Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 05/06/2025 - 06:00

Regeringen vil sløjfe samtykke og give udsatte børn adgang til børnepenge

Krav om samtykke skal fjernes, så udsatte børn og unge kan få adgang til egne børnepenge, siger minister.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Det går ikke, at udsatte børn og unge i Danmark ikke kan få adgang til deres egne børnepenge, fordi de mangler samtykke fra deres forældre eller værger til at oprette en bankkonto.

Det mener regeringen, der vil lave reglerne om, så kravet om forældresamtykke sløjfes.

- Det her er målrettet de børn, hvor der er et problem, siger erhvervsminister Morten Bødskov (S).

Eksempler på målgruppen kunne ifølge ministeren være børn, som lever i hjemløshed, bor hos venner eller slægtninge eller opholder sig på krisecentre.

Børne- og ungeydelsen kan i forvejen udbetales til barnet eller den unge selv, hvis Udbetaling Danmark skønner det bedst.

Bødskov fortæller videre, at det kommer til at være kommunen - med hjælp fra Udbetaling Danmark - der skal vurdere, hvem der skal have muligheden for at oprette en konto uden samtykke.

- Vi sigter efter at lave en helt simpel konto, hvor man kan få adgang til de penge, man har krav på.

- Det sker på baggrund af en konkret vurdering, og det skal være en konto, hvor der ikke er mulighed for overtræk eller lignende, siger ministeren.

Årsagen til den simple konto er, at børnene ikke skal havne i flere problemer, for det er der ifølge Bødskov "ingen, der ønsker".

Ifølge politisk ordfører Lisbeth Bech-Nielsen (SF) er der bred opbakning i Folketinget til forslaget.

Hun mener ikke, at de nuværende regler er rimelige.

- Nogle udsatte unge skal i dag igennem den værge, der måske har mishandlet eller misbrugt dem, for at få adgang til pengene. Lige nu havner pengene i deres forfærdelige forældres lommer, siger hun.

Ifølge ordføreren bliver regeringens lovforslag fremsat efter sommerferien, og hun "håber", at regelændringen kan træde i kraft 1. januar.

Hverken Morten Bødskov eller Lisbeth Bech-Nielsen har et overblik over, hvor mange børn der har svært ved at få adgang til pengene.

- Men det er nok til, at jeg har talt med flere børneorganisationer og Stenbroens Jurister om det, siger SF's politiske ordfører.

Det er de mest udsatte borgere, der kan få hjælp til juridiske problemer hos Stenbroens Jurister.

Ifølge direktør Maja Løvbjerg Hansen har Justitsministeriet tidligere oplyst, at børnene allerede nu har ret til at få en bankkonto.

- Men vi kan se i praksis, at det ikke er sket. Vi havde en 16-årig klient for et år siden, hvor det tog så lang tid at få en bankkonto, at han reelt stod uden penge og endte med at sidde i fængsel for at røve en kiosk, siger hun.

Stenbroens Jurister håber, at forslaget udbredes, så alle, der er fyldt 15 år, kan oprette en konto uden samtykke.

Maja Løvbjerg Hansen pointerer blandt andet, at børn og unge med fritidsjob har "relativt store problemer" med at få en konto.

/ritzau/

København, 07/06/2025 - 10:48

Elton John skal optræde til Bestsellers medarbejderfest

Justin Tallis/Ritzau Scanpix

Bestsellerfesten afholdes på Egeskov Slot på Fyn, hvor også Bruno Mars og Mø sørger for underholdningen.

Musikalske superstjerner som Elton John og Bruno Mars skal lørdag sørge for underholdningen til en medarbejderfest for ansatte i tøjkoncernen Bestseller.

Det oplyser Bestsellers kommunikationschef, Kasper Reggelsen, til Fyens Stiftstidende.

Bestsellerfesten afholdes lørdag aften på Egeskov Slot på Fyn.

Her kan medarbejderne også se frem til optrædener fra den danske sanger Mø samt Benson Boone, L'imperatrice og Lola Young.

Bestseller står bag mærker som Jack & Jones, Vero Moda og Only.

Tøjkoncernen ejes af danske Anders Holch Povlsen.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 07/06/2025 - 08:00

82 år og i topform: Rødvin og kage er en del af opskriften

Palle Hedemann/Ritzau Scanpix

Hemmeligheden bag et bodyage på 66 år er masser af motion og nye udfordringer som "Forræder", afslører politiker og tidligere jægersoldat Helge Adam Møller.

Da 18 kendte danskere tjekkede ind på Hvedholm Slot ved Faaborg på Fyn under optagelserne af den seneste sæson af TV 2's populære underholdningsprogram "Forræder", fik de at vide, at de ikke måtte benytte deres mobiltelefon.

For mange af dem var det en udfordring, men ikke for gruppens alderspræsident, den 82-årige politiker og tidligere jægersoldat Helge Adam Møller.

- Det var det dejligste ved at være med! Jeg havde bare syv bøger, en golfkølle og et par håndvægte med, fortæller Helge Adam Møller, der til daglig sidder i Regionsrådet i Region Sjælland.

Han havde hverken tid eller brug for sin telefon. For foruden at fundere over hvilke af programmets deltagere han kunne stole på, skulle han holde kroppen i gang.

Ifølge den tidligere folketingspolitiker og jægersoldat er motionen en vigtig faktor i, at han er så frisk, som han er.

- Min hemmelighed er, at jeg bevæger mig utroligt meget. Jeg kan ikke huske, hvornår jeg sidst har brugt en elevator - så skal det i hvert fald være højere en ottende etage - rulletrapper bruger jeg aldrig, siger han og fortsætter:

- Jeg cykler meget og spiller meget golf. Jeg går i fitness tre gange om ugen, og jeg har mine daglige øvelser derhjemme med kropshævninger og pushups. Ellers spiser jeg, hvad jeg har lyst til: en kage hver dag - nogle gange to - store bøffer, og jeg drikker to glas rødvin fem dage om ugen. Jeg elsker god rødvin!

Efter en operation i foden kan Helge Adam Møller ikke løbe mere, men ellers bevæger han sig meget, så han kan forbrænde det, som han spiser.

Og det er ikke kun kroppen, han holder i gang.

- Jeg har en teori om, at man i min alder skal prøve noget nyt hvert år. Ellers går man sgu i stå. Sidste år gik jeg til spansk på aftenskole, fortæller han.

Og derudover var der selvfølgelig "Forræder".

Da Helge Adam Møller blev spurgt, om han ville medvirke, havde han ikke set programmet. Men efter at have studeret programmet nærmere vurderede han, "at det sgu så skægt ud".

I år er Helge Adam Møller begyndt til yoga, og han overvejer allerede, hvad han skal udfordre sig selv med næste år.

/ritzau/


Læs Mere >>

, 07/06/2025 - 10:00

FAKTA: Slib haveredskaberne

* Når du er i gang med at slibe, kan du med fordel også give hækkesaksen en tur. Den skal kun slibes fra den ene side.

* Sakse, skovle og spader har også godt af en slibning. Det samme gælder hakkejern, hvor skæret dog er af hårdt metal, som er sværere at slibe.

* Du skal ikke kaste dig ud i at slibe den elektriske hækkeklipper. Det skal du overlade til en autoriseret fagperson.

* Har du en robotplæneklipper, bør du kontakte leverandøren for at høre, hvor ofte klingen skal skiftes.

Kilde: Ole Vedsted-Jakobsen, som er fagekspert inden for blandt andet teknik og vedligeholdelse hos Videncentret Bolius.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 07/06/2025 - 10:00

Pust nyt liv i plæneklipperen med en slibning

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Din græsslåmaskine kan blive så god som ny, hvis du giver klingen lidt kærlighed. Og med et par nye vaner kan den holde sig pæn i længere tid.

Græsplænen er slået, og samvittigheden er god. Men da du lander i liggestolen og skal nyde synet af dit arbejde, kan du se, at græsset flere steder bare er lagt ned frem for studset.

Det er tegn på, at klingen er blevet sløv. Du behøver til gengæld ikke fare ud og investere i en ny maskine.

Du kan sandsynligvis klare ærterne med en slibning eller en ny klinge, fortæller Ole Vedsted-Jakobsen, som er fagekspert inden for blandt andet teknik og vedligeholdelse hos Videncentret Bolius.

- Personligt skifter jeg klinge hvert andet år. Den slår klart bedre, fordi skæret er bedre og dermed bliver det også mere ensartet, siger Ole Vedsted-Jakobsen.

Hvor ofte den skal slibes, afhænger af, hvor tit du kører over sten eller rammer en flisekant, da det slider på skæret. Men en god tommelfingerregel er at slibe den en gang om året.

Er klingen meget deformeret eller ødelagt, er det bedst at skifte den helt.

Når du skal slibe eller skifte klingen, er der en lille indledende udfordring. Du må nemlig ikke bare vende bunden i vejret på en plæneklipper, fastslår Ole Vedsted-Jakobsen.

- Der er olie nede i bunden - det skal der være - men maskinen kan ikke tåle, at den bliver vendt, for så løber det ud de forkerte steder, siger han.

Derfor må du i stedet vippe maskinen så meget som muligt. Tager du den op på et bord og vipper håndtaget, du normalt skubber med, til vandret, så plejer det at passe med en vinkel på omkring 45 grader.

Den optimale måde at slibe klingen er ved først at afmontere den. Bolten i midten er dog typisk spændt så hårdt, at du skal bruge en slagnøgle til at få den af.

- Det er sådan en, man bruger til at afmontere hjulene på bilen, og sådan en har de færreste. Man skal ikke begynde at prøve med en fastnøgle eller en svensknøgle. Dels er det meget svært, og dels skal man holde kontra på kniven, så man risikerer at skære sig, forklarer han.

Derfor vælger de fleste ifølge fageksperten at slibe klingen, mens den stadig er fastmonteret. Og det er også hans råd - selv om det gør slibningen lidt besværlig.

Slib med en fintandet fil, og vær tålmodig med arbejdet.

- Sådan en klinge er typisk ret deformeret ude på spidsen og på skæret. Den skal kun slibes fra den ene side, og man kan tydeligt se på skæret, hvordan den er slebet.

- Hvis den er meget deformeret, skal man sørge for at slibe lige meget i begge sider. Ellers ryster maskinen og ødelægger lejerne, forklarer Ole Vedsted-Jakobsen.

"En cowboymetode" er ifølge fageksperten at bruge en vinkelsliber. Det går hurtigt, men du risikerer også at tage for meget af.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek