Silkeborg, 06/08/2025 - 15:30
Silkeborg vil drille polakker med lange boldpassager
Silkeborg skal få Jagiellonia til at løbe efter bolden i stedet for at have den, siger Jens Martin Gammelby.
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Silkeborg IF har haft en vanskelig sæsonstart, men en af fodboldholdets velkendte styrker bliver torsdag en nøgle til at sikre succes i Conference League-kvalifikationen.
Formår Superligaens bundprop at holde klogt fast i bolden hjemme på Jysk Parks kunstgræsunderlag, kan det frustrere modstanderne hos polske Jagiellonia, der hellere selv vil diktere kampene med bolden.
Sådan lyder det fra Silkeborg-backen Jens Martin Gammelby i et interview på klubbens hjemmeside. Han så lovende Silkeborg-tendenser i søndagens 0-1-nederlag til Randers FC.
- Vores spil mod Randers var opløftende, og der var takter, vi skal tage med ind til den europæiske kamp. Vi var gode med bolden og sørgede for, at Randers ikke kunne få fat i den, og det skal vi finde frem igen.
- Jagiellonia vil gerne have bolden og presse os højt, så hvis vi kan være gode på bolden, så kan det være, at de bliver trætte af det, siger Gammelby, før han påpeger et klart forbedringsområde:
- Vi skal se, om vi ikke kan komme frem til lidt flere chancer, siger han.
Man skal tilbage til april for at finde en betydende kamp, hvor Jagiellonia ikke var det hold med mest boldbesiddelse.
Jens Martin Gammelby har selv en fortid i polsk fodbold. Med afsæt i den baggrund advarer han i et interview med Midtjyllands Avis mod at undervurdere Jagiellonia.
- De kommer med en masse power, men de kan stadig spille fin fodbold. Jeg ved ikke, om folk undervurderer polsk fodbold, men nu har jeg selv været der, og niveauet er godt. Vi er måske mere strukturerede i forhold til det taktiske, end nogle af de polske hold er, mens de går meget op i løbepensum. Rent fysisk er de virkelig atleter, siger Gammelby til avisen.
Bookmakerne har Silkeborg som snæver favorit til at vinde på eget kunstgræs, men Jagiellonia er favorit til samlet avancement.
Til torsdagens kamp i Silkeborg kan cheftræner Kent Nielsen glæde sig over igen at råde over midtstopperen Alexander Busch, der er klar efter en hjernerystelse.
Polakkerne gæstede også Danmark sidste år. Højst overraskende vandt holdet 2-1 ude over FC København i Conference Leagues ligaspil efter et sejrsmål dybt inde i tillægstiden, selv om FCK dominerede opgøret.
Jagiellonia har danskeren Louka Prip i spillertruppen.
Den samlede vinder af dobbeltopgøret skal møde kroatiske Hajduk Split eller albanske Dinamo City i den afgørende kvalifikationsrunde om en plads i Conference League-ligaspillet.
/ritzau/