Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 08/06/2024 - 10:26

Byret afviser at nedlægge forbud mod DR-dokumentar

Entertainer Martin Brygmann har anmodet om et forbud mod DR-dokumentar blandt andet på grund af "usandheder".

Af: /ritzau/

Københavns Byret afviser at nedlægge forbud mod DR-dokumentar, som entertainer Martin Brygmann har anmodet om.

Det oplyser Københavns Byret til Ritzau.

Ifølge Martin Brygmanns advokat, Heidi Højmark Helveg, er DR kommet med ”udokumenterede freds- og ærekrænkende påstande” mod ham.

- I de tilfælde, hvor påstandene indeholdt tilstrækkelig konkrete oplysninger til, at de kunne efterprøves, har vi kunnet påvise alvorlige fejl, manipulation og direkte usandheder, skrev Heidi Højmark Helveg i en mail til Ritzau torsdag aften.

Hun og Martin Brygmann var torsdag mødt op i byretten til et retsmøde, hvor Brygmann forlangte, at der blev nedlagt forbud mod en udgivelse, hvis indhold endnu ikke er offentlig kendt.

Hun og Martin Brygmann har gennem de sidste syv måneder henvendt sig til DR ti gange for at få fremlagt dokumentation.

Flere medier, herunder Berlingske og Ekstra Bladet, skriver, at det drejer sig om indholdet i en kommende dokumentar.

Dette har Ritzau ikke kunnet få bekræftet af Martin Brygmanns advokat.

Martin Brygmann har været en del af den danske underholdningsbranche siden begyndelsen af 1990'erne. Han er kendt fra både skuespil, musik og satire. Han har desuden været vært på forskellige programmer på tv.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek