Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 04/12/2024 - 09:54

Ny sæson af Stormester: Kendte komikere blandt deltagerne

Værterne Lasse Rimmer og Mark Le Fêvre får blandt andre selskab af Lars Hjortshøj og Ane Høgsberg i den niende sæson af TV 2-succesen "Stormester".

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Af: Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Få en isblok til at smelte hurtigst muligt eller få et lys til at brænde hurtigst ud.

Det er blandt de finurlige udfordringer i TV 2's underholdningsprogram "Stormester", og nu er fem nye kendisser klar til at kaste sig ud i opgaverne.

Det afslører holdet bag "Stormester" på sin Instagram-profil.

De fem kombattanter i den forestående niende sæson er komiker, skuespiller og tv-vært Lars Hjortshøj, komikerne Ane Høgsberg, Mikkel Klint Thorius og David Minerba samt Mette Søndergaard, der ud over at være komiker også er skuespiller og dramatiker.

- I kan godt begynde at glæde jer! Det tegner til at blive en vanvittig sæson!, lyder det i opslaget på det sociale medie.

Løsningerne på udfordringerne bliver bedømt af programmets såkaldte stormester i skikkelse af Lasse Rimmer, mens Mark Le Fêvre styrer slagets gang.

Ud over den kommende niende sæson af "Stormester" er en særudgave af programmet på vej.

Ved årsskiftet har en nytårsspecial premiere.

Her dyster DR-journalisten Clement Kjersgaard, influencer Fredrik Trudslev, kagekendis Rosa Kildahl, skuespiller Ditte Hansen samt rapstjernen L.O.C., der for nylig er sprunget ud som komiker, mod hinanden.

Sidste år blev vindernes vinder kåret i en særsæson, hvor tidligere vindere af programmet, blandt andre tv-vært Sofie Linde og komiker Christian Fuhlendorff, stod ansigt til ansigt.

Forrige år blev den bedste af de værste kåret i særsæsonen "Stormester - en chance til".

Her var komikerne Thomas Warberg og Linda P blandt dem, der forsøgte at få oprejsning.

Der er endnu ikke offentliggjort en dato for premieren af den kommende niende sæson af "Stormester".

/ritzau/

København, 08/12/2025 - 09:55

Dansk skuespiller og musiker venter barn

Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Den kendte familien Mynster får snart et nyt medlem. Skuespilleren Rosalinde Mynster og musikermanden Jakob Emil Lamdahl Pedersen skal være forældre.

Skuespilleren Rosalinde Mynster venter sit livs julegave.

Hun og musikermanden Jakob Emil Lamdahl Pedersen skal være forældre for første gang.

Det afslører Rosalinde Mynster i et opslag delt på det sociale medie Instagram.

Blandt gratulanterne er Cecilie Stenspil, Amalie Dollerup og Neel Rønholt, som Rosalinde Mynster spillede over for i successerien "Badehotellet".

Rosalinde Mynster og Jakob Emil Lamdahl Pedersen mødte hinanden gennem fælles venner og fandt sammen i begyndelsen af 2018.

På skuespillerens 30-års fødselsdag - 28. september 2020 - friede Jakob Emil Lamdahl Pedersen.

Den lille ny bliver født ind i en kunstnerisk familie. Rosalinde Mynster er datter af skuespillerne Karen-Lise Mynster og Søren Spanning, og så er hun søster til filmfotografen Jasper Spanning.

Den 35-årige autodidakte skuespiller slog i 2008 sit eget navn fast med hovedrollen i dramaet "To verdener", men det helt store gennembrud kom i 2013 i førnævnte "Badehotellet".

Derudover er hun kendt fra DR's dramakomedieserie "Carmen Curlers" og den prisvindende film "Hvor kragerne vender".

I øjeblikket er hun i gang med optagelserne af TV 2's kommende julekalender, "I nissernes rige", som kanalen sender næste december.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 07/12/2025 - 08:00

BLÅ BOG: Jesper Groth

* Jesper Groth blev uddannet skuespiller fra Statens Teaterskole i København i 2015.

* Ud over sit virke som skuespiller udgør Jesper Groth sammen med Laurits Emanuel musikduoen Fyr og flamme. Sammen vandt de det danske melodigrandprix i 2021.

* Han har spillet med i tv-serier som "Sygeplejerskolen", "Parterapi" og "Klaphat" samt i film som "Retfærdighedens ryttere" og "Hvor kragerne vender". 

Kilder: DR, IMDB.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 09:00

FAKTA: Investering i guld har risici

* Guld anses for at være en sikker investering i usikre tider. Men det betyder ikke, at det er uden risiko at købe guld.

* Ligesom andre råvarer stiger prisen på ædelmetaller, når efterspørgslen stiger. Men når den økonomiske uro er stor, er det typisk de professionelle sælgere, der tjener mest. Din potentielle fortjeneste kan nemlig blive udhulet af blandt andet pristillæg, gebyrer og provisioner.

* Desuden udnytter svindlere den stigende efterspørgsel på guld. Vær derfor ekstra opmærksom på uopfordrede opkald og pres for hurtig handel.

* Andre mistænkelige tegn er, hvis du kun skal betale en lille procentdel af købsprisen, eller hvis sælgeren tilbyder at opbevare guldet for dig.

Kilder: Commodity Futures Trading Commission, BBC og Bloomberg.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 09:00

Guldet i skuffen er blevet rekordmeget værd

Mike Groll/Ritzau Scanpix

Har du guld derhjemme, er det et godt tidspunkt at få det vurderet, da guldprisen er steget meget.

Guldprisen har slået rekord i den seneste tid. Prisstigningen afspejler en global økonomi præget af usikkerhed, hvor investorer søger tryghed i det ædle metal.

Når guld stiger i værdi, kan det også få betydning for dig som forbruger - både hvis du har guld i skuffen, og hvis du overvejer at købe guld.

Traditionelt har guld haft status som den ultimativt sikre havn for penge, og ifølge Nordeas cheføkonom Helge Pedersen er usikkerheden en stor del af forklaringen på prisernes himmelflugt.

- Vi har i år oplevet meget stor usikkerhed omkring verdensøkonomien, efter at USA's præsident, Donald Trump, præsenterede en omfattende straftold i april. Det har medvirket til at presse guldprisen op, siger han.

- Man har også været usikker på dollarens fremtidige position som reservevaluta. Det har fået investorerne til i stigende grad at søge mod guld frem for dollar, der ellers også betragtes som en sikker havn.

Desuden har muligheden for at indefryse Ruslands dollaraktiver i centralbankerne sandsynligvis fået nogle centralbanker til at øge deres efterspørgsel på guld, da guld ikke kan indefryses, lyder det fra Helge Pedersen.

- Alene i år er prisen på det handlede guld steget med over 55 procent. Det er en voldsom stigning. Guldprisen satte også prisrekord tidligere i år, siger han.

Spotprisen på en troy ounce 24 karat guld - den reneste form - er over 4150 dollar.

En troy ounce svarer til 31,1 gram guld, der altså koster knap 27.000 kroner. Prisen på et enkelt gram bliver derfor omkring 870 kroner.

Til sammenligning kostede en troy ounce guld lidt over 2650 dollar i januar i år - svarende til 17.000 kroner.

Også sølvprisen er steget med omkring 70 procent siden årsskiftet.

- Senest har stigningerne i guldprisen lagt sig en smule - formentlig fordi det ser ud til, at den største usikkerhed omkring verdensøkonomien er ved at aftage i forbindelse med USA's handelsaftale med Kina, siger Helge Pedersen.

Om prisen vil fortsætte med at stige, afhænger af det makromiljø, vi kommer til at se i 2026.

- Hvis usikkerheden om verdensøkonomien for alvor begynder at aftage, og der bliver mere sikkerhed omkring dollaren, tror jeg, at den seneste prisudvikling på guld vil gå lidt i sig selv, siger han.

- Fortsætter usikkerheden derimod, skal man ikke udelukke, at guldprisen kan komme endnu højere op.

Hvis du overvejer at købe guld, fordi du forventer, at prisen vil stige yderligere, har du flere muligheder, siger privatøkonom i Arbejdernes Landsbank Brian Friis Helmer.

- Man kan enten købe fysisk guld eller investere via såkaldte ETF'er, der er børshandlede fonde, som investerer i guld, siger han.

- Ved køb af fysisk guld er der en risiko for tyveri, og man må derfor forvente omkostninger til sikker opbevaring. Derudover vil der typisk være depotomkostninger, når man investerer.

Har du guld derhjemme, kan du starte med at få vurderet, hvad det er værd.

- På den måde har man et bedre grundlag for at beslutte, om man vil sælge eller beholde guldet, siger Brian Friis Helmer.

Du skal dog indstille dig på, at du nok ikke får udbetalt den aktuelle spotpris, når du sælger dit guld.

- Forhandleren skal også tjene penge, og derfor ligger købsprisen som regel lidt lavere, siger Brian Friis Helmer, der desuden anbefaler at være opmærksom på eventuel skattepligt.

Privatpersoner bliver ikke beskattet, hvis de sælger egne smykker med fortjeneste.

Men køber man guld, fordi man forventer, at priserne vil stige, så man kan sælge med fortjeneste, vil gevinsten være skattepligtig. Det oplyser juridisk direktør i Skattestyrelsen Jakob Lundsager.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek