Herning, 12/08/2026 - 15:51
FCM-træner håber nyt tiltag er kommet for at blive
FC Midtjylland har haft godt af at trække vejret midt i et tætpakket sommerprogram, erkender Mike Tullberg.
Inpho Photogragraphy/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
FC Midtjylland har haft en uge til at restituere og forberede sig til torsdagens returkamp mod Bohemians i Conference League-kvalifikationen.
Det har gjort truppen godt efter en periode med fem kampe på 15 dage lige efter sommerpausen, fastslår cheftræner Mike Tullberg, hvis hold fører 2-0 efter første opgør i Irland.
- Det har været godt at have lidt luft i weekenden. Vi har været ramt. Overhovedet ikke mentalt eller noget, men vi har været lidt smalle.
- Nu har vi fået nogle folk tilbage, og truppen ser frisk ud. Vi er klar og glæder os. Ikke kun til torsdag, men også til en ny periode med rigtig mange kampe på kort tid, siger Tullberg.
Også de øvrige danske deltagere i Europa - AGF, FC København og FC Nordsjælland - havde kampfri i weekenden.
Det skete som en del af en aftale mellem klubberne og Divisionsforeningen om at give de europæiske deltagere en pause midt i en hektisk og vigtig periode i forhold til at kvalificere sig til ligaspil og sikre koefficientpoint til Danmark.
Aftalen har været flere år undervejs og gælder indtil videre kun for denne sæson, hvorefter man skal evaluere tiltaget.
Tullberg erklærer sig som klar fortaler for, at pausen skal indføres mere permanent.
Til gengæld tøver han, da spørgsmålet går på, om den ligger optimalt mellem de to kampe i tredje kvalifikationsrunde. Eller om den måske ville gøre endnu mere gavn omkring de altafgørende kampe i den kommende playoffrunde.
Her bliver modstanden for de danske hold på papiret en kende vanskeligere.
- Nu fanger du mig jo lidt, for jeg ved ikke, hvad min egen klub stemmer for eller ikke stemmer for i forhold til de her ting her. Men det kommer jo nok lidt an på lodtrækningen, hvis jeg skal være helt ærlig.
- Som det ser ud nu, kunne det måske have været bedre omkring playoffrunden for de danske hold. Men man kan også argumentere for, at den for os havde ligget bedre omkring kampene mod Besiktas. (FCM tabte samlet 0-3 i anden runde af Europa League-kvalifikationen, red.)
Det akkumulerede slid på trupperne er alt andet lige større om en uge eller to.
- Det er rigtigt i forhold til den fysiologiske del, hvis man når så langt som playoffrunden. Men jeg tænker helt sikkert også, at der har været nogle grunde til, at man har valgt runden før.
- Jeg vil lade den være ved, at jeg synes, det er et rigtig fint tiltag, at vi i det mindste har muligheden for nu at springe en enkelt runde over, så man står bedre i Europa, siger Tullberg.
De fire europæiske deltagere indhenter de andre hold i Superligaen kampmæssigt, når de i starten af september møder hinanden internt i en midtugerunde.
RITZAU




