Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 24/02/2025 - 09:38

Krimiforfatteren Ole Frøslev er død

Ole Frøslev var folkeskolelærer, men passionen for bøger skabte en forfatterkarriere. Han blev 81 år.

Af: /ritzau/

Den mangeårige krimiforfatter Ole Frøslev er død.

Han blev 81 år.

Det oplyser forfatterens familie til Politiken.

Ole Frøslev debuterede som forfatter i 1989 med kriminalromanen "Tornen i øjet".

Bogen, der handler om kriminalassistent Benny Rasmussen og hans kolleger fra Station 3 på Nørrebro i København, blev godt modtaget af kritikerne, og Ole Frøslev blev hædret med Det Danske Kriminalakademis debutantpris i 1990.

Det gav ham mod på at fortsætte skriverierne, og i alt blev det til syv romaner om Station 3.

Også besættelsestiden har optaget Ole Frøslev.

I 2004 begyndte han på serien "Mørketid", der består af seks romaner, som skildrer årene under Anden Verdenskrig.

"Den Grønne Bar", "Hestetyven", "Slagteren fra Ryesgade", "Profeten", "Dragerkuskens Brudenat" og "Gangsterpigen", hedder romanerne, som udgår fra et opdagerkontor på Østerbro i København.

Efter de to første udgivelser af serien modtog Frøslev Det Danske Kriminalakademis diplom for "begyndelsen på en lovende serie".

Ole Frøslev var oprindeligt uddannet folkeskolelærer.

Han var ligeledes assisterende skolebibliotekar, men som 47-årig kastede han sig ud i forfatterskabet.

Frøslev har fortalt, at det var sin egen glæde ved at læse en spændende bog, der fik ham til at skifte spor.

Han beskrev desuden sig selv som "gør-det-selv-forfatter", hvilket gjorde, at han selv har indlæst de fleste af sine bøger som lydbøger.

Forfatteren nåede også at forsøge sig med andre litterære genre i karrierens løb.

Det blev blandt andet til den historiske krigsroman "Den danske dame" og den romantiske gyser "Sidste frist".

/ritzau/

København, 19/12/2025 - 13:28

Forfatter og forlag frifindes i injuriesag om Fejø-bog

Restauratør fra Fejø følte sig forulempet af ligheden mellem ham og den usympatiske karakter "Rolf" i bog.

Forfatteren Thomas Boberg og forlaget Gyldendal er fredag blevet frifundet i en injuriesag anlagt af en restauratør fra Fejø i forbindelse med bogen "Insula".

Det oplyser Retten i Nykøbing Falster til Ritzau.

Restauratør Frank Strathe har sagsøgt forfatteren Thomas Boberg og forlaget Gyldendal, i forbindelse med bogen der udkom i august sidste år.

Strathe mener, at "Rolf", en usympatisk karakter i bogen, har så mange lighedstræk med ham som virkelig person, at det udgør en retsstridig krænkelse.

Karakteren i bogen fremstilles dels som en, der kører spritkørsel og dels fremsætter strafbare trusler, og det vil restauratøren ikke have siddende på sig.

Forfatteren og forlaget har under sagen forsvaret sig med, at der er tale om fiktion. Og selv om karakteren i bogen er inspireret af virkelighedens Frank Strathe, så er der ikke lighedstegn mellem de to.

Frank Strathe skal betale henholdsvis 25.000 kroner og 20.000 kroner til forfatteren og forlaget til at dække deres sagsomkostninger.

/ritzau/

Læs Mere >>

Lemvig, 19/12/2025 - 12:37

Kong Frederik styrer Danmarks første batteritog i Vestjylland

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Landets første batteridrevne passagertog er indviet i Lemvig. Kong Frederik kørte toget over målstregen.

Med kong Frederik i førerrummet er Danmarks første batteridrevne passagertog fredag blevet indviet.

Efter en længere togtur fra Holstebro ankom kongen til Lemvig, hvor toget kørte over en rød snor for at markere den officielle åbning.

Midtjyske Jernbaner pensionerer dermed sine otte dieseltog for at gøre plads til syv nye batteritog. De skal køre på strækninger omkring Lemvig, Holstebro og Skjern.

- Det er en stor begivenhed for det her område i Danmark. Jeg er stolt af at være her og at få et transportmiddel med grønne fortegn, siger kong Frederik efter togturen til TV 2.

Selv ønskede kongen dog ikke at bedømme, hvordan han klarede opgaven med selv at køre toget det sidste stykke fra førerrummet.

- Det må I spørge min hjælperytter om, siger kong Frederik med et grin til den fremmødte presse.

Indvielsesfesten begyndte fredag formiddag på Holstebro Station, hvor også transportminister Thomas Danielsen (V) også var til stede.

De syv batteritog er af togtypen Siemens Mireo Plus B.

Tre af de nye batteritog og ladeanlægget i Lemvig er finansieret af Region Midtjylland, mens de resterende fire batteritog og ladeanlæggene i Holstebro og Skjern er støttet af staten.

Projektet er en del af statens mål om at gøre den kollektive trafik CO2-neutral og har givet Midtjyske Jernbaner rollen som "eksperimentarium" for batteritogdrift på regionale strækninger i Danmark.

Midtjyske Jernbaner blev grundlagt i 1879 og har hovedsæde i Lemvig. Selskabet er ansvarlig for togdriften på strækningen Vemb-Lemvig-Thyborøn og Holstebro-Skjern.

Tidligere hed jernbanevirksomheden VLTJ (Vemb-Lemvig-Thyborøn Jernbane) og kaldes det stadig i folkemunde.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek