Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 01/12/2024 - 08:00

Kurt Ravn: Julen var hård som skilsmissebarn

Skuespiller Kurt Ravn, der er aktuel i "Tidsrejsen 2", har lært at holde af julen, selv om den var præget af uforudsigelighed i hans tidlige ungdom.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Mille Mulbjerg Rothgardt, Ritzau Fokus

Det er ikke flettede julehjerter og sang om juletræet, der dukker op som det første i Kurt Ravns tanker, når den rutinerede skuespiller tænker tilbage på sin barndoms juleaftener.

- Det, jeg husker mest, er juleaftener, der var specielt dårlige i forbindelse med mine forældres skilsmisse. Det var ikke sjovt. Så er det ikke en god jul, siger Kurt Ravn, der privat danner par med skulptør Annette Ravn.

Den 76-årige skuespiller er opvokset i Kolding med sin storebror og sine forældre.

Forældrene blev skilt, da den folkekære skuespiller var teenager.

- I julen mærker man ekstra meget, at familien er blevet splittet, siger den erfarne skuespiller, der i flere år holdt jul med uro i maven.

Han har dog fundet opskriften på en hyggelig jul, selv om julen tidligere har været forbundet med ærgerlige minder.

- Det har ikke nogen indflydelse mere. Det var dengang. Sådan var det, siger han.

Men den garvede skuespiller har stadig en helt særlig medfølelse over for de skilsmissebørn, der den dag i dag står i samme ulykkelige situation.

- Det er desværre noget, mange oplever. Skilsmissebørn, der ikke ved, hvor de skal være juleaften, siger Kurt Ravn.

Til december er han aktuel i efterfølgeren til DR-julekalenderen "Tidsrejsen" fra 2014, der netop handlede om skilsmisser.

Julekalenderens første sæson centrerede sig om 13-årige Sofie, hvis største ønske var, at hendes skilte forældre ville finde sammen igen.

Hendes farfar forærede hende en speciel kalendergave - en opfindelse, som gjorde det muligt at rejse i tiden, og med den forsøgte hun at ændre begivenhedernes gang.

Til december rejser Kurt Ravn endnu en gang frem og tilbage i tiden som skurken Agent Grå i "Tidsrejsen 2", men i hans virkelige liv ville han aldrig bruge en tidsmaskine.

- Fortiden har jeg oplevet, konstaterer den rutinerede skuespiller, der har flere store præstationer og et folkeligt gennembrud som Røde i kultklassikeren "Matador" at se tilbage på.

Selv om det kunne være sjovt at se, hvad der venter 30 år frem, ville Kurt Ravn dog ikke sætte sig i tidsmaskinen for at opleve fremtiden.

- Heldigvis kan det ikke lade sig gøre. Man kan blive så frygteligt skuffet, siger han med et smil på læben.

Kurt Ravn blev uddannet skuespiller fra Statens Teaterskole i København i 1973 og kunne sidste år markere guldjubilæum efter 50 år på de skrå brædder.

Selv om den rutinerede skuespiller har fejret jul på mange forskellige måder i sine roller som hemmelig agent i "Tidsrejsen" og som jætten Mimer i julekalenderen "Jul i Valhal", så holder han sig personligt til den traditionelle danske jul.

Privat er det særligt risalamanden, der har en central plads i julen. Her er der stærke holdninger på spil for Kurt Ravn.

- Man skal sørge for, at det yngste barnebarn får mandlen. "Du skal da have lidt mere", siger man og giver dem portionen med mandlen, fortæller Kurt Ravn om sit hemmelige juletrick.

Kurt Ravn kan ses i rollen som Agent Grå i "Tidsrejsen 2", der får premiere 1. december på DR1 og DRTV.

/ritzau/

Næstved, 11/12/2025 - 11:01

Josefine Høgh får ny medvært til Danmarks Indsamling

Musikeren JJ Paulo akkompagnerer Josefine Høgh, når DR i samarbejde med 12 humanitære organisationer samler ind til indsatser for børn i nød.

DR-værten Josefine Høgh står endnu en gang i spidsen for Danmarks Indsamling. Men næste år får hun en ny vært ved sin side.

Hun flankeres af musikeren JJ Paulo, som ifølge den erfarne vært kommer med en vidunderlig, smittende energi og sit store hjerte for sagen.

Det oplyser DR i en pressemeddelelse.

Pengene, som indsamles til showet 31. januar i Arena Næstved, går til målrettede humanitære indsatser for børn i nød i Somalia, Sudan, Sydsudan, Uganda, Afghanistan, Etiopien, Irak, Yemen, Syrien og Libanon.

Projekterne er styret af 12 humanitære organisationer, herunder Røde Kors, Unicef og Børns Vilkår, og det er ligeledes de 12 humanitære organisationer, der står bag Danmarks Indsamling.

I forbindelse med den kommende indsamling har JJ Paulo for nylig besøgt et projekt i Uganda for flygtninge fra Den Demokratiske Republik Congo.

- Det er en stor ære for mig, at jeg skal være vært sammen med Josefine Høgh. Jeg er både stolt og dybt rørt, særligt nu hvor jeg netop er kommet hjem fra Uganda og har mødt nogle af de mennesker, vi samler ind til, siger JJ Paulo i pressemeddelelsen og fortsætter:

- Det har gjort mig mere motiveret end nogensinde før til at gøre alt, hvad jeg kan, for at vi sammen kan samle så mange penge ind som muligt.

JJ Paulo har tidligere været en del af Danmarks Indsamling.

Til årets indsamling, som blev afholdt i februar, havde han sammen med musikeren Mads Langer skrevet nummeret "All We Need (Lete Ambo)".

Danmarks Indsamling 2026 kan ses direkte på DR1 og DRTV lørdag 31. januar 2026 fra klokken 19.00.

/ritzau/

Læs Mere >>

Skanderborg, 11/12/2025 - 09:10

Smukfest fremtidssikrer festivalen med stor udvidelse

Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

Ekstra 13.000 kvadratmeter, en ny scene og etableringen af et torv skal danne rammerne om Smukfest fremover.

Der bliver endnu mere plads at boltre sig på under trækronerne i Bøgeskoven i Skanderborg.

Smukfest udvider festivalpladsen med 13.000 kvadratmeter.

Det oplyser festivalen i en pressemeddelelse.

Indholdschef Trine Bang kalder det et ambitiøst skridt ind i fremtiden.

- Med de nye tiltag i 2026 forstærker vi alt det, der gør Smukfest til Smukfest, og samtidig giver vi endnu mere plads og endnu bedre rammer for oplevelser, ophold og fællesskab. Den nye festivalplads er en milepæl i fremtidssikringen af Danmarks smukkeste festival, siger hun i pressemeddelelsen.

Den scene, der hedder Månen, flyttes til der, hvor den nuværende Hood-scene ligger.

Med flytningen af Månen åbner der sig et område, som fremover skal fungere som et torv med siddepladser og rolige mødesteder.

Flytningen af Månen-scenen betyder, at Hood-scenen ikke genopstår i 2026, oplyser Smukfest.

Smukfest har allerede annonceret, at der næste år kommer en ny scene kaldet Ekko - dedikeret til elektroniske toner - der skal rejses i et nyt område af Bøgeskoven.

Smukfest har tidligere haft store elektroniske artister som Avicii, David Guetta og Martin Garrix på plakaten. Og Ekko skal spille op til flere store nattefester, lyder det fra festivalens programchef, Mikkel Xavier.

- Vi har længe ønsket at give den genre sit eget hjem - et sted, hvor magien ikke bare kan opstå, men vokse sig endnu større, siger han i pressemeddelelsen.

Festivalen ved Skanderborg finder sted næste år fra 2. til 9. august.

På plakaten er allerede annonceret verdensstjerner som Robbie Williams og Lewis Capaldi og danske navne som D-A-D, Lukas Graham og Poul Krebs.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 11/12/2025 - 10:00

FAKTA: Tjek din forsikring

* Din husforsikring dækker som udgangspunkt vandskader på ejendommen som følge af skybrud. Men der skal være tale om så kraftigt et skybrud, at vedligeholdte afløbssystemer uden tilstopninger ikke kan aflede vandet.

* Oversvømmelser fra hav, fjord, søer og vandløb er altid undtaget fra forsikringen.

* Vandskader, der skyldes, at regnvand siver ind gennem revner eller utætheder, er som hovedregel undtaget, medmindre du har en udvidet vanddækning i den forsikringsaftale.

* Det samme gælder for grundvand, der trænger ind gennem kældervæg eller kældergulv. 

Kilder: Videncentret Bolius, klimasikring.dk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 11/12/2025 - 10:00

Få tiltag beskytter dit hus mod voldsomt vejr

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Det kræver ikke nødvendigvis den store indsats at klimasikre dit hus og dermed forebygge store skader.

Klimaforandringerne bringer vildere og vådere vejr med sig, og det øger blandt andet risikoen for oversvømmede kældre og andre dyre fugtskader.

Alligevel er klimasikring tilsyneladende ikke noget, der fylder synderligt meget for landets boligejere.

I en ny undersøgelse, som forsikringsselskabet If har lavet blandt 1189 danskere, svarer hver tredje af de adspurgte, at de slet ikke har gjort noget for at klimasikre hjemmet.

- Vi er overraskede over, hvor mange der ikke har lavet nogen foranstaltninger overhovedet på deres ejendom for at minimere risikoen for vejrskade. Det er alligevel 36 procent, der slet ikke har gjort noget, siger Helene Ibsen, der er boligchef hos If.

Ifølge hende kræver det ikke nødvendigvis en kæmpe indsats at værne huset mod for eksempel massiv regn.

- Vi kan se, hver gang vi har en større vejrbegivenhed, at det er sådan nogle helt simple ting, som at man ikke har renset tagrender, der betyder enormt meget for, om man får vand ind eller ej, fortæller Helene Ibsen.

Hun råder derfor alle husejere til løbende at rense tagrenderne og holde øje med, om tagbrønde og kloakker virker, som de skal.

For dig, der bor i byen, kan det være særligt relevant at investere i et højvandslukke, der lukker af for tilbageløb af kloakvand ude fra villavejen.

Når den fælles kloak bliver for fyldt, er der nemlig risiko for, at vandet finder vej til netop din kloak, og så kan du pludselig stå med kloakvand i kælderen.

- Inde i byen er der ikke særlig mange steder, hvor vandet får naturligt afløb ned i jorden. Ude på landet tager markerne meget af vandet. Men i byen er der asfalt og fliser overalt, og det belaster kloakkerne ekstra meget, forklarer Helene Ibsen.

I både byer og på landet kan husets have være med til at beskytte huset mod oversvømmelse.

- Mange fjerner store træer for at få mere sol på grunden, men træer tager faktisk rigtig meget vand. Vi har set eksempler på, at man har fjernet et stort træ, og at der efterfølgende er sket oversvømmelse af kælderen, fortæller boligchefen.

En anden tendens er, at husejere gerne lægger terrasse hele vejen rundt om huset. Det kan også gøre det sværere for vandet at slippe væk.

- Her skal man sørge for, at belægningen ligger med fald væk fra bygningen, så vandet ikke trænger ind.

Derudover spiller alderen på huset ind, når det gælder risikoen for fugtskader. Før 1972 var der ikke lovkrav om, at ejendomme skulle fugtsikres, og derfor kan der være behov for, at du gør noget ekstra for at holde det tørt.

Det kan være ved at anlægge et omfangsdræn, som leder vand væk.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek