Washington D.C., 17/04/2025 - 01:19
Trump beder skattevæsen fjerne Harvard Universitys fritagelse
Harvard University har afvist at rette sig efter krav fra Donald Trump til ansættelser og optag af studerende.
Af: /ritzau/
Den amerikanske regering har bedt landets skattevæsen om at fratage Harvard Universitys skattefritagelse.
Det fortæller unavngivne kilder i USA's justitsministerium til Fox News.
Mediet CNN skriver desuden, at skattevæsnet, IRS, ifølge unavngivne kilder planlægger at tage skattefritagelsen fra Harvard.
Der vil snart blive truffet en endelig afgørelse, lyder det.
Balladen om det amerikanske eliteuniversitet er opstået, efter at Harvard har afvist at rette sig efter en række krav fra Donald Trump, USA's præsident.
Kravene handler blandt andet om universitetets ansættelses- og optagelsespraksis og bunder i, at Harvard University ifølge Trump-regeringen ikke gør tilstrækkeligt for at bekæmpe antisemitisme.
Trump har også beskyldt andre universiteter - herunder det prestigefyldte Columbia University - for at tillade antisemitisk propaganda.
Det skal blandt andet være sket i forbindelse med propalæstinensiske demonstrationer og demonstrationer mod krigen i Gaza.
Ud over at stille krav til Harvards praksis i forbindelse med ansættelse af medarbejdere og optag af studerende kræver Trump-regeringen, at universitetet dropper sine diversitetsfremmende projekter.
Efter at Harvard tidligere på ugen meldte ud, at man ikke ville rette sig efter Trumps ønsker, truede præsidenten med at få universitets skattefritagelse ophævet.
Natten til tirsdag dansk tid meddelte det amerikanske uddannelsesministerium desuden, at det vil indefryse omkring 2,2 milliarder dollar i føderal støtte til Harvard University samt kontrakter for 60 millioner dollar.
Beløbet svarer til 14,9 milliarder kroner.
/ritzau/