Maiduguri, 01/07/2026 - 01:08
37 elever er fortsat savnet efter angreb under eksamen i Nigeria
Kidnapning af elever er ifølge AFP en udbredt taktik, som bander og væbnede grupper gør brug af i Nigeria.
Af: /ritzau/
37 elever er savnet i Nigeria, efter at såkaldte jihadister mandag angreb en skole, hvor der blev afholdt afsluttende eksamener.
Det viser en liste, som lokale myndigheder i Nigeria tirsdag har frigivet, skriver nyhedsbureauet AFP.
Det er ifølge myndighederne en "liste over studerende i fangenskab".
Angrebet fandt sted mandag morgen, hvor gerningsmænd fra gruppen Islamisk Stat i Vestafrika-provinsen (ISWAP) stormede skolen i byen Lassa, der ligger i Askira Uba-distriktet.
Tre personer blev dræbt i angrebet, heriblandt en soldat og en lærer, har militæret oplyst. AFP kommer ikke ind på den tredje dræbtes profession.
Oprindeligt oplyste militæret, at blot én person var savnet, skriver AFP.
Listen over de 37 studerende opremser de studerendes køn og deres forældres telefonnumre. AFP kommer dog ikke ind på de tilfangetagne elevers køn.
Kidnapning med henblik på afpresning for en løsesum er blevet en udbredt taktik blandt både islamister og ikke-ideologiske bander på tværs af det konfliktprægede nordlige og centrale Nigeria.
I 2014 blev hundredvis af studerende fra en pigeskole i byen Chibok kidnappet af islamister fra den militante gruppe Boko Haram. Det er ifølge AFP den mest berygtede kidnapning af elever i landet nogensinde.
RITZAU/




