Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 14/01/2021 - 14:30

Det kan vare måneder inden rigsretssag kommer i gang

Ifølge Politiken kan det bliver sommer, før en rigsretssag mod Inger Støjberg kan begynde.

Emil Helms/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Højesterets præsident, Thomas Rørdam, siger til Politiken, at han ikke ser det muligt at starte en rigsretssag mod Inger Støjberg (V,) før Instrukskommissionen har afleveret sin anden delberetning.

Det vil først ske senere på året. Instrukskommissionen blev nedsat 3. december 2019 og har fået halvandet år til sit arbejde.

Dog blev kommissionen pålagt at komme med en delberetning om Inger Støjbergs rolle efter et år, så forældelsesfristen for eventuelt brud på loven ikke blev overskredet.

- Jeg kan ikke se andet, end at vi bliver nødt til at vente på anden delberetning, siger Thomas Rørdam, der som præsident for Højesteret også er formand for rigsretten.

Dermed forventes en rigsretssag ikke at kunne begynde kort tid efter en vedtagelse i Folketinget.

For når den anden delberetning er kommet, skal der være tid til, at dommere og advokater kan læse dokumenterne igennem. Politiken skriver, at det dermed er realistisk, at en rigsretssag først kan starte efter sommerferien.

Når den først er begyndt, kan den dog ifølge Thomas Rørdam gennemføres relativt hurtigt.

- Få måneder er det tidsperspektiv, jeg forestiller mig, siger Thomas Rørdam til Politiken.

En rigsretssag mod tidligere udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) er blevet en realitet, efter at både Socialdemokratiet og Venstre torsdag har meddelt, at partierne vil stemme for en sådan sag.

For Venstres vedkommende er medlemmerne dog stillet frit, og ni af de 41 i partiets folketingsgruppe har tilkendegivet, at de vil stemme imod.

Partierne har truffet deres afgørelse, efter at Instrukskommissionen i sin rapport slog fast, at en instruks om at adskille alle asylpar, hvoraf den ene var mindreårig, uden en individuel vurdering, var klart ulovlig.

Og at Inger Støjberg var advaret om, at gennemførelsen af en sådan instruks ville være ulovlig.

/ritzau/

København, 29/10/2025 - 15:18

Ny dansk gyserfilm forvandler H.C. Andersens eventyr til mareridt

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Blod, skrig og drabelige væsner - sådan tænker de færreste om H.C. Andersen. Ikke desto mindre har hans eventyr givet inspiration til en ny dansk gyserfilm.

- Mit liv er et smukt eventyr, saa rigt og lyksageligt.

Sådan indleder H.C. Andersen sin selvbiografi "Mit livs eventyr".

Men nationaldigteren havde også en forkærlighed for det ikke så smukke - for det groteske og det uhyggelige.

Det vil fire filminstruktører vise med hver deres fortolkning af en H.C. Andersen-fortælling i den nye gyserfilm "Yndige mennesker".

Det fremgår af en pressemeddelelse fra holdet bag filmen.

- Der er en fascinerende mørk side til H.C. Andersens forfatterskab, som ofte underkendes eller bliver overset, lyder det i pressemeddelelsen.

De fire instruktører, Anders Jon, Michael Kunov, Kasper Juhl og Michael Panduro, står bag hver deres nyfortolkning af de velkendte eventyr og digte "Snedronningen", "Dødningen", "Tante tandpine" og "Historien om en moder".

På rollelisten ses skuespiller Albert Rudbeck Lindhardt fra "Vejen hjem" og "Familier som vores".

Derudover kan man blandt andre opleve skuespiller Sus Wilkins, der blandt andet er kendt fra Netflix-filmen "Kærlighed for voksne".

I filmen vikler fire skæbnefortællinger sig ind i hinanden, da overnaturlige kræfter slipper gennem sprækkerne og tvinger fire mennesker til at konfrontere deres egne dæmoner.

"Yndige mennesker" har været fem år undervejs og startede for nylig sit festivalliv på den australske genrefestival Dark Nights, hvor den modtog festivalens særpris for sin fotografering.

Ligesom H.C. Andersen selv kommer filmen rundt i verden, hvor den er blevet vist på genrefestivaler i Norge og Tyrkiet.

15. november bliver filmen vist på genrefestivalen Blodig Weekend i København, mens den fra 20. november til 3. december 2025 kan ses i Valby Kino.

/ritzau/

Læs Mere >>

Adazi, 29/10/2025 - 14:38

Kongen i Letland: Alvoren fra østfronten er meget tæt på

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Kong Frederik og dronning Mary har onsdag besøgt en dansk militærlejr i Letland under et statsbesøg.

Der er en udtalt taknemmelighed og glæde over danske soldaters tilstedeværelse i Letland og den danske opmærksomhed mod de baltiske lande.

Det er kong Frederiks opfattelse på baggrund af de seneste to dages statsbesøg i Letland, hvor blandt andet forsvar og militær har været i fokus.

Kongeparret besøgte onsdag blandt andet den danske militærlejr Camp Valdemar, der ligger i tilknytning til Adazi Military Base.

Her besøgte og talte parret med danske soldater, der er udstationeret i Letland.

På et kort pressemøde efter besøget understregede kongen, at Letlands nabo ikke er "hvilken som helst nabo", med henvisning til at det baltiske land deler grænse med Rusland.

- Det synes jeg, er vigtigt, at vi fortæller i Danmark. Nok er vi lidt længere væk fra denne her østfront, men heroppe er alvoren meget, meget tæt på, siger kongen fra militærlejren i Adazi.

Både kong Frederik og dronning Mary bliver spurgt til, hvordan de vil have det, hvis deres ældste søn, kronprins Christian, blev udsendt til basen i Letland.

- Vi er stolte af, at Christian har valgt at tage en militæruddannelse, men hvor den ender henne, må tiden vise, svarer dronning Mary.

Kronprinsen har aftjent sin værnepligt ved Garderhusarregimentet i Slagelse og har valgt at fortsætte den militære uddannelsesvej.

Således er han i gang med en et-årig løjtnantsuddannelse med en efterfølgende periode med praktisk tjeneste som delingsfører.

Kronprinsen går dermed i sin fars fodspor. Kong Frederik aftjente sin værnepligt i Den Kongelige Livgarde i 1986.

To år efter den daværende kronprins Frederiks værnepligt blev han udnævnt til løjtnant af reserven og blev i den forbindelse delingsfører ved Gardehusarregimentet, der dengang hørte til i Næstved.

Inden besøget i den militære lejr i Letland var kongeparret omkring et gymnasium i Adazi, hvor de overværede elevernes skydetræning.

Det er en del af undervisningen i civilt beredskab, der har været obligatorisk fag i Letland i godt et år.

Kongeparret afslutter statsbesøget i Letland onsdag med et såkaldt returarrangement, som fejrer og markerer dansk-lettiske relationer.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 28/10/2025 - 10:00

FAKTA: Hvad er ChatGPT?

* ChatGPT er en chatbot baseret på kunstig intelligens udviklet af OpenAI. Navnet står for "Chat Generative Pre-trained Transformer".

* Du bruger den ved at give den spørgsmål eller opgaver i form af såkaldte prompts.

* Teknologien er baseret på en avanceret sprogmodel, der anvender maskinlæring til at skabe en sammenhængende tekst.

* ChatGPT er trænet på store mængder tekstdata fra internettet, herunder bøger, artikler og hjemmesider, hvilket giver modellen en bred og omfattende viden om mange forskellige emner.

Kilder: Teknologisk Institut og Danske Bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 28/10/2025 - 10:00

FAKTA: Sådan er undersøgelsen lavet

* Undersøgelsen er lavet i 2025 af virksomheden Modeva, der er et digitalt marketingbureau.

* Her stillede man ChatGPT 100 spørgsmål, og svarene blev vurderet af fire økonomiske eksperter.

* I 55 procent af tilfældene var svarene korrekte, i 30 procent fik man et ufuldstændigt og/eller misledende svar, og i 15 procent af tilfældene var svaret decideret forkert.

* Der gøres desuden opmærksom på, at teknologien bag ChatGPT og lignende kunstig intelligens løbende ændrer sig og forbedres.

Kilder: Modeva og Danske Bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek