Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Barcelona, 28/01/2026 - 10:44

FCK ignorerer resultatbingo og potentielt nemmere vej

Jacob Neestrup og FCK ser bort fra de forskellige regnestykker, som kan komme i spil på Camp Nou.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

FC København skal højst sandsynligt bruge tre point i onsdagens udekamp mod FC Barcelona for at gå videre i Champions League.

Men hvis resultaterne flasker sig, kan et point - og i teorien nul - være nok til en plads i knockoutfasen.

Opgaven på Camp Nou kommer dog til at kræve alle holdets mentale ressourcer, understreger FCK-træner Jacob Neestrup.

- Det kommer vi ikke til at forholde os til. Det kan vi ikke, forklarer han.

- I min tid i FC København kan modstanden mod Barcelona på udebane kun sammenlignes med de to udekampe mod Manchester City og udekampen mod Bayern München. Vi kommer til at have fokus på det, vi kan gøre noget ved. Og det er præstationen undervejs.

Alle kampene i Champions Leagues sidste spillerunde afvikles samtidig for at sikre lige vilkår. Holdet fra den danske hovedstad kæmper med 16 andre hold om de 9 pladser, som endnu ikke er endegyldigt besat.

FCK har som nummer 26 den dårligste målscore blandt holdene med otte point og skal derfor bruge en sejr for at lægge sig komfortabelt op i top-24.

En kattelem åbner sig, hvis hold som Olympiakos, Athletic Bilbao og PSV taber deres kampe. Det kan betyde, at FCK kan rykke forbi holdene med uafgjort, uden at det er sikkert.

- Jeg mener helt seriøst ikke, at man kan forholde sig til alle scenarierne rundt omkring. For det er et mål i den ene kamp, et mål i den anden, den fjerde, sjette, syvende kamp og tiende kamp.

- Og så kan alt være fuldstændigt ligegyldigt. Vi skal holde øjnene et sted, og det er på den enormt svære fodboldkamp, vi skal spille, siger Jacob Neestrup.

Også for FC Barcelona er kampen yderst vigtig, understreger træner Hansi Flick. Catalonierne er før sidste runde på niendepladsen med 13 point.

- Vi skal respektere dem, men de skal også vinde for at nå næste runde. Jeg siger altid til holdet, at vi skal gøre vores arbejde selv. Vi skal forsvare os godt og ramme vores topniveau. Det bliver ikke nemt.

- Vi vil gerne vinde og nå blandt de bedste otte, så det er vores opgave, siger tyskeren.

Klokken 21.00 fløjtes opgøret på Camp Nou i gang.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek