller Christopher, som sætter ord på de mange følelser, der har været forbundet med sygdommen og den efterfølgende helbredelse:

- Det er jo forfærdeligt, livsbekræftende, fantastisk og ubegribeligt på samme tid.

"Be Home Soon" udkom 2. maj sammen med resten af Christophers nye album, "Fools Gold".

/ritzau/

Læs Mere >>

Basel, 17/05/2025 - 07:00

Andre danske strejf står klar i Eurovision-finalen ud over Sissal

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Luxembourg og Storbritannien kæmper for at vinde Eurovision med dansk hjælp.

Danmark står i sin første Eurovision-finale siden 2019, efter at Hallucination-stjernen Sissal har kvalificeret sig til den.

Men der er også rød-hvid repræsentationer i to af finalens andre kombattanter.

Me & My-stjernen Susanne Georgi, der storhittede i 90'erne med nummeret "Dub-I-Dub" sammen med søsteren Pernille, er igen i år en del af Luxembourgs delegation.

Her hjælper hun landets Eurovision-finalist Laura Thorn med at shine, når hun skal forsøge at synge grandprixet til det lille miniputland med nummeret "La Poupee Monte Le Son".

Det andet danske drys finder man i Storbritannien.

Her stiller gruppen Remember Monday op med nummeret "What the Hell Just Happened?", som blandt andre er skrevet af de danske sangskrivere Julie Aagaard og Thomas Stengaard.

Julie Aagaard har også været med til at skrive to af sangene i årets danske melodigrandprix, Maria Matheas ballade, "Air", og Mariyas nummer, " I Belong To Me".

Men her endte Sissal som bekendt med at vinde og har dermed kunnet indløse billet til årets internationale melodigrandprix, som finder sted i den schweiziske storby Basel.

Lørdag aften kulminerer konkurrencen med den grande finale.

Modsat Danmark og Luxembourg er Storbritannien automatisk kvalificeret til finalen og har sluppet for at synge om en plads i en af de to semifinaler, som blev afviklet henholdsvis tirsdag og torsdag aften.

Det skyldes, at Storbritannien sammen med Spanien, Frankrig, Italien og Tyskland betaler den største sum af gildet, og prisen for det er en finaleplads.

Derudover er sidste års vinderland, som denne gang er Schweiz, også automatisk kvalificeret.

Eurovision-finalen kan ses på DR1 lørdag aften klokken 21.00.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 16/05/2025 - 10:00

FAKTA: Husk at læse flyselskabets orienteringer

* Hvis din afgang flyves af et andet selskab end det, du egentlig har booket hos, vil du typisk blive oplyst om det på forhånd.

* Her kan flyselskabet også tage forbehold for, at ydelsen, du modtager, kan variere fra det oprindelige.

* Det kan eksempelvis være, at flyet er en ældre model, der ikke kan tilbyde internet ombord.

Kilde: Ole Kirchert Christensen, som er ansvarshavende redaktør på luftfartsmediet Check-in.dk. 

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 16/05/2025 - 10:00

Mange passagerer får plads hos andre flyselskaber end de har bestilt

Sarah Christine Nørgaard/Ritzau Scanpix

Til sommer vil mange blive mødt af et fly med navnet på et selskab, de ikke selv har bestilt billet hos. Det har også betydning for, hvor man skal rette klager.

Årets sommerferie til varmere himmelstrøg er booket. Der er bestilt værelse på et lækkert hotel og købt billetter hos et velkendt flyselskab.

Men da du omsider venter ved gaten i lufthavnen, kan du se, at der står et helt andet flyselskabs navn på siden af det fly, du skal om bord på.

Det scenarie kan mange passagerer blive mødt af i år, vurderer Ole Kirchert Christensen, som er ansvarshavende redaktør på luftfartsmediet Check-in.dk.

- Den største udfordring lige nu er, at man mangler fly. Og det betyder, at i den kommende sommer har rigtig mange af de store flyselskaber været nødt til at indleje kapacitet fra andre selskaber.

- Så hvis man har booket med SAS, kan man ikke være sikker på, at man kommer til at flyve med et SAS-fly. De har for eksempel det danske charterselskab Jettime til at flyve for sig. De flyver også for de finske selskab Finnair, forklarer Ole Kirchert Christensen.

Efter coronapandemien har flytrafikken haft luft under vingerne, og efterspørgslen steg meget hurtigere end forventet.

Derfor var lufthavnene og flyselskaberne ifølge luftfartskommentatoren ikke helt på plads til at imødekomme presset.

- Alle de store flyselskaber mangler kapacitet, så det finder de hos charterselskaber eller hos nogle, der har specialiseret sig i den slags, siger Ole Kirchert Christensen med henvisning til det, man kalder ACMI-udbydere - Aircraft, Crew, Maintenance, and Insurance - altså flyselskaber, der har til formål at flyve for andre.

Det er ifølge Ole Kirchert Christensen "ekstremt udbredt denne sommer", fordi der igen i år er flymangel.

- Forbrugerne bliver måske lige forvirrede, fordi det er et andet flyselskab, og det kan umiddelbart skabe en utryghed. Særligt hvis det er et selskab, de ikke kender i forvejen. Men når de store flyselskaber vælger nogle til at flyve for sig, vælger de et velrenommeret selskab, for ellers går det jo ud over deres eget brand, siger Ole Kirchert Christensen.

Hvis der skulle opstå problemer som eksempelvis aflysning eller forsinkelse, er det til gengæld lidt mindre ligetil, hvem man så skal rette sit krav til.

Det fortæller advokat Benedikte B. Lund, som er leder af lawsuit og ekspert i flypassagerers rettigheder hos virksomheden Flyhjælp.

- Den juridiske regel for, hvem der er ansvarlig over for dig i forhold til kompensationen, er det såkaldte transporterende flyselskab. Og den juridiske definition er det flyselskab, der udfører eller har til hensigt at udføre din flyvning, forklarer advokaten.

Det er altså ret teknisk og kommer an på den præcise bagvedliggende juridiske konstellation - for eksempel om det er fly og besætning, som er lejet sammen. Men det vil ofte betyde, at det er flyselskabet, du faktisk flyver med, der har ansvaret.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek