Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 23/10/2024 - 10:35

Kong Frederik indvier supercomputer med tophemmelig placering

Supercomputeren skal efter planen sætte skub i udviklingen af nye lægemidler og den grønne omstilling.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Kong Frederik indvier onsdag morgen en af verdens kraftigste supercomputere og et helt nyt center for kunstig intelligens i Danmark.

Indvielsen finder sted i Vilhelm Lauritzens Terminal ved Københavns Lufthavn.

- Det her skridt kan næsten føles som at rejse frem i tiden, siger kong Frederik i en tale.

Supercomputeren med navnet ”Gefion” skal blandt andet bruges til udviklingen af nye lægemidler, diagnosticering af sygdomme og finde effektive løsninger i den grønne omstilling.

- I dag fejrer vi, alt det vi nu får adgang til. Det er banebrydende for vores forskning, og Gefion kan give bedre muligheder for at blive rustet til morgendagens udfordringer, siger kongen.

Den nøjagtige placering er hemmelig af sikkerhedsmæssige årsager, oplyser Novo Nordisk Fonden til Ritzau.

Supercomputeren er resultatet af et partnerskab mellem Novo Nordisk Fonden, Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) og den amerikanske chipgigant Nvidia.

Computeren får sine kræfter fra Nvidias såkaldte mikrochips. Det er et lille stykke materiale, der indeholder et elektronisk kredsløb i mikroskopisk størrelse.

Med de elektroniske kredsløb kan mikrochippen gemme information og fungere som computerens hjerne.

Mikrochips bruges i mobiltelefoner, kameraer og høreapparater blandt andet.

Kong Frederik er blandt andet i selskab med Nvidias topchef, Jensen Huang, erhvervsminister Morten Bødskov (S) og direktør i Novo Nordisk Lars Fruergaard ved lanceringen.

Det er planen, at danske forskere fra landets universiteter og virksomheder skal have adgang til at bruge computeren.

- Den kan arbejde med løsninger på problemer, som er så komplekse, at dagens computere ikke har en chance.

Sådan lød det fra administrerende direktør i Novo Nordisk Fonden Mads Krogsgaard Thomsen, da planerne om supercomputeren blev offentliggjort tilbage i marts.

Kunsten bliver at få forskere, læger og virksomheder til at få så stor interesse for computeren, at de vil komme rendende med problemer, som de ikke har kunnet løse hidtil, lød det fra direktøren.

- Vi kan ikke sende dansk data ud af kongeriget, så det her muliggør, at danske forskere kan arbejde med dansk data på dansk grund, siger Mads Krogsgaard Thomsen.

Det unikke ved supercomputeren er, at den kan gennemgå oceaner af data på én gang.

En almindelig computer skal løse et problem ad gangen, før den går videre til det næste, forklarede direktøren.

Supercomputeren ligner noget, man måske har set på film, hvor en masse såkaldte racks - en form for skabe til hardware - kobles sammen.

Supercomputeren skal køre på 100 procent vedvarende energi.

Billeder viser topchef i chipgiganten Nvidia Jensen Huang, nyudnævnt administrerende direktør for det nye Danish Centre for AI Innovation Nadia Carlsten og Kong Frederik bære på et kæmpe strømstik på scenen ved indvielsen.

Det er ikke klart, om det er et rigtigt strømstik til supercomputeren.

Novo Nordisk Fonden har bevilget omkring 600 millioner kroner til centret, hvor Danmarks Eksport- og Investeringsfond (Eifo) har bidraget med cirka 100 millioner.

/ritzau/

New York, 30/05/2025 - 19:07

Taylor Swift køber rettighederne til sin gamle musik tilbage

Rettighederne til Taylor Swifts tidlige musik har siden 2019 været centrum i en strid. Nu ejer hun dem igen.

Popstjernen Taylor Swift har købt rettighederne til sine seks første album tilbage.

Det skriver hun i et brev på sin hjemmeside.

- Al den musik, jeg nogensinde har skabt, tilhører nu mig, skriver hun.

Sagen går tilbage til 2019, hvor musikagenten Scooter Braun købte Swifts tidligere pladeselskab og med det også alle sangene fra "Taylor Swift", "Fearless", "Speak Now", "Red", "1989" og "Reputation".

Den, der ejer en masteroptagelse, bestemmer, hvordan den distribueres og bruges.

Kunstneren tjener stadig royalties, men at kontrollere masteroptagelsen gør det muligt at beskytte brugen af værket i fremtiden.

Ifølge BBC har Swift hele tiden beholdt sine rettigheder til udgivelse, fordi hun står som enten forfatter eller med-forfatter på musikken.

Det betyder ifølge BBC, at hun har været i stand til at sige nej til forsøg på at give andre selskaber tilladelse til at bruge sangene.

Swift har som et modsvar haft en ambition om at genindspille musikken for på den måde at reducere værdien af de originale optagelser.

Indtil videre har hun udgivet fire genindspillede album under titlen "Taylor's Versions".

- Mine fans ved, hvor vigtigt det her har været for mig. Så vigtigt, at jeg omhyggeligt har genindspillet og genudgivet fire af mine albums, skriver Swift i sit åbne brev.

Det fremgår ikke, hvad Taylor Swift har betalt. Ifølge BBC blev musikkataloget solgt for 300 millioner dollar i 2020.

/ritzau/

Læs Mere >>

Umeå, 30/05/2025 - 18:36

Svensk rappers koncert aflyses efter oplysninger om drabsplaner mod ham

200 Tomas Brandt Wangel/Tt/Ritzau Scanpix

Yasin skulle fredag have spillet for første gang længe, men det aflyses efter artikler om drabsplaner mod ham.

To unge personer skal være blevet anholdt under mistanke for at planlægge drab på den svenske rapper Yasin, der fredag aften skulle have spillet sin første koncert i ni år.

Det skriver Aftonbladet med henvisning til mediets oplysninger. Det fremgår ikke, hvor mediet har oplysningerne fra.

Ifølge det svenske medie skal drabsplanerne være planlagt i forbindelse med fredagens koncert.

Koncerten, som var en del af festivalen Brännbollsyran, er efter Aftonbladets artikel blevet aflyst. Det oplyser arrangøren på Instagram.

Beslutningen er truffet i samarbejde med politiet, lyder det.

- Baggrunden er de besøgende og de ansattes bekymring i forbindelse med de seneste mediehistorier, hvilket har gjort det umuligt at gennemføre koncerten.

- Sikkerheden for besøgende og personale kommer altid først. Brännbollsyran fortsætter ellers som planlagt, lyder det.

Aftonbladet skriver, at politiet fik kendskab til drabsplanerne, fordi de fik adgang til en konfiskeret telefon. Af den fremgår det ifølge Aftonbladets oplysninger, at der var planlagt en grov forbrydelse mod Yasin.

Politiet i Umeå, hvor Yasin skulle have spillet, kan ikke give flere detaljer om trusselssituationen, lyder det i en meddelelse på politiets hjemmeside.

Politiet har haft dialog med arrangøren løbende og "meddelt dem vores syn på sikkerhedssituationen", lyder det fra lokalpolitichef i Umeå Fredrik Jeppson.

På spørgsmålet om, hvorvidt bookingen af Yasin udgør en sikkerhedsrisiko, sagde Fredrik Jeppson tidligere til Aftonbladet:

- Yasin er en profil, og han har tidligere været involveret i kriminalitet. Så det er noget, vi tager med i vores vurdering, absolut.

Fredrik Jeppson ville ikke gå i detaljer med, hvilke sikkerhedsforanstaltninger man tager omkring Yasin.

Yasins koncert har skabt debat, fordi han tidligere er dømt og har bandekriminelle forbindelser.

I 2021 blev Yasin idømt fængsel for delagtighed i planer om at kidnappe en rivaliserende kunstner samt grove våbenforbrydelser.

Yasin selv har siden udtalt, at han i dag lever et andet liv. For en måned siden skrev han på Instagram, at han har oprettet Amaya Initiative - et stipendium for kreative unge, som for eksempel mangler vejledning eller udstyr.

I en mail til mediet SVT har Homerun Festivals, som står bag Brännbollsyran, forsvaret fredagens booking af rapperen.

- Vi vil nærmere vende spørgsmålet om og pege på, at Yasin viser en vej ud af bandekriminalitet og til et bedre liv, har arrangøren skrevet.

Sidste år blev en koncert med Yasin også bremset. Han skulle have spillet på det daværende Tele2 Arena, i dag 3Arena, i Stockholm.

Men arrangementet blev aflyst i sidste øjeblik. Det skyldtes, at politiet frarådede at afholde koncerten af sikkerhedshensyn, skriver Aftonbladet.

På Instagram bekræfter Yasin selv fredag aften aflysningen og skriver, at "det her ikke er min beslutning, og jeg deler jeres skuffelse".

Han kommenterer ikke meldingerne om drabsplanerne mod ham.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 30/05/2025 - 09:00

FAKTA: Når du køber brugte varer af private

Når du køber brugte varer af en privat sælger, anbefaler jurist Martin Bruun, at du indgår en aftale med sælger, der indeholder følgende:

* Hvad der købes.

* Hvad prisen er.

* Hvad produktet skal kunne.

* Hvilke elementer af produktet, der ikke virker.

* Hvornår produktet skal leveres.

* Hvordan produktet skal leveres.

* Om der er fortrydelsesret, og i så fald hvor længe den varer.

Kilde: Martin Bruun, seniorjurist hos Forbrugerrådet Tænk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 30/05/2025 - 09:00

Kend dine rettigheder ved køb af brugte varer

Christian Liliendahl/Ritzau Scanpix

Når du handler hos en virksomhed, er du vant til at kunne reklamere eller returnere et produkt, hvis det ikke fungerer. Handler du brugt, gælder andre regler.

Hvis du har brug for en ny mobiltelefon eller et par pæne sko til en særlig lejlighed, kan du ofte spare en del penge ved at købe brugt.

Men hvilke rettigheder har man egentlig, hvis man ikke er tilfreds med det produkt, man har købt på et af sommerens loppemarkeder eller på en online salgsplatform for brugte ting?

Ifølge Martin Bruun, som er seniorjurist hos Forbrugerrådet Tænk, er der flere ting, man skal være opmærksom på, og det er ikke altid lige let at finde rundt i.

Når man foretager forbrugerkøb - altså med en virksomhed - har man via lovgivningen nogle forbrugerbeskyttelsesregler, der ikke kan tages fra en.

Og virksomheden kan ikke ikke lave en aftale med dig, hvor du fraskriver dig rettighederne.

Det gælder blandt andet 14 dages fortrydelsesret på onlinekøb, to års reklamationsret og leveringsdato.

Men man er kun forbruger, når man handler med en erhvervsdrivende.

Så man kan godt sløjfe de gængse rettigheder, når man køber af private, og de almindelige forbrugerbeskyttelsesregler gælder kun, hvis parterne aftaler det.

Og her opstår en problematik.

- Når du handler på for eksempel Den Blå Avis eller på et loppemarked kan det være svært at vurdere, om man handler med en privatperson eller en erhvervsdrivende.

- For man ved ikke, om en person bare har stillet en bod op denne søndag, eller om han gør det hver eneste dag som en del af en forretning, siger Martin Bruun.

En udfordring ved køb på loppemarkeder er også, at det kan være svært at finde frem til sælgeren igen, hvis man er utilfreds med det købte produkt. Han anbefaler, at man altid anskaffer sig sælgers kontaktoplysninger.

Derudover kan det være svært at gennemskue, om den givne hjemmeside er sælgeren af produktet, eller om den bare formidler salget for en bagvedliggende privat sælger.

- Så når man køber af private, stiller det nogle højere krav til en som køber. Hvis rettighederne betyder noget for en, er man nødt til at aftale de her rettigheder, siger seniorjuristen.

Køber du noget i en tøjbutik, er du ikke forpligtet til at kigge nøje efter små fejl på varen.

Han påpeger dog, at der i flere private handler aftales, at det er "købt som beset", hvilket betyder, at køber erklære sig indforstået med produktets tilstand.

Og hvis man så senere opdager, at der er to store huller i ens nyanskaffede lædersko, så er det bare ærgerligt.

Gennem købeloven vil man altid være beskyttet, hvis den købte vare har mangler. Forskellen er bare, at hvis du reklamerer til en butik, så kan du tage det til Forbrugerklagenævnet.

Stejler en privat sælger over din reklamation, er du nødt til at gå til en domstol.

- Så selv om du har rettigheder, når du handler med private, er det mega bøvlet at håndhæve dem, siger Martin Bruun.

Så hvis produktet ikke har kostet det hvide ud af øjnene, orker man måske ikke at håndhæve rettighederne.

Er du i tvivl om, hvorvidt den vare, du overvejer at købe, virker, anbefaler han som udgangspunkt, at man holder sig fra den. Men er den lave pris alligevel en kende for fristende, bør du som minimum aftale dine rettigheder som køber.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek