Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 01/03/2026 - 08:44

Troels Lund: Verden vil ikke savne ayatollahen

Troels Lund Poulsen (V) håber, at ayatollahens død kan give iranerne frihed og gøre verden mere sikker.

Atta Kenare/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Verden kommer ikke til at savne nu afdøde ayatollah Ali Khamenei, siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V).

- Det iranske præstestyre har terroriseret sin egen befolkning og truet den frie verden med potentielle atomvåben.

- Verden kommer ikke til at savne ayatollah Ali Khamenei, som nu er blevet dræbt, efter at USA har angrebet Irans terrorregime, lyder det fra ministeren i en skriftlig kommentar til Ritzau søndag morgen.

Han håber, at ayatollahens død kan skabe forandring for den iranske befolkning.

- Mit håb er, at dette er et skridt mod, at det iranske folk får sin frihed, og vi dermed kan gøre verden mere sikker, siger ministeren.

Iranske statsmedier har natten til søndag bekræftet, at Irans øverste leder er død efter israelske og amerikanske angreb i Iran, der begyndte om morgenen lørdag dansk tid.

Den melding kom, efter at USA's præsident, Donald Trump, lørdag aften skrev på Truth Social, at Khamenei - som han kaldte en af historiens ondeste mennesker - var blevet dræbt.

Også Khameneis datter, barnebarn, svigersøn og svigerdatter har mistet livet.

Det fremgår ikke, om familiemedlemmerne døde i samme angreb som ayatollahen.

Lørdag efter angrebene sagde Troels Lund Poulsen, at situationen var "svær, men nødvendig" i et interview med TV 2. Han var ikke orienteret om angrebet, oplyste han.

Samme dag kommenterede resten af den danske regeringstop også angrebet mod Iran.

Statsminister Mette Frederiksen (S) sagde, at det var for tidligt for hende at "konkludere noget som helst" i forhold til angrebene mod Iran.

- Men styret i Iran er et af de værste, der findes, sagde hun til TV 2 News, og kalder det for "ondskaben selv".

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) sagde til DR, at han har været i kort kontakt med sine israelske kolleger lørdag.

Her gjorde han det ifølge eget udsagn klart, at han opfordrer til en deeskalering.

- Der er risiko for, at det eskalerer, lød det fra Løkke, som understregede, at han intet godt har at sige om det iranske styre, som han ønsker hen, hvor "peberet gror".

/ritzau/

TjekDet - faktatjek