Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 11/01/2024 - 10:00

Stigning i batteribrande: Hold øje med din elcykel

Vær opmærksom på brandfare, hvis du har en elcykel. Det er især under opladningen, at det kan gå galt, advarer eksperter.

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Din elcykel er ikke kun flammende hurtig, den kan også være brandfarlig. Derfor er det vigtigt at være særligt opmærksom, når du oplader batteriet.

Sådan lyder advarslen fra Sikkerhedsstyrelsen.

- Sammen med Beredskabsstyrelsen har vi set en tendens til en væsentlig stigning i antallet af brande landet over, som er relateret til produkter med genopladelige batterier, siger Nicoline Zederkof Jensen, der er kontorchef for afdelingen Produktkontrol i Sikkerhedsstyrelsen.

I 2021 blev der i Danmark registreret 30 brande, der opstod i et mindre produkt med litiumionbatteri. I 2022 blev der registreret 73 brande, mens der alene i første halvår af 2023 blev registreret 58.

En del af disse brande opstår i elcykler, elscootere og elløbehjul, viser en opgørelse fra de to styrelser. Og 40 procent af de brande, der brød ud i de mindre personlige transportmidler i perioden fra 2018 til 2022, skete under opladning.

For at minimere risikoen for brand er det først og fremmest vigtigt, at du bruger den originale oplader til elcyklens batteri. Både oplader og batteri skal desuden være uden defekter.

- Sørg for, at batteriet ligger og lader op på et underlag, der ikke er brandbart, og undgå at lade op på steder, hvor der er spærret for flugtveje, hvis nu uheldet er ude. Det er også en god idé at have mindst en fungerende røgalarm i nærheden, siger Nicoline Zederkof Jensen.

Ud over selve batteriet og opladeren kan den elinstallation, du får strøm fra, også give problemer. Det fortæller Jesper Sandberg, der er elteknisk konsulent hos erhvervsorganisationen Tekniq Arbejdsgiverne.

- Det er ikke urealistisk, at der står fem til ti cykler og lader op samtidig nede i en cykelkælder i en etageejendom. Det kan have en effekt over lang tid - især hvis man kun har en enkelt stikkontakt, og den måske sidder i et andet rum, så man trækker forlængerledninger herfra, siger han.

Sådan en løsning kan gå hen at blive farlig, fordi forlængerledningerne kan have svært ved at klare presset. Jesper Sandberg har også set eksempler på, at man i mangel på stikkontakter har trukket strøm til elcyklerne fra et lampeudtag i loftet, hvilket også øger risikoen for gnister og kortslutning.

- Hvis der sker en fejl, kan lyset, der angiver flugtveje, i øvrigt gå ud, og så risikerer man, at man slet ikke kan orientere sig gennem kælderlabyrinten, siger Jesper Sandberg.

Om du bor i lejlighed eller i hus anbefaler han, at du overvejer at få installeret et sikkerhedssystem i bygningens eltavle. Der findes nemlig sikkerhedssystemer, som kobler automatisk fra, hvis noget går galt.

Samtidig er det afgørende at sørge for, at der er monteret røgalarmer i kælderen eller i garagen, hvor elcyklen står og lader op.

- Problemet er jo, at man tit sætter den til at lade op om natten, hvor man ikke overvåger opladningen. Derfor er det vigtigt med røgalarmer, siger Jesper Sandberg.

/ritzau fokus/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek