Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Herning, 25/01/2026 - 06:34

Dansk fløjsucces ved EM kan sprede forsvarerne ud

Danmark sendte mod Spanien en advarsel til modstanderne om, hvad der sker, hvis de dækker meget kompakt.

Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

18 mål på 20 forsøg. Det var bundlinjen for de fire danske fløjspillere i lørdagens EM-mellemrundekamp mod Spanien.

Mildt sagt en god dag på kontoret for fløjene. De to afbrændere var i øvrigt på straffekast, hvor Emil Jakobsen dog omsatte fem andre.

Men 13 mål sat ind fra fløjene viste også noget af den medicin, Danmark skal bruge, når modstanderne har meget fokus på Mathias Gidsel og Simon Pytlick i bagkæden.

- Det betyder rigtig meget, at vi kan få skabt bredden. Især hvis modstanderne vil stå så tæt på Simon og Mathias, så er det vigtigt, siger Nikolaj Jacobsen.

- Vi var dygtige til vores viderespil (mod Spanien, red.), og så var alle fire fløje skarpe på deres afslutninger.

Jóhan Hansen spillede de første 30 minutter for Danmark, og et par tidlige scoringer fra den træfsikre højrefløj tvang spanierne til også at respektere udspil til ham.

Da Magnus Landin også omsatte sin ene chance i modsatte side før pausen, kunne Spanien ikke tillade sig at komprimere defensiven så meget.

Det gav mere plads til Pytlick og Gidsel i starten af anden halvleg, og da de havde straffet det et par gange, samlede spanierne sig igen, og så viste fløjkollegerne Emil Jakobsen og Niclas Kirkeløkke, hvordan man straffer den slags.

Og det er vigtigt at tage med videre ifølge Jóhan Hansen.

- Til tider krymper vi spillet lidt sammen, og det er jo klart, at modstanderne står tæt på grund af Pytlick og Gidsel, og så er det godt at få det spredt ud, siger han.

- Det gør jo så igen, at der bliver mere plads til dem i midten.

Det kan blive opskriften igen mandag, når holdet møder Tyskland, der topper mellemrundegruppen med de maksimale seks point. Danmark og Frankrig har fire point.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek