Ishøj, 08/05/2026 - 05:17
Politiet efterforsker formodet skyderi i haveforening i Ishøj
Fredag morgen undersøger politiet en anmeldelse om skud i haveforening i Ishøj. Ingen er blevet ramt.
Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Politiet er tidligt fredag morgen til stede ved haveforeningen Ishøjgård i Ishøj, efter at der i nat blev indgivet flere anmeldelser om et muligt skyderi.
Det siger vagtchef ved Københavns Vestegns Politi Brian Holm til Ritzau.
Den indledende efterforskning viser fredag morgen, at det ser ud til, at der er blevet affyret skud, fortæller vagtchefen.
Politiet modtog kort efter midnat natten til fredag flere anmeldelser fra personer i haveforeningen, der mente, at de havde hørt skud.
- Vi undersøger en anmeldelse om et muligt skyderi derude. Der er ikke nogen sårede, sagde Brian Holm omkring klokken 01.
Efter anmeldelserne rykkede politiet ud med seks patruljer og nogle kriminalteknikere.
Tidligt fredag morgen arbejder kriminalteknikerne fortsat på stedet.
- De er ikke færdige med at undersøge stedet endnu. Det bliver de først op ad formiddagen, siger Brian Holm fredag morgen.
Der er tidligt fredag morgen ikke foretaget nogen anholdelser i sagen.
/ritzau/




