Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 27/01/2025 - 13:00

DR foretager store ændringer i populært program

En fagjury flankerer fremover lytterne, når sangene i programmet "Dansktoppen" skal vælges. Det skal sikre, at alle sange vurderes på et fagligt grundlag.

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

De sange, som fremover indtager P5-programmet "Dansktoppen", bliver stemt ind på hitlisten i en kombination af lytterstemmer og en fagjury.

DR genindsætter fra 1. februar fagjuryen. Det skal sikre, at alle sange vurderes på et fagligt grundlag.

Det oplyser DR i en pressemeddelelse.

- Vi ved, at vores lyttere brænder for "Dansktoppen" og engagerer sig i at stemme på deres favoritter. Samtidig vil vi også gerne sikre, at alle sange får en faglig vurdering – både komposition, vokalpræstation og produktion, siger redaktør Stine Danving i pressemeddelelsen og fortsætter:

- Derfor har vi valgt at inddrage en fagjury, der kan vægte de tekniske og kunstneriske aspekter, som måske kan overses i en ren lytterafstemning.

Juryen, som består af en lytterrepræsentant, en musikkyndig DR-repræsentant, en udøvende musiker og en musikekspert, roterer løbende, og et medlem kan maksimalt sidde otte uger ad gangen.

Fagjuryen vægter den ene halvdel af bedømmelsen, mens at lytternes sms-stemmer udgør den anden.

Ved pointlighed er det lytternes stemmer, der afgør placeringen.

Programmet "Dansktoppen" består fortsat af en top-10-liste samt af tre såkaldte boblere.

Men hvor at lytterne kan sms-stemme på op til fem forskellige sange, vurderer juryen samtlige 13 sange og giver hvert nummer en samlet bedømmelse af komposition, vokal og produktion.

Juryens fagvurdering er med til at betone kvaliteten blandt boblerne og dermed bidrage til en spændende udvikling af hitlisten, lyder det fra DR.

Som hidtil kan en sang maksimalt være på en del af programmet "Dansktoppen" i 15 uger. Det skal sikre løbende fornyelse og give plads til nye numre.

"Dansktoppen" sendes hver lørdag klokken 12.15 på P5 med Ole Tøpholm som vært.

/ritzau/

København, 07/02/2025 - 10:39

Smukfest scorer Shawn Mendes til koncert i bøgeskoven

Eduardo Verdugo/Ritzau Scanpix

Shawn Mendes gæster den nye Bøgeplads på Smukfest den kommende sommer.

Smukfest slår til og sikrer sig kunstneren Shawn Mendes som en del af årets musikprogram.

Det oplyser Smukfest i en pressemeddelelse.

Med knap 26 milliarder streams på Spotify og hits som "Treat you better" og "There's nothing holding me back" har Shawn Mendes sunget sig ind i mange folks hjerter.

Kunstneren gæstede Smukfest i 2018, og nu er der endnu engang mulighed for at opleve kunstneren på årets Smukfest i den jyske bøgeskov.

Musikchef for Smukfest Mikkel Xavier tror på, at Shawn Mendes vil skabe en følsom stemning til koncerten.

- Shawn Mendes gav en fantastisk koncertoplevelse på Smukfest 2018, og han har udviklet sig meget siden. Et større bagkatalog, han er blevet syv år ældre og er senest gået i en mere folk'et retning. Jeg tror, vi får følsom fællessang på Bøgepladsen lørdag i år, siger Mikkel Xavier.

Lørdags- og partoutbilletter er udsolgt, men det er muligt at skrive sig på venteliste.

Shawn Mendes skulle have gæstet den danske musikscene i 2023, men aflyste koncerten i Royal Arena i København grundet mentalt helbred.

Det var ikke kun koncerten i Danmark, der blev aflyst i 2023, men hele kunstnerens turné i USA og Europa. Smukfest sikrer, at det store popikon får muligheden for at give koncert i Danmark sommeren 2025.

Mikkel Xavier fortæller, at Smukfest nu er oppe på 38 offentliggjorte navne til årets plakat og mener, at sommerens program vil sikre et alsidigt musikprogram.

- Når vi er hele vejen rundt, præsenterer vi 160 musiknavne, 25 talks og et utal af andre performances og oplevelser. Vores mål er at sammensætte Danmarks mest alsidige musik- og kulturprogram, som samler generationer og både plejer nostalgien og peger fremad. Det kommer vi til at lykkes med i 2025, siger Mikkel Xavier.

Shawn Mendes er en canadisk musiker. Han begyndte sin karriere i 2013, hvor han var blot 15 år gammel, men det har ikke afholdt ham fra at nå helt til tops og skabe sig et regulært verdensnavn med sin musik.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 07/02/2025 - 10:12

Smukfest scorer Shawn Mendes til koncert i bøgeskoven

Eduardo Verdugo/Ritzau Scanpix

Shawn Mendes gæster den nye Bøgeplads på Smukfest den kommende sommer.

Smukfest slår til og sikrer sig kunstneren Shawn Mendes som en del af årets musikprogram.

Det oplyser Smukfest i en pressemeddelelse.

Med knap 26 milliarder streams på Spotify og hits som "Treat you better" og "There's nothing holding me back" har Shawn Mendes sunget sig ind i mange folks hjerter.

Kunstneren gæstede Smukfest i 2018, og nu er der endnu engang mulighed for at opleve kunstneren på årets Smukfest i den jyske bøgeskov.

Musikchef for Smukfest Mikkel Xavier tror på, at Shawn Mendes vil skabe en følsom stemning til koncerten.

- Shawn Mendes gav en fantastisk koncertoplevelse på Smukfest 2018, og han har udviklet sig meget siden. Et større bagkatalog, han er blevet syv år ældre og er senest gået i en mere folk'et retning. Jeg tror, vi får følsom fællessang på Bøgepladsen lørdag i år, siger Mikkel Xavier.

Lørdags- og partoutbilletter er udsolgt, men det er muligt at skrive sig på venteliste.

Shawn Mendes skulle have gæstet den danske musikscene i 2023, men aflyste koncerten i Royal Arena i København grundet mentalt helbred.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 07/02/2025 - 10:00

FAKTA: Banken vil tjene penge på dig

* Når du skal til et møde med din bank, kan det måske føles, som om du kommer med hatten i hånden og vil bede om tilladelse til noget. Men sådan bør du ikke opfatte mødet.

* For banken er en erhvervsvirksomhed, der er interesseret i at tjene penge på dig som kunde.

* Du kan tilbyde banken de penge, som du vil bruge til at købe bankens produkter.

* Du er derfor i din gode ret til at forhandle om prisen og indhente tilbud i andre banker.

Kilde: raadtilpenge.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 07/02/2025 - 10:00

Klar til at prutte om gebyrer? Det kan du forhandle om med banken

Kristian Djurhuus/Ritzau Scanpix

Flere er tilbageholdende med at forhandle med banken, men det kan ofte betale sig. Især med en sund økonomi kan du prøve at få bedre renter og lavere gebyrer.

Forholdet mellem banken og bankkunden kan sommetider forekomme ulige, fordi det kan se ud, som om banken har alle kortene på hånden.

Men du kan forhandle med din bank og prutte om priserne. Det bør du også huske at gøre.

Sådan lyder anbefalingen fra Erik Fraas, som er uvildig privatøkonomisk rådgiver og indehaver af rådgivningsfirmaet Pør.

- Det kan være, at banken kan give en lavere rente på et lån eller sløjfe nogle af gebyrerne, siger han.

- Men normalt foretrækker en bank at give rabat på gebyrer, da renten giver en mere stabil indtjening over en længere periode.

Han vurderer, at du typisk vil opleve, at det er nemmere at forhandle med banken, hvis du har en sund økonomi, fordi banken så løber en mindre risiko.

- Det vil alt andet lige også være nemmere at shoppe rundt mellem banker, fordi man bliver vurderet til at være en attraktiv kunde, siger han.

Men for nogle kan det godt føles som en stor mundfuld at skulle forhandle med banken. Det fortæller privatøkonom i Arbejdernes Landsbank Brian Friis Helmer.

- Helt generelt tror jeg, det er rigtigt, at vi ikke er så gode til at forhandle i Danmark, fordi vi bevæger os ind i noget, der lugter lidt af konflikt, og det vil vi helst ikke, siger han.

- Men selvfølgelig kan og bør man prøve at forhandle sig til bedre renter og lavere gebyrer i sin bank.

Ifølge Brian Friis Helmer er der konkurrence mellem bankerne om kunderne, og det er derfor også i en banks interesse at give et tilbud, der er fordelagtigt for både kunden og banken.

- Så kan det også være, at der kan drejes lidt yderligere på nogle knapper, efter at der er blevet forhandlet eller kigget på det samlede kundeforhold.

Der er udgifter, som du normalt ikke kan få billigere, såsom afgifter.

Et gebyr, du ikke kan prutte om, når du skal købe bolig, er den såkaldte bidragssats. Den bliver opkrævet løbende af realkreditinstituttet for at administrere dit realkreditlån - altså dit boliglån.

Det siger Jens Hjarsbech, som er cheføkonom i Mybanker, der blandt andet sammenligner priser hos de danske banker.

- Det gode råd er fortsat, at man skal sørge for at indhente tilbud fra flere banker og bruge dem til at presse sin bank ned i pris, siger han.

- Desuden gør det ikke noget, at ens bank får at vide, at man kigger sig om efter en anden bank. Jeg hører ofte fra nogle, der har fået et langt bedre tilbud, når først banken har fundet ud af, at man måske er på vej væk.

En bank er en privat virksomhed, der skal og gerne vil beholde sine kunder for at kunne tjene penge, tilføjer Jens Hjarsbech.

- I perioder forsøger banker at tiltrække specifikke kundetyper med bedre vilkår og tilbud. De sigter især mod yngre kunder, som kan have et langvarigt kundeforhold, siger han og uddyber:

- For nylig har vi også set, at flere banker tilbyder en lavere rente på boliglån, hvis man skal købe en ny bolig frem for at tage et nyt lån i sin eksisterende bolig.

Grundlæggende er der tale om det samme lån, men ifølge Jens Hjarsbech prøver bankerne at tiltrække boligkøbere, fordi de er mere tilbøjelige til at skifte bank.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek