København, 10/07/2025 - 15:54
Kritiseret chatbot kan fra næste uge anvendes i Teslaer
Chatbotten Grok, der har været under kritik for sine svar, kan ifølge Elon Musk snart bruges i Tesla-biler.
Dado Ruvic/Reuters
Af: /ritzau/
Chatbotten Grok, der er skabt af rigmanden Elon Musks selskab xAI, kan benyttes i Tesla-biler "senest i næste uge".
Det skriver Elon Musk, der er stifter af elbilvirksomheden Tesla, på det sociale medie X.
Udmeldingen kommer i kølvandet på, at chatbotten har fået kritik for at komme med svar, hvor Grok blandt andet hylder Adolf Hitler og kritiserer islam.
I mellemtiden har xAI frigivet en ny version af chatbotten, Grok 4, som ifølge xAI er "verdens mest kraftfulde" sprogmodel.
Ifølge nyhedsbureauet AFP har Grok i sine svar også anklaget jøder for at promovere "antihvidt" had.
Elon Musks selskab har skrevet på X, at den var bekendt med sagen og arbejdede aktivt på at fjerne de "upassende" opslag.
Som bruger af X kan man lave et opslag, hvor man stiller Grok et spørgsmål. Chatbotten giver efterfølgende et offentligt svar.
Desuden har en domstol i Tyrkiet forbudt adgang til en række opslag fra Grok, hvor den kritiserer præsident Recep Tayyip Erdogan og muslimske religiøse værdier.
EU tager Groks svar "meget alvorligt" og er i kontakt med virksomheden bag det sociale medie.
Det fortæller EU's talsmand for digitale anliggender, Thomas Regnier, der bekræfter, at Polen i et brev til EU opfordrer til en undersøgelse af Grok.
Chatbotten er xAI's svar på chatbotter som ChatGPT og Deepseek.
Den har også fået kritik fra den amerikanske jødiske lobbyorganisation ADL, som mener, at det er "uansvarligt, farligt og antisemitisk".
Det skrev organisationen i et opslag på X.
Grok har blandt andet refereret til "antihvide" stereotyper og sagt, at cheferne i Hollywood i overvejende grad er jøder.
I et opslag onsdag skrev Grok, at den forsøgte at være sarkastisk, når den nævnte Hitler.
Samme dag meddelte Linda Yaccarino på X, at hun træder tilbage som direktør for det sociale medie.
Det blev ikke meddelt, hvad der er årsag til hendes opsigelse.
/ritzau/