Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Cannes, 16/05/2024 - 02:45

Dansk guldpalmekandidat om kriminalsag høster roser

Den danske film "Pigen med nålen" høster efter Cannes-premiere roser fra internationale medier.

Yara Nardi/Reuters

Af: /ritzau/

Den danske film "Pigen med nålen" har netop haft premiere i hovedkonkurrencen på filmfestivalen i Cannes.

Filmen har Vic Carmen Sonne i hovedrollen og bygger på historien om Dagmar Overbye, som fra 1913 og syv år frem dræbte en lang række spædbørn født uden for ægteskab.

Dagmar Overbye spilles af Trine Dyrholm.

Det danske medie Soundvenue kalder filmen en "smuk, ambitiøs og mareridtsagtigt fortælling fra bunden af det danske samfund efter Første Verdenskrig".

"Pigen med nålen" er instrueret af svenske Magnus von Horn. Det er første gang, at en af hans film er udtaget til den prestigefyldte festivals hovedkonkurrence.

Vic Carmen Sonne spiller den fattige unge kvinde Karoline, der under Første Verdenskrig slider som syerske på Kitzler Tekstilfabrik.

Karolines mand er draget i krig, og er ikke kommet hjem. Karoline indleder et forhold med fabriksdirektøren og bliver gravid. Det er her, hun møder Dagmar Overbye.

Fabriksdirektøren vil nemlig ikke gifte sig med Karoline, så hun må af med barnet.

The Hollywood Reporter kalder i en flot anmeldelse filmen et "mørkt og presserende dansk drama om en uønsket graviditet".

Hos mediet IndieWire lyder det, at "Magnus von Horns flotte og medrivende Cannes-film byder på rig og selvsikker historiefortælling med et twist".

Både Vic Carmen Sonne og Trine Dyrholm høster dertil roser for skuespillet.

Hos Soundvenue lyder det, at Trine Dyrholm leverer en "frygtløs fysisk præstation", imens den unge Karolines skæbnetunge historie er "fantastisk forankret i Vic Carmen Sonne".

- Man er opslugt fra første til sidste sekund, skriver Soundvenue.

Dansk film har traditionelt stået stærkt i Cannes. Senest i 2022 deltog Ali Abbasis "Holy Spider" i hovedkonkurrencen, hvor Zar Amir Ebrahimi modtog skuespillerprisen.

Samme år deltog Hlynur Pálmasons 'Vanskabte Land' i Un Certain Regard. De forgangne 10 år har der været otte danske film i hovedprogrammet.

/ritzau/

København, 13/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Ulver Skuli Abildgaard

* Ulver Skuli Abildgaard blev født 26. juni 1955.

* Den 70-årige skuespiller blev færdiguddannet fra Odense Teater i 1984

* Han særlig kendt for sin rolle som Ulrik i komedieserien "Hjem til fem" fra 1995.

* Har spillet roller i tv-serier som "Taxa", "Sommerdahl" "Badehotellet", "De forbandede år", "Nordkraft" og Thomas Vinterberg-filmen "Kollektivet".

Kilder: DR, IMDB. 

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 13/12/2025 - 08:00

TV 2-stjerne: Folk bliver helt bange for mig

Ulver Skuli Abildgaard, der spiller morfar Jens i "Valdes jul - vintermiraklet", er så buldrende positiv, at folk finder det uhyggeligt, fortæller han.

God julestemning kan bringe det positive frem i selv den mest forbitrede vinterhader.

Men det kan også blive for meget af det gode, hvis man spørger Ulver Skuli Abildgaard, der er aktuel som morfaren Jens i TV 2-julekalenderen "Valdes jul - vintermiraklet".

Han er selv så positivt anlagt, at det næsten er uhyggeligt, mener han.

- Jeg buldrer nogle gange frem af positivisme - folk bliver helt bange for mig, fortæller skuespilleren, der har spillet med i tv-serier som "Taxa" og "Badehotellet".

Ifølge Ulver Skuli Abildgaard er det til tider lidt for positive sind er noget, som han har måttet arbejde med for ikke at træde sine medmennesker over tæerne.

- Fordi jeg er så buldrende, kommer jeg til at dæmpe alle mulige andre - jeg giver jo ikke andre lov. Der skal også være plads til, at andre har det, som de har, siger Ulver Skuli Abildgaard.

Det er dog noget, som er blevet bedre med alderen, fortæller den 70-årige skuespiller.

Det positive og lyse sind er også gældende for hans karakter i julekalenderen, morfaren Jens, der så småt begynder at falde for Berit, der spilles af Ina-Miriam Rosenbaum, da hun skal arbejde på den gård, han bor på.

Privat er skuespilleren godt gift på fyrretyvende år, som han selv beskriver det.

Han og konen Inger har sammen tre voksne børn, der tilsammen har seks børnebørn.

Jens og Berits juleromance viser sig blandt andet ved kopper af cafe latte, som morfaren serverer.

Og det er et kærlighedssprog, som Ulver Skuli Abildgaard også bruger.

- Hver morgen laver jeg cappuccino til min kone. Min far gjorde det for mig, da jeg var barn.

Ægteparret, der har været sammen siden 1981, har en særlig opskrift til det lange og sunde parforhold.

- Tilgivelse. Og så skal man arbejde for det, lyder det fra Ulver Skuli Abildgaard.

- Man behøver ikke at sige eller gøre noget, man skal bare være der.

Julekalenderen kan ses hver aften frem til 24. december på TV 2, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Forskellige lertyper

* Der findes et væld af forskellige slags ler. Overordnet inddeles de i tre typer: lertøjsler, stentøjsler og porcelænsler.

* Dit valg er ler afhænger blandt andet af, hvor højt ovnen kan brænde.

* Smeltepunktet for lertøjsler er lavt, og det skal derfor ikke brændes ved så høje temperaturer som stentøjsler og porcelænsler, der begge har et højt smeltepunkt.

Kilde: cerama.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 12/12/2025 - 08:00

FAKTA: Hold fokus på processen

* Prøv at slippe dine egne forventninger til, hvordan det færdige resultat af din keramik skal se ud, og tillad dig selv at lege med leret, når du går i gang med at forme det.

* Lav måske en tegning forinden af, hvad du gerne vil lave, men brug den udelukkende som et startskud og ikke som et facit.

* Du kan også sagtens sætte hænderne i leret uden at have nogen som helst idé om, hvad du gerne vil lave. Prøv bare at lade hænderne prøve sig frem.

* Du kan altid klaske leret sammen og prøve igen, hvis du er utilfreds med det, du har formet.

* Men husk også, at kreationer i ler ofte ser håbløse ud helt op til den sidste finish. Nogle gange skal der ikke mere til end at lukke alle de små revner med tommelfingeren og køre en fugtig svamp hen over kanten på koppen, før den pludselig ser flot ud.

Kilde: Pi Bjørg, der er keramiker og forfatter til bogen "Keramik derhjemme - for alle".

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek