Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 12/07/2026 - 10:59

Trump-støtte og senator Lindsey Graham er død efter kortvarig sygdom

Senator Lindsey Graham har været en nær støtte af den amerikanske præsident Donald Trump.

Handout/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Den republikanske senator og kendte Trump-støtte Lindsey Graham er død i en alder af 71 år.

Det oplyser hans kontor i en udtalelse, som er delt på Facebook.

Han døde lørdag aften amerikansk tid efter kort tids sygdom, oplyser kontoret.

Ifølge NBC News rykkede redningsmandskab ud til en melding om hjertestop nær Grahams hjem på Capitol Hill.

Redningsmandskab skal være rykket ud til en melding om hjertestop tæt på Grahams hjem på Capitol Hill, skriver NBC News.

Der er endnu ingen officielle oplysninger om dødsårsagen.

- Senator Grahams familie takker for de mange tanker og bønner og beder om privatliv i denne meget svære tid, afsluttes opslaget på Facebook.

USA's præsident, Donald Trump, skriver på sit sociale medie Truth Social, at Lindsey Graham vil blive meget savnet.

- Senator Lindsey Graham, der er en af de bedste personer og senatorer, jeg nogensinde har mødt, er død!, skriver præsidenten.

- Lindsey vil blive meget savnet!!! Detaljer og arrangementer følger. Så trist!, tilføjer han.

Graham var inden sin død formand for budgetudvalget i Senatet, ligesom han var medlem af flere andre udvalg.

Republikansk guvernør i South Carolina Henry McMaster kan med det samme udpege en midlertidig afløser til at udfylde Grahams plads i Senatet frem til januar, skriver The New York Times.

Ifølge loven i South Carolina vil der blive afholdt valg for at finde en efterfølger til en fuld embedsperiode i november.

Lindsey Graham har været med ved bordet, når der har været møder i den såkaldte koalition af villige, som består af lande, der støtter Ukraine.

Han har tidligere foreslået at give den russiske økonomi et knockout-slag ved at lægge 500 procent told på import fra lande, der køber russisk olie, olieprodukter, naturgas eller uran.

Senatoren var forud for sin død netop kommet hjem fra en rejse til den ukrainske hovedstad Kyiv.

Her mødtes han med den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj. Billeder viser de to mænd trykke hånd under besøget.

Graham blev valgt til Senatet i 2002 og har været senator i South Carolina siden.

Han var en af de mest fremtrædende stemmer i Det Republikanske Parti inden for forsvar og internationale anliggender.

Han blev den første person i South Carolinas historie til at få over en million stemmer ved valget i 2008.

Før Graham blev valgt til Kongressen, arbejdede han i mere end seks år som advokat i det amerikanske flyvevåben.

Fra 1984 til 1988 blev han udstationeret til Tyskland, hvor han arbejdede på Rhein-Main Air Base.

Den stilling forlod han og sluttede sig i stedet til South Carolina Air National Guard, hvor han tjente indtil 1995.

Under den første golfkrig blev han indkaldt til aktiv tjeneste som militærjuridisk rådgiver i delstaten.

RITZAU

TjekDet - faktatjek