Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

12/11/2024 - 10:07

FAKTA: De fleste får flere penge mellem hænderne

Af: Af Murat Tamer, Ritzau Fokus

* I 2025 hæves beskæftigelsesfradraget fra 10,65 procent til 12,30 procent. Og det stiger igen i 2026 til 12,75 procent.

* Som navnet indikerer, kræver beskæftigelsesfradraget, at man er aktiv på arbejdsmarkedet. Ydelser, såsom folkepension, dagpenge, kontanthjælp og SU, udløser altså ikke et beskæftigelsesfradrag.

* Desuden hæves topskattegrænsen i 2025 med 22.900 kroner til 611.800 kroner.

* Omkring otte ud af ti på arbejdsmarkedet står til at få flere penge mellem hænderne, når beskæftigelsesfradraget stiger, og topskattegrænsen øges.

Kilder: Skatteguiden, Beskæftigelsesministeriet og BDO.

/ritzau fokus/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek