Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 21/09/2024 - 08:00

Danske stjerner slår sig sammen: Vi er ligesom brødre

Én gang for alle slår Melvin Kakooza, Hadi Ka-koush, Joel Hyrland og Mahamad Habane fast, at de ikke skal spilles ud mod hinanden. Sammen er de stærke og sjove.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Af: Af Tenna Linnet, Ritzau Fokus

Det vigtigste i relationer er samtaler. Det har de krøllede hjerner bag comedykvartetten Bros mærket på egen krop.

Siden september 2023 har Melvin Kakooza, Hadi Ka-koush, Mahamad Habane og Joel Hyrland mødtes én gang om måneden for at optage deres podcast, "Bros".

Det har gjort, at de har udviklet et helt særligt venskab, fortæller Melvin Kakooza, som ud over at være komiker også er tv-vært og skuespiller.

- I bund og grund er vi bare fire gutter, som har samme udgangspunkt i komik, og som samtidig svinger helt vildt godt.

- Det er befriende, og det tror jeg også, folk kan mærke. Vi kan sidde og lave sjov med hinanden, fordi vi i bund og grund holder af hinanden, siger han.

Hadi Ka-koush, der i mange år udgjorde den ene del af satireduoen "Adam og Noah", stemmer i.

- Der er kærlighed og respekt for hinanden. Det er ligesom at være brødre. Vi ved godt, at selv om vi kører på hinanden, så betyder det ikke noget, siger han.

Nu er podcasten blevet til et show, når de fire komikere tager på turné - en hel arenaturné på en række af landets største scener - med showet "Bros - så blev der mørkt", der har premiere i Gigantium i Aalborg 21. september og senere i løbet af efteråret blandt andet også rammer Royal Arena i København.

Arenaturnéen er en videreudvikling af podcasten, som både er blevet sendt live foran publikum, men også hjemme hos Melvin Kakooza - helt uformelt.

- Jeg har ikke følt, at det var et arbejde. Jeg fik bare tre gutter på besøg. Det har været ligesom en hvilken som helst anden venneaftale. Men i det her tilfælde får vi talt ud om nogle ting. Det synes jeg, har været rart, siger han.

For Melvin Kakooza har det været en form for ventil i hverdagen, hvor de også har delt essentielle kriser som kærestesorger og traumer fra barndommen. I første afsnit fortalte Mahamad Habane om at flygte til Danmark fra Somalia.

Melvin Kakooza delte desuden, at han var begyndt til psykolog for at udrede de traumer, hans forældres skilsmisse gav ham.

- Det chokerede folk, at vi gav noget af os selv. Det hele er ikke kun sjov. For mig har det været helt terapiagtigt at sidde sammen, fire gutter, og vende verdenssituationen og det private, siger Melvin Kakooza.

- Der er ikke en impuls til at tage sin telefon frem. Vi har det så hyggeligt, og snakken går bare. Jeg glæder mig altid, skyder Joel Hyrland ind.

- Det gør jeg også, svarer Melvin Kakooza.

Mens podcasten har været aktiv, har de fire komikere kunnet dele mange store milepæle.

I starten af året offentliggjorde Mahamad Habane, at han skulle være far for første gang.

Det vidste de tre andre selvfølgelig allerede.

På den måde er der en naturlig grænse mellem det, de deler i podcasten, og det, der sker i privaten.

- Dem, der er forældre, ved godt, at i de første måneder afventer man lige nogle ting. Og der respekterede de andre 100 procent mit privatliv, siger Mahamad Habane.

Alle er enige om, at man selv skal fortælle, hvad man ønsker at dele.

Hadi Ka-koush er meget privat omkring sit personlige liv og har kun inden for det seneste år nævnt offentligt, at han har børn. Han tager heller ikke billeder af dem og deler på sociale medier.

- Men jeg ved, at Joel er okay med, at vi nævner hans søn i podcasten, fordi han også laver videoer med ham på Instagram. På den måde kender vi hinandens grænser, siger Hadi Ka-koush, inden Joel Hyrland fortsætter:

- Ja. Min søn er væsentligt ældre end dine børn, og han har selv sagt, at han gerne vil være med i videoerne. Så vi kender efterhånden hinanden på et ret dybt plan, og vi har aldrig italesat, at vi ikke må sige de her ting. Det er bare indforstået, understreger han.

Den tillid tager de fire med ud i landet.

Det er ikke set før i Danmark, at fire komikere tager på en arenaturné sammen.

- Vi er alle meget opmærksomme på hinanden, og vi vil også gerne have, at de andre lykkes. Det er en holdindsats, understreger Melvin Kakooza, inden Hadi Ka-koush tager over:

- Jeg er sikker på, at vi kommer til at lytte til hinanden få et bifald ude bagved og tænke: Fuck, hvor fedt, mand! Og hvis én falder igennem, føler jeg, at alle har fejlet, siger han.

Hver af de fire står for et bestemt antal minutter i løbet af showet - og så kan improvisation komme, hvis det giver mening.

Undervejs bygger de hele tiden hinanden op, fortæller Mahamad Habane.

- At stå sammen på en scene kan noget andet end at stå der alene. Jeg er ikke nervøs, på samme måde som jeg plejer at være, for jeg bliver hele tiden samlet op, siger han.

Med podcasten og showet forsøger de fire komikere at hjælpe hinandens karrierer videre, samtidig med at de har det sjovt.

De er alle glade for, når det går godt for de andre, selv om de laver noget vidt forskelligt. Melvin Kakooza laver for eksempel meget tv, og Hadi Ka-koush og Joel Hyrland gør sig meget inden for skuespil.

Alligevel oplever de fire, at andre indimellem forveksler dem med hinanden.

- I starten blev I to sammenlignet, siger Hadi Ka-koush henvendt til Melvin Kakooza og Mahamad Habane.

Melvin Kakooza retter ham med det samme.

- Jeg kan godt lide, at du siger "i starten". Til Smukfest i år var der én der kom hen og sagde, at han ville have et billede med Melvin. Men han gik direkte forbi mig og hen til Habane.

- Mens jeg sad lige overfor! Kan I huske det?, siger han, og gruppen griner.

- Det er konstant og hele tiden, lyder det fra Joel Hyrland.

Selv om det er Mahamed Habane, der forholdsvist for nylig er blevet far, har Melvin Kakooza også oplevet, at nogle har sagt tillykke til ham.

- Så på den måde er vi blevet forældre, griner Melvin Kakooza.

Men indimellem sammenligner folk dem også på en måde, som ikke er rar.

Nogle kan finde på at gå op til Mahamad Habane og sige, at han er meget sjovere end Melvin Kakooza.

Og det er slet ikke nødvendigt, mener Mahamad Habane.

- Det synes jeg altid, har været rigtig vildt: at en person sviner Melvin til og betragter det som en ros til mig - det er det virkelig ikke!, siger han.

Også Joel Hyrland og Hadi Ka-koush oplever det, som de kalder at blive spillet ud mod hinanden.

- Det er én, som man kender så godt og har det så godt sammen med. Til dig siger de, at du er den sjoveste, og til mig siger de, at jeg er. Men jeg har intet behov for at være sjovere, siger Joel Hyrland.

Det var også en af årsagerne til, at Melvin Kakooza i første omgang havde lysten til at gå sammen med Hadi Ka-koush, Joel Hyrland og Mahamad Habane.

Én gang for alle vil han og de andre slå fast, at de ikke skal spilles ud mod hinanden.

- Man skal heller ikke komme til showet, hvis man forventer at gå ud derfra og tænke, at den ene var sjovere end de tre andre. Vi laver det her sammen. Det er også derfor, det hedder "Bros", understreger Melvin Kakooza.

/ritzau/

London, 26/12/2025 - 20:51

65-årig guitarist fra rockbandet The Cure er død

Rob Grabowski/Ritzau Scanpix

Guitaristen Perry Bamonte fra The Cure er død. Rockbandet skal spille på Roskilde Festival i 2026.

Guitaristen og keyboardspilleren Perry Bamonte fra rockbandet The Cure er død i en alder af 65 år efter kort tids sygdom.

Det skriver The Cure på bandets hjemmeside.

The Cure skal spille på næste års udgave af Roskilde Festival for syvende gang.

Perry Bamonte blev et fuldbyrdet medlem af det britiske rockband i 1990 og 25 år frem.

Han vendte tilbage til gruppen i 2022 og spillede indtil sidste år.

- Det er med stor sorg, at vi kan bekræfte, at vores gode ven og bandmedlem Perry Bamonte er afgået ved døden efter kort tids sygdom over julen.

- Vores tanker og medfølelse går til hele hans familie. Han vil blive dybt savnet, skriver rockbandet i meddelelsen.

Gruppen beskriver ham som "stille, intens, kreativ og varmhjertet".

I oktober kunne Roskilde Festival meddele, at The Cure kommer til at gæste festivalen i 2026.

Det britiske band skal spille om onsdagen på festivalens største scene, Orange.

Rockbandet, der i det kommende år kan fejre 50-års jubilæum, spillede sin første koncert på dansk jord tilbage i 1985.

The Cure blev dannet i 1976 og er kendt for klassikere som "Just Like Heaven", "Friday I'm in Love", "In Between Days" og "Lullaby".

Sidste år gjorde rockbandet comeback efter 16 år med albummet "Songs of af Lost World".

"Songs of af Lost World" var længe undervejs og blev flere gange meldt lige på trapperne af frontmanden Robert Smith.

Albummet består af i alt otte sange. Blandt dem er singlen "Alone".

Musikmagasinet NME anmeldte The Cures dugfriske album, og her var der stor begejstring og masser af stjerner. Fem ud af fem stjerner fik "Songs of af Lost World" af magasinet.

Det britiske kulturmedie The Skinny gav også fem ud af fem stjerner og kaldte albummet et retur til gruppens "storhedstid i 80'erne".

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 26/12/2025 - 09:00

Kærligheden kalder: Årets nye danske kendispar

Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Bille August, Jesper Binzer, Poul Nyrup og Vild med dans-vinderen Michael Olesen er blandt de danske stjerner, der har fundet kærligheden det forgangne år.

Amors pil ramte plet for en række danske kendisser i årets løb.

Der er opstået sød musik mellem forhenværende statsminister Poul Nyrup Rasmussen (S) og fløjtevirtuosen Michala Petri.

I september afslørede den 82-årige tidligere toppolitiker og den 67-årige musikstjerne over for Ritzau, at de var faldet for hinanden.

- Ja, sammen har vi fundet kærligheden, lød det fra parret i en pressemeddelelse.

- Vi kommer fra forskellige verdener, men har fælles livssyn, fælles glæde ved musik og fælles ønske om at gøre noget, der rækker ud over os selv. Alt i alt er vi nærmest lykkelige.

Poul Nyrup Rasmussen var gift med tidligere minister Lone Dybkjær, indtil døden dem skilte i 2020, hvor hun gik bort efter et længere kræftforløb.

Michala Petri har tidligere været gift med guitaristen Lars Hannibal.

Poul Nyrup Rasmussen og Michala Petri havde mødtes en håndfuld gange i årenes løb i officielle sammenhænge.

I sommeren 2024 stødte de ind i hinanden flere gange, og så begyndte de at skrive mere og mere sammen, fortalte Michala Petri i november i et stort interview med Politiken.

- Og til sidst blev vi klar over, at vi nok var gladere for hinanden, end vi lige havde villet anerkende, sagde hun til avisen.

Der er også opstået sød musik mellem X Factor-vinderen Alma Agger og skuespilleren Jakob Åkerlind, som er kendt fra TV 2 Charlie-serien "Sygeplejeskolen".

Den 36-årige seriestjerne og den 25-årige sanger bekræftede i sommer deres forhold og deler nu også samme adresse og planlægger at få en hund.

Da den oscarvindende instruktør Bille August instruerede genindspilningen af romanen "Greven af Monte Cristo", som havde premiere i 2024, lærte han den britiske skuespilleragent Michelle Liebetrau at kende.

Med på rollelisten var blandt andre Amaryllis April Maltha August, som er et af Bille Augusts otte børn, som han har fra fire tidligere ægteskaber.

I sommer bekræftede den 77-årige filmskaber forholdet til den 30 år yngre skuespilleragent, og i september giftede de sig.

Billed-Bladet var til stede og knipsede bryllupsbilleder af brudeparret.

- Jeg er lykkelig og glad. Jeg er sikker på, at vi får et vidunderligt liv sammen, sagde gommen til Billed-Bladet.

Ægteskabet er Bille Augusts femte.

Modellen Mathilde Gøhler er også på vej til alters. Hun bekræftede i begyndelsen af året, at hun danner par med designeren Frederik Bagger. De havde kendt hinanden i 11-12 år, da venskabet sidste efterår udviklede sig til kærlighed.

Efter et års forhold friede Frederik Bagger.

Mathilde Gøhler har tidligere været forlovet med popproduceren Remee, som hun har to døtre med. De brød forlovelsen i 2022 efter otte år sammen.

Også Remees kendte kompagnon Chief 1 har fundet kærligheden det forgangne år. En aften i byen i København førte til mødet med salgschefen Karina Friis.

Parret stod frem på den røde løber i juni og blev foreviget af Her og Nu.

- Det er aldrig for sent at blive forelsket. Hun har også inspireret mig til tre-fire sange allerede, sagde popsnedkeren til ugebladet.

Den professionelle danser Michael Olesen vandt årets udgave af "Vild med dans", da han dansede youtuberen Jasmin Lind til tops, men det var ikke hans største sejr i 2025.

I foråret bekræftede han nemlig forholdet til Heidi Frikke, som er kendt fra flere bikinifitnesskonkurrencer.

Også hans ekskæreste Joan Divine, som han har sønnen Felix med, har fundet kærligheden efter parrets brud sidste år efter 11 år sammen. Hun bekræftede tidligere på året, at hun og kæresten Anders var flyttet sammen.

Den tidligere Vild med dans-deltager Ditte Ylva Olsen, der er kendt fra TV 2-serien "Dicte", troppede op til uddelingen af Robert Prisen i februar med komikeren Jacob Tingleff ved sin side.

Jacob Tingleff er ud over at være komiker også manuskriptforfatter. Han har blandt andet skrevet flere afsnit til den romantiske komedieserie "Hånd i hånd", som Ditte Ylva Olsen havde hovedrollen i tilbage i 2018.

Faktisk har de kendt hinanden i over ti år, da venskabet udviklede sig til kærlighed, fortalte Jacob Tingleff ifølge Her og Nu.

- Jeg er faldet for Dittes store begavelse, humor, værdier, sensuelle væsen og ufattelige skønhed, sagde han til ugebladet.

Det var også på den røde løber, at det unge stjerneskud Ella Augusta præsenterede pressen for sin nye kæreste, Chris.

Det skete til premieren på koncertfilmen "Minds of 99 - Tre dage i Parken" i februar.

Chris' kendte svigerfar er i øvrigt musikeren Erann DD, der er kendt for sange som "Still Believing", "I Wanna Wake Up With You" og Karen Busck-duetten "Hjertet ser".

Også andre musikere og sangere har fundet en at finde melodien med det forgangne år.

D-A-D's frontmand, Jesper Binzer, havde i september sin nye kæreste, Kit, med til uddelingen af De Danske Rockakademis hæderspriser.

Parret havde mødt hinanden på Bornholm, kunne Jesper Binzer fortælle ifølge Se og Hør.

Forinden havde Jesper Binzer dannet par med kunstneren Anika Lori.

I sommer kom det frem, at bagedystfinalisten Jon Edlund har gjort den hårdtslående rapper Tessa blød i knæene.

Her bekræftede han over for Se og Hør, at han danner par med den speedrappende stjerne, som er kendt fra hits som "Glo på mig", "Engangspik" og "Mums".

Musikeren Freja Kirk udgav sidste år nummeret "Man kan græde oceaner" efter skilsmissen fra skuespilleren Sus Wilkins, der i dag danner par med den tidligere fodboldspiller Nicklas Bendtner.

I sommer afslørede Freja Kirk under en optræden ifølge Se og Hør, at Amors pil havde ramt, og i efteråret viste musikeren sin nye kærlighed frem på Instagram.

I filmverdenen har den romerske kærlighedsgud også spændt sin bue.

Badehotellet-stjernen Anne Louise Hassing, som i samtlige sæsoner af successerien er gift med grosserer Madsen i skikkelse af Lars Ranthe, har i virkelighedens verden forelsket sig i lægen Ulrik Branner.

Over for Femina afslørede hun, at de havde mødt hinanden på en bar på Bornholm.

Under optagelserne af "Rejseholdet: Det første mord" blev Mathilde Arcel og Ask Berntsen gode venner, og da indspilningerne var i kassen, fandt de ud af, at de også var mere end det.

Det fortalte parret til premieren i september ifølge Billed-Bladet.

- Jeg tror, vi kan genkende meget i hinanden ved at være dedikerede om vores arbejde. Det har vi bondet meget over. Han er sød og smuk og dygtig og sjov, sagde Mathilde Arcel til ugebladet.

I sommer bekræftede Carmen Curlers-stjernen Morten Hee Andersen over for Billed-Bladet, at han ikke længere dannede par med den svenske skuespiller Agnes-Felicia Westerlund Rase, som han spillede over for i storfilmen "Margrete den første" fra 2021.

I september afslørede skuespilleren, at han havde fundet kærligheden igen. Men han ville dog ikke fortælle, hvem hans hjertes udkårne var.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 26/12/2025 - 10:00

Vi favoriserer danske aktier: Husk spredning som investor

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Spredning er redning. Sådan lyder en gammel læresætning om investering, men vi er glade for hjemlige aktier, og det kan gøre opsparingen mere sårbar.

Danske aktier fylder fortsat meget i danskernes investeringer.

Selv efter et år med markante kursfald i C25-indekset, der består af de 25 største danske selskaber, har knap hver sjette planer om at øge andelen af danske aktier næste år.

Det viser en ny undersøgelse fra Norstat foretaget for investeringsselskabet Norm Invest.

Og netop den såkaldte hjemlandsbias er en risikabel strategi for investorer, advarer selskabets administrerende direktør Anders Hartmann.

- Som professionel investeringsrådgiver er det min vurdering, at det er for risikabelt at have en stor andel investeret i danske aktier, siger han.

- Det siger jeg med tanke på, at investeringer er blevet en folkesport herhjemme. Derfor er der flere, der kan brænde nallerne, hvis de ikke sørger for at sprede deres risiko mere.

Han står ikke alene med den vurdering.

Copenhagen Business School og Danske Bank kom frem til en lignende konklusion på baggrund af en undersøgelse i 2022. De estimerede, at danske investorer på grund af manglende spredning samlet taber mellem seks og otte milliarder kroner om året i mistet afkast.

I august havde danske private investorer investeret 348 milliarder kroner i danske aktier ud af en samlet investering på 751 milliarder kroner. Det viser tal fra Danmarks Nationalbank.

Også investeringsøkonom hos Nordnet Per Hansen vurderer, at hvis målet er at få et globalt afkast og sprede risikoen, opnår man det ikke ved at investere i 25 store danske selskaber.

- De danske selskaber afspejler nemlig ikke verdensmarkedet - blandt andet fordi C25-indekset har en overvægt af life science-virksomheder og består af selskaber, der har fokus på hjemmemarkedet, såsom banker og forsikringsselskaber. Til gengæld er C25 tyndt inden for AI og it, siger han.

- I en global portefølje fylder it-sektoren normalt mere, især fordi flere af de største amerikanske virksomheder ligger inden for tech.

Når du går i gang med at sammensætte en global portefølje, vil du opleve, at amerikanske aktier fylder en del, fordi USA spiller en stor rolle på de finansielle markeder, fortæller Anders Hartmann.

- Her er det vigtigt at sørge for at sprede sine investeringer både geografisk og på tværs af brancher. Afhængigt af ens risikoprofil skal man også tage stilling til, hvor meget obligationer skal fylde i forhold til aktier, siger han.

Aktier svinger normalt mere i værdi end obligationer, og derfor reducerer man typisk risikoen i sine investeringer ved at have en andel i obligationer.

Før du begynder at investere, råder Anders Hartmann til, at du gør op med dig selv, hvor risikovillig du er, og hvornår du forventer at skulle bruge de investerede penge.

Du skal altså mærke efter, hvordan det føles i maven, når aktierne falder meget, for det kommer til at ske.

- Danske investorer har været heldige i mange år, men de har taget en risiko undervejs ved at have investeret så meget i danske aktier, siger han.

- Jeg vil til enhver tid anbefale, at man spreder sine investeringer mere. Det er måske tydeligere end nogensinde, hvorfor hjemlandsbias er et problem, når man investerer.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 26/12/2025 - 08:00

FAKTA: Vi er vilde med danske aktier

* 52 procent af danskerne mener, at deres investeringer er godt spredt.

* Men danske aktier udgør i gennemsnit 21 procent af danskernes investeringer. Globalt set fylder det danske aktiemarked omkring én procent.

* Knap hver sjette af de adspurgte - 17 procent - forventer at øge deres beholdning af danske aktier næste år.

* 31 procent mener, at udviklingen af danske aktier i år har været overvejende eller meget positiv. Men C25-indekset med de 25 største danske selskaber er faldet knap to procent år til dato. 

Kilde: undersøgelse foretaget af Norstat på vegne af Norm Invest i perioden 20. til 27. november.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek