Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 19/10/2022 - 17:30

Vaccinationer får flyvende start: Går over al forventning

Over halvdelen af borgere over 65 år har på få uger fået ekstra vaccinestik mod covid-19 og mod influenza.

Philip Davali/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Der er stor efterspørgsel efter at blive vaccineret med boosterstikket mod covid-19 og mod influenza.

Det konstaterer Sundhedsstyrelsen, efter starten på årets vaccinationsindsats begyndte for en måned siden.

- Vi kan se, at på nuværende tidspunkt er over 600.000 borgere over 65 år vaccineret mod både covid-19 og influenza. Det er mere end halvdelen af målgruppen.

- Det er baggrunden for, at vi siger, at det går over al forventning, siger vicedirektør Steen Dalsgård Jespersen, Sundhedsstyrelsen.

Starten på vaccinationsudrulningen gik 15. september på landets plejehjem.

Her har 89 procent af plejehjemsbeboerne taget imod boosterstikket mod covid-19.

1. oktober blev der åbnet for influenzavaccination af personer på 65 og derover samt for boostervaccination af personer på 50 år og derover.

Også de lidt yngre er kommet godt i gang, når det gælder det ekstra stik mod cororonavirus.

På bare 18 dage har 43 procent af de 50 til 84-årige takket ja til at få boosterstikket, oplyser Sundhedsstyrelsen.

Det giver travlhed på de regionale vaccinationscentre, hos praktiserende læger og apoteker landet over.

- Systemet har jo været sat lidt under pres med den store efterspørgsel. Derfor er der nogle dage, hvor der manglede vacciner hos praktiserende læger blandt andre, siger Steen Dalsgård Jespersen.

Målet er ifølge vicedirektøren, at 90 til 95 procent i målgrupperne bliver vaccineret mod både covid-19 og influenza i efteråret.

- Vi tillader os at have høje ambitioner, fordi det er gået godt de sidste par år. Nu må vi se, om vi kommer derop, men indtil videre er vi kommet godt i gang, siger Steen Dalsgård Jespersen.

Det evige spørgsmål er ifølge vicedirektøren, om man rammer rigtigt, når det gælder tidspunktet for vaccination.

Bliver man vaccineret for tidligt, dækker vaccinen måske ikke så godt, hvis epidemien først kommer sidst på vinteren.

Det var for eksempel tilfældet med influenzavirus i år.

- Vurderingen har været, at det er relevant at vaccinere i oktober-november, så det er det, vi gør, med en forventning om, at epidemien kommer i januar.

- Men det ved vi først til den tid, om det også er sådan, det går, siger Steen Dalsgård Jespersen.

/ritzau/

Riga, 28/10/2025 - 19:56

Besøg i Letland som ung lærte kong Frederik om frihed

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Letternes kamp for selvstændighed satte kong Frederiks egen frihed i perspektiv, lyder det i tale.

Da kong Frederik som ung besøgte Letland, lærte han, at frihed ikke er en selvfølge.

Det siger han tirsdag aften, da han holder tale til statsbanketten i Riga i forbindelse med kongeparrets statsbesøg i Letland.

- Hjemme havde jeg hørt beretninger fra dengang, Danmark var besat – her til lands var besættelsen kun lige forbi efter at have varet i 50 år. Letternes lange kamp satte min egen frihed i perspektiv, lyder det i talen, som kongehuset har delt på sin hjemmeside.

Kongen besøgte Letland, imens han læste statskundskab i 1992. Hans speciale på studiet handlede om de baltiske lande - herunder Letlands - udenrigspolitik.

Letland var på daværende tidspunkt for nylig blevet uafhængigt, efter at have været besat af Sovjetunionen siden 1940.

I talen kommer kongen også ind på det tætte bånd mellem Danmark og Letland.

Charlotte Flindt Pedersen, der er direktør i Udenrigspolitisk Selskab, har tidligere fortalt til Ritzau, at Danmark og Island var blandt de første lande til at genoptage de diplomatiske forbindelser med de baltiske lande.

De tæller udover Letland, Estland og Litauen.

Da tidligere udenrigsminister Uffe Ellemann Jensen (V) døde i 2022, blev han også kaldt "Estlands bedste ven" af Estlands præsident.

I sin tale siger kongen, at både letter og danskere har noget på spil i dag.

Han siger, at man efter krigen i Ukraine mærker, at demokratiet og friheden er på spil.

Statsbanketten foregår på Riga Slot tirsdag aften.

Udover kong Frederik har den lettiske præsident, Edgars Rinkevics, også holdt tale.

Ifølge Billed-Bladet foregik Letlands præsidents tale på lettisk, og kongeparret og de andre danske gæster fik derfor et hæfte med en oversættelse.

Kongen har også holdt tale på dansk.

Kongeparrets statsbesøg fortsætter onsdag.

/ritzau/

Læs Mere >>

Riga, 28/10/2025 - 19:33

Besøg i Letland lærte kong Frederik om frihed

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Letternes kamp for selvstændighed satte kong Frederiks egen frihed i perspektiv, lyder det i tale.

Da kong Frederik som ung besøgte Letland, lærte han, at frihed ikke er en selvfølge.

Det siger han tirsdag aften, da han holder tale til statsbanketten i Riga i forbindelse med kongeparrets statsbesøg i Letland.

- Hjemme havde jeg hørt beretninger fra dengang, Danmark var besat – her til lands var besættelsen kun lige forbi efter at have varet i 50 år. Letternes lange kamp satte min egen frihed i perspektiv, lyder det i talen, som kongehuset har delt på sin hjemmeside.

I talen kommer kongen også ind på det tætte bånd mellem Danmark og Letland.

Han siger samtidig, at både letter og danskere har noget på spil i dag.

Statsbanketten foregår på Riga Slot tirsdag aften.

Udover kong Frederik har den lettiske præsident, Edgars Rinkevics, også holdt tale.

Ifølge Billedbladet foregik Letlands præsidents tale på lettisk, og kongeparret og de andre danske gæster fik derfor et hæfte med en oversættelse.

Kongen har også holdt tale på dansk.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 28/10/2025 - 10:00

FAKTA: Hvad er ChatGPT?

* ChatGPT er en chatbot baseret på kunstig intelligens udviklet af OpenAI. Navnet står for "Chat Generative Pre-trained Transformer".

* Du bruger den ved at give den spørgsmål eller opgaver i form af såkaldte prompts.

* Teknologien er baseret på en avanceret sprogmodel, der anvender maskinlæring til at skabe en sammenhængende tekst.

* ChatGPT er trænet på store mængder tekstdata fra internettet, herunder bøger, artikler og hjemmesider, hvilket giver modellen en bred og omfattende viden om mange forskellige emner.

Kilder: Teknologisk Institut og Danske Bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 28/10/2025 - 10:00

FAKTA: Sådan er undersøgelsen lavet

* Undersøgelsen er lavet i 2025 af virksomheden Modeva, der er et digitalt marketingbureau.

* Her stillede man ChatGPT 100 spørgsmål, og svarene blev vurderet af fire økonomiske eksperter.

* I 55 procent af tilfældene var svarene korrekte, i 30 procent fik man et ufuldstændigt og/eller misledende svar, og i 15 procent af tilfældene var svaret decideret forkert.

* Der gøres desuden opmærksom på, at teknologien bag ChatGPT og lignende kunstig intelligens løbende ændrer sig og forbedres.

Kilder: Modeva og Danske Bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek