Cardiff, 22/08/2026 - 01:42
88-årig oscarvinder udgiver klassisk album
Anthony Hopkins, der slog igennem som Hannibal Lecter, har komponeret musik gennem hele skuespillerkarrieren.
Patrick T. Fallon/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Den oscarvindende skuespiller Anthony Hopkins har fredag udgivet en række musikalske kompositioner på albummet "Life is a Dream".
Den 88-årige waliser fortæller til mediet ITV i forbindelse med udgivelsen, at han altid har haft et særligt forhold til musikken og som ung søgte i den retning, men endte som skuespiller.
- Det lyder naivt, men musik har altid været en del af mit liv fra en meget tidlig alder, siger Anthony Hopkins.
- Jeg havde ikke mulighed for at komme på musikkonservatoriet, så jeg gik på skuespillerskolen, som også er musikskole i Wales. Jeg tænkte, at så gør jeg det på den måde og kommer ind i musik af den vej.
Opholdet på skolen endte ikke, som han havde planlagt.
- Det gik galt, for jeg endte som skuespiller i stedet, siger Anthony Hopkins.
Allerede som fireårig begyndte han at spille klaver, og han har komponeret musik gennem en lang og glorværdig karriere i Hollywood, der har kastet flere priser af sig.
Hopkins har blandt andet modtaget oscarstatuetter for både "The Father" fra 2020 og i rollen som kannibalen Hannibal Lecter i "Ondskabens Øjne" fra 1991.
Kompositionerne på hans album "Life is a Dream" fremføres af dirigent Gustavo Dudamel og Philharmonia Orchestra fra London.
Hustruen Stella spillede en afgørende rolle i albummets tilblivelse.
Uden sin mands vidende sendte hun et nummer, som Anthony Hopkins havde komponeret, til den hollandske violinist og dirigent André Rieu.
Rieu arrangerede nummeret "And the Waltz Goes on", som også er blandt de 11 numre på det nye album.
Anthony Hopkins siger til ITV, at han har været inspireret af sine egne minder fra opvæksten i Wales.
"Life is a Dream" indeholder også numrene "Bracken Road" og "My Fatherland", som begge handler om gaderne og det bakkede landskab, hvor Hopkins voksede op i Wales.
RITZAU




