Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 01/08/2022 - 10:45

Fernando Alonso overtager Vettels Formel 1-sæde næste år

Fernando Alonso bytter næste år Alpine ud med Aston Martin i Formel 1. Han har fået en flerårig kontrakt.

Hoch Zwei/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Det bliver den tidligere Formel 1-verdensmester Fernando Alonso, der fra 2023-sæsonen overtager Sebastian Vettels sæde i Aston Martins Formel 1-racer, når tyskeren går på Formel 1-pension.

Mandag meddeler Aston Martin, at Fernando Alonso har indgået en flerårig aftale med holdet. Kontraktlængden præciseres ikke nærmere.

41-årige Alonso er blandt historiens mest rutinerede kørere i motorsportens kongeklasse, hvor han debuterede i 2001. Aktuelt kører han for Alpine. Tidligere har han også kørt for Minardi, Renault, McLaren og Ferrari.

Spanieren ser frem til at køre for Aston Martin.

- Jeg har fået en virkelig spændende mulighed, og jeg er taknemmelig for den tillid, som holdet viser mig. Jeg er stadigvæk sulten og har en ambition om at køre med helt fremme.

- Jeg ønsker også at være en del af et hold, som ønsker at udvikle sig og opnå gode resultater, siger Alonso.

I efteråret ventes han at slå Kimi Räikkönens rekord for flest Formel 1-starter i karrieren. Alonso mangler tre starter for at tangere rekorden. Han blev verdensmester i 2005 og 2006.

Hans store erfaring skal gavne hele Aston Martin-holdet. Det siger holdchef Mike Krack.

- Jeg oplevede stor begejstring blandt vores ingeniører og i resten af organisationen, da de hørte om muligheden for at arbejde sammen med Fernando Alonso.

- Stort set alle kan lære noget af en med så stor erfaring. Vi er sikre på, at han vil inspirere alle til at løfte sig, og han vil kun øge energien på holdet.

- Vi er i gang med at skabe en vinderorganisation, og det er åbenlyst, at Fernando vil være med til accelerere den proces, siger Mike Krack.

/ritzau/

København, 21/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Sebastian Jessen

* Sebastian Jessen blev født i Gladsaxe, 17. juli 1986.

* Han er autodidakt skuespiller og fik sin første teaterrolle som 10-årig.

* Han har blandt andet spillet med i tv-serien "Sygeplejeskolen" samt film som "Den skaldede frisør" og "Toscana" og Anja og Viktor-serien.

* Han er bror til skuespilleren Andreas Jessen.

Kilder: IMDB, Soundvenue.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 21/12/2025 - 08:00

Julekalenderskurk: Jeg er en kærlig far

Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Sebastian Jessen gør det modsatte af, hvad han lærte af sin far, når han spiller skurken, Holger, i årets TV 2-julekalender.

Det kan volde selv den bedste far problemer at balancere arbejdet med privatlivet - især, når man pønser på at få magten over naturens magiske kræfter.

Sådan forholder det sig for skuespiller Sebastian Jessens skurkekarakter, Holger, i dette års TV 2-julekalender, "Valdes jul - vintermiraklet".

Holger er en succesfuld opdagelsesrejsende og forfatter, og datteren, Celine, lider under farens travle arbejdsliv.

Sebastian Jessen, der har medvirket i en lang række film og tv-serier, har selv et stort fokus på at være en tilstedeværende far.

- Jeg tror, jeg er en kærlig far. Det bilder jeg mig ind i hvert fald. Det betyder meget for mig.

- Når jeg ikke har arbejde, så er jeg meget hjemme og står for at hente og aflevere børnene, fortæller den 39-årige julekalenderstjerne, der har to sønner på henholdsvis 11 og seks år.

Inspirationen og evnen til at være en god forælder har Sebastian Jessen blandt andet fra sin egen far.

- Han var en super sød, behagelig og kærlig far, der ikke var bange for at give kys og kram og sige, at han elskede en. Det ligger ikke fjernt for mig også at give det til mine drenge, fortæller skuespilleren, der ud over sine tv-optrædener også er kendt fra film i Anja og Viktor-serien, "Toscana" og "Den skaldede frisør".

Karakteren Holger har en endnu mørkere side end blot at være en fraværende far - han forsøger blandt andet at kontrollere naturens kræfter ved at fange skovens magiske væsner.

Men spørger man Sebastian Jessen, er Holger mere nuanceret end den gængse julekalenderskurk.

- Han er ikke klassisk ond, vil jeg mene. Jeg synes, jeg har prøvet at vise nogle bløde og medmenneskelige sider også.

Julekalenderstjernen har måttet tage en snak med sine sønner, så de var klar til opmærksomheden i december.

- Jeg har prøvet at forberede dem på det her over noget tid. Prøvet at sige til dem, at det godt kan være, at de vil opleve, at deres venner vil kigge lidt underligt på far, når jeg afleverer dem, og at der måske vil være nogle spørgsmål, fortæller han.

Julekalenderen kan ses på TV 2 hver aften, mens dagens afsnit kommer på TV 2 Play fra morgenstunden.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 11:01

FAKTA: Alternativer til nytårsbordet

* Mens blæksprutten stortrives i det danske farvande, ser det mindre positivt ud for torsken.

* Sidste år opfordrede Verdensnaturfonden (WWF) til, at danskerne sprang nytårstorsken over. WWF anbefalede at gå efter østers, muslinger og blæksprutte som alternativer.

* Torskebestanden i Østersøen er så kritisk, at det er forbudt for lystfiskere at fiske efter den klassiske nytårsfisk her, mens erhvervsfiskeriet i flere år har været begrænset til bifangst.

* EU-landene har indgået en ny aftale, der i 2026 reducerer kvoten for fiskeri af torsk i Nordsøen med 44 procent.

Kilder: WWF og Landbrugs- og Fiskeristyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 19/12/2025 - 08:00

FAKTA: Ulykker ved nytåret 2024-2025

* I nytårsdøgnene 31. december 2024 og 1. januar 2025 kom 209 personer i hele landet i akut behandling for skader forårsaget af fyrværkeri. Af dem var 42 alvorligt tilskadekomne, og én person mistede livet.

* Lovligt fyrværkeri stod for knap 90 procent af skaderne. 59 personer blev skadet af batterier, 47 af raketter og 30 af bomberør, mens 13 personer kom til skade ved brug af ulovligt fyrværkeri som kanonslag, strygere og luftbomber. Resten er blandt andet heksehyl, romerlys og indendørs fyrværkeri.

* Tre ud af ti af de tilskadekomne havde sikkerhedsbriller på.

Kilde: Ulykkes Analyse Gruppen ved OUH Odense Universitetshospital, 2025.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek