Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Berlin, 10/08/2026 - 10:46

Tyskland efterforsker 120 sager knyttet til drabsdømt sygeplejerske

Sygeplejerske er dømt for ti drab. Men Tyskland efterforsker langt flere sager og har undersøgt mange lig.

Af: /ritzau/

Tyske anklagere efterforsker over 120 yderligere sager, der mistænkes at have forbindelse til en sygeplejerske, som er blevet dømt for drab på ti patienter.

Det oplyser tyske myndigheder mandag ifølge nyhedsbureauet dpa.

Indtil videre er der gennemført i alt 46 ekshumeringer - altså opgravninger af lig for at lave retsmedicinske undersøgelser.

Den nu 45-årige mandlige sygeplejerske blev i november 2025 idømt livstid for drab på ti patienter og drabsforsøg på yderligere 27.

De fandt sted, da han arbejdede på den palliative afdeling på et hospital i byen Würselen tæt på Aachen i det vestlige Tyskland. Palliativ behandling er lindrende behandling af døende eller alvorligt syge.

Drabene blev udført ved at give en dødelig overdosis med beroligende eller smertestillende medicin - eller begge dele.

De sager, som han blev dømt for, fandt sted i perioden december 2023 til maj 2024. Men manden havde arbejdet på hospitalet siden 2020.

Aktuelt går efterforskningen tilbage til september 2022, hvorfor der kan komme flere sager, hvor manden er mistænkt, skriver dpa.

Før den drabsdømte sygeplejerske arbejdede i Aachen, var han tilknyttet en klinik i byen Köln. Derfor er der også blevet foretaget opgravninger af lig her.

39 af ekshumeringerne er foretaget i Aachen, og syv er foretaget i Köln.

Ifølge anklagemyndigheden lider manden af en personlighedsforstyrrelse og viste ingen tegn på medfølelse for patienterne eller deres familier. Han legede ifølge anklagerne "herre over liv og død" med sine handlinger.

I retten afviste sygeplejersken anklagerne.

Anklagere i Aachen havde allerede tidligere meddelt, at de regnede med at komme med yderligere anklager mod manden i sagen.

RITZAU

TjekDet - faktatjek