Teheran, 30/06/2025 - 14:30
Iran: Over 900 mennesker dræbt af israelske angreb i Iran
Blandt 900 dræbte under israelske angreb i Iran er 132 kvinder og 38 børn, oplyser talsperson.
Majid Asgaripour/Reuters
Af: /ritzau/
935 mennesker er ifølge en talsperson for Irans retsvæsen blevet dræbt under den 12 dage lange krig med Israel.
Det skriver det statslige iranske nyhedsbureau Irna ifølge AFP.
Det seneste dødstal er en væsentlig opjustering. Tidligere lød det fra de iranske myndigheder, at 627 mennesker var blevet dræbt og 4800 såret i angrebene.
Talspersonen Asghar Jahangir oplyser, at 132 kvinder og 38 børn er blandt de dræbte.
De to lande indgik for knap en uge siden en våbenhvile.
Samme dag som våbenhvilen trådte i kraft, oplyste israelske sundhedsmyndigheder ifølge The Times of Israel, at i alt 28 personer var blevet dræbt i landet af iranske angreb. Over 3000 var ifølge myndighederne blevet såret.
Konflikten mellem Israel og Iran - som USA efterfølgende involverede sig i - begyndte med en bølge af israelske angreb på iranske atomanlæg og militærbaser 13. juni.
Den 21. juni, efter flere dages spekulationer om et muligt amerikansk angreb, meldte USA sig for alvor ind i konflikten og sendte militærfly mod Iran og angreb landets atomanlæg.
Efterfølgende angreb Iran en amerikanskledet militærbase i Qatars hovedstad, Doha.
Angrebene startede, mens USA og Iran var i gang med forhandlinger om en ny atomaftale.
USA's mål med forhandlingerne, der for nuværende er gået i stå, var at forhindre, at Iran gennem uranberigelse bliver i stand til at producere atomvåben.
Aftalen skulle erstatte en tidligere atomaftale fra 2015, som USA's præsident, Donald Trump, trak USA ud af i sin første embedsperiode i 2018.
Iran har insisteret på, at berigelsen sker til fredelige formål, og at landet ikke vil forsøge at udvikle atomvåben.
Netop spørgsmålet om berigelse af uran har været et stort stridspunkt i forhandlingerne om en atomaftale.
Iran har konsekvent afvist at underskrive en atomaftale, der kræver, at landet skal stoppe sin berigelse af uran.
Modsat har blandt andre Steve Witkoff, der er USA's udsending i Mellemøsten og har ledet forhandlingerne, tidligere sagt, at USA ikke kan godkende så meget som én procents uranberigelse fra Iran.
/ritzau/