Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 21/09/2024 - 08:00

Danske stjerner slår sig sammen: Vi er ligesom brødre

Én gang for alle slår Melvin Kakooza, Hadi Ka-koush, Joel Hyrland og Mahamad Habane fast, at de ikke skal spilles ud mod hinanden. Sammen er de stærke og sjove.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Af: Af Tenna Linnet, Ritzau Fokus

Det vigtigste i relationer er samtaler. Det har de krøllede hjerner bag comedykvartetten Bros mærket på egen krop.

Siden september 2023 har Melvin Kakooza, Hadi Ka-koush, Mahamad Habane og Joel Hyrland mødtes én gang om måneden for at optage deres podcast, "Bros".

Det har gjort, at de har udviklet et helt særligt venskab, fortæller Melvin Kakooza, som ud over at være komiker også er tv-vært og skuespiller.

- I bund og grund er vi bare fire gutter, som har samme udgangspunkt i komik, og som samtidig svinger helt vildt godt.

- Det er befriende, og det tror jeg også, folk kan mærke. Vi kan sidde og lave sjov med hinanden, fordi vi i bund og grund holder af hinanden, siger han.

Hadi Ka-koush, der i mange år udgjorde den ene del af satireduoen "Adam og Noah", stemmer i.

- Der er kærlighed og respekt for hinanden. Det er ligesom at være brødre. Vi ved godt, at selv om vi kører på hinanden, så betyder det ikke noget, siger han.

Nu er podcasten blevet til et show, når de fire komikere tager på turné - en hel arenaturné på en række af landets største scener - med showet "Bros - så blev der mørkt", der har premiere i Gigantium i Aalborg 21. september og senere i løbet af efteråret blandt andet også rammer Royal Arena i København.

Arenaturnéen er en videreudvikling af podcasten, som både er blevet sendt live foran publikum, men også hjemme hos Melvin Kakooza - helt uformelt.

- Jeg har ikke følt, at det var et arbejde. Jeg fik bare tre gutter på besøg. Det har været ligesom en hvilken som helst anden venneaftale. Men i det her tilfælde får vi talt ud om nogle ting. Det synes jeg, har været rart, siger han.

For Melvin Kakooza har det været en form for ventil i hverdagen, hvor de også har delt essentielle kriser som kærestesorger og traumer fra barndommen. I første afsnit fortalte Mahamad Habane om at flygte til Danmark fra Somalia.

Melvin Kakooza delte desuden, at han var begyndt til psykolog for at udrede de traumer, hans forældres skilsmisse gav ham.

- Det chokerede folk, at vi gav noget af os selv. Det hele er ikke kun sjov. For mig har det været helt terapiagtigt at sidde sammen, fire gutter, og vende verdenssituationen og det private, siger Melvin Kakooza.

- Der er ikke en impuls til at tage sin telefon frem. Vi har det så hyggeligt, og snakken går bare. Jeg glæder mig altid, skyder Joel Hyrland ind.

- Det gør jeg også, svarer Melvin Kakooza.

Mens podcasten har været aktiv, har de fire komikere kunnet dele mange store milepæle.

I starten af året offentliggjorde Mahamad Habane, at han skulle være far for første gang.

Det vidste de tre andre selvfølgelig allerede.

På den måde er der en naturlig grænse mellem det, de deler i podcasten, og det, der sker i privaten.

- Dem, der er forældre, ved godt, at i de første måneder afventer man lige nogle ting. Og der respekterede de andre 100 procent mit privatliv, siger Mahamad Habane.

Alle er enige om, at man selv skal fortælle, hvad man ønsker at dele.

Hadi Ka-koush er meget privat omkring sit personlige liv og har kun inden for det seneste år nævnt offentligt, at han har børn. Han tager heller ikke billeder af dem og deler på sociale medier.

- Men jeg ved, at Joel er okay med, at vi nævner hans søn i podcasten, fordi han også laver videoer med ham på Instagram. På den måde kender vi hinandens grænser, siger Hadi Ka-koush, inden Joel Hyrland fortsætter:

- Ja. Min søn er væsentligt ældre end dine børn, og han har selv sagt, at han gerne vil være med i videoerne. Så vi kender efterhånden hinanden på et ret dybt plan, og vi har aldrig italesat, at vi ikke må sige de her ting. Det er bare indforstået, understreger han.

Den tillid tager de fire med ud i landet.

Det er ikke set før i Danmark, at fire komikere tager på en arenaturné sammen.

- Vi er alle meget opmærksomme på hinanden, og vi vil også gerne have, at de andre lykkes. Det er en holdindsats, understreger Melvin Kakooza, inden Hadi Ka-koush tager over:

- Jeg er sikker på, at vi kommer til at lytte til hinanden få et bifald ude bagved og tænke: Fuck, hvor fedt, mand! Og hvis én falder igennem, føler jeg, at alle har fejlet, siger han.

Hver af de fire står for et bestemt antal minutter i løbet af showet - og så kan improvisation komme, hvis det giver mening.

Undervejs bygger de hele tiden hinanden op, fortæller Mahamad Habane.

- At stå sammen på en scene kan noget andet end at stå der alene. Jeg er ikke nervøs, på samme måde som jeg plejer at være, for jeg bliver hele tiden samlet op, siger han.

Med podcasten og showet forsøger de fire komikere at hjælpe hinandens karrierer videre, samtidig med at de har det sjovt.

De er alle glade for, når det går godt for de andre, selv om de laver noget vidt forskelligt. Melvin Kakooza laver for eksempel meget tv, og Hadi Ka-koush og Joel Hyrland gør sig meget inden for skuespil.

Alligevel oplever de fire, at andre indimellem forveksler dem med hinanden.

- I starten blev I to sammenlignet, siger Hadi Ka-koush henvendt til Melvin Kakooza og Mahamad Habane.

Melvin Kakooza retter ham med det samme.

- Jeg kan godt lide, at du siger "i starten". Til Smukfest i år var der én der kom hen og sagde, at han ville have et billede med Melvin. Men han gik direkte forbi mig og hen til Habane.

- Mens jeg sad lige overfor! Kan I huske det?, siger han, og gruppen griner.

- Det er konstant og hele tiden, lyder det fra Joel Hyrland.

Selv om det er Mahamed Habane, der forholdsvist for nylig er blevet far, har Melvin Kakooza også oplevet, at nogle har sagt tillykke til ham.

- Så på den måde er vi blevet forældre, griner Melvin Kakooza.

Men indimellem sammenligner folk dem også på en måde, som ikke er rar.

Nogle kan finde på at gå op til Mahamad Habane og sige, at han er meget sjovere end Melvin Kakooza.

Og det er slet ikke nødvendigt, mener Mahamad Habane.

- Det synes jeg altid, har været rigtig vildt: at en person sviner Melvin til og betragter det som en ros til mig - det er det virkelig ikke!, siger han.

Også Joel Hyrland og Hadi Ka-koush oplever det, som de kalder at blive spillet ud mod hinanden.

- Det er én, som man kender så godt og har det så godt sammen med. Til dig siger de, at du er den sjoveste, og til mig siger de, at jeg er. Men jeg har intet behov for at være sjovere, siger Joel Hyrland.

Det var også en af årsagerne til, at Melvin Kakooza i første omgang havde lysten til at gå sammen med Hadi Ka-koush, Joel Hyrland og Mahamad Habane.

Én gang for alle vil han og de andre slå fast, at de ikke skal spilles ud mod hinanden.

- Man skal heller ikke komme til showet, hvis man forventer at gå ud derfra og tænke, at den ene var sjovere end de tre andre. Vi laver det her sammen. Det er også derfor, det hedder "Bros", understreger Melvin Kakooza.

/ritzau/

København, 29/12/2025 - 09:00

Ægteskaber itu: Disse danske stjernepar blev skilt i 2025

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

I årets løb oplyste en række danske kendispar, blandt andet skuespillere, musikere og tv-værter, at forholdet var forbi.

Kærligheden er bristet mellem en række kendte danske par det forgangne år.

Efter 12 år sammen oplyste den tidligere tv-vært Lisbeth Østergaard og hendes mand, pædagog og tidligere Robinson-deltager Ralf Østergaard Christensen, at de skulle skilles.

Lisbeth Østergaard og Ralf Østergaard Christensen mødtes gennem fælles venner og stod frem som par i 2013. Efter to års forhold fik de sønnen Viggo i 2015.

Samme år blev parret forlovet. Men i stedet for at trække en ring op fra inderlommen friede Ralf Østergaard Christensen til Lisbeth Østergaard med en tatovering på kroppen med ordene "Marry me Lizzy?" (gift dig med mig, Lizzy?, red.).

Parret giftede sig i sommeren 2016.

I 2018 blev de forældre til endnu en søn.

Skilsmissen er Lisbeth Østergaards anden. Hun har tidligere været gift med soldaten Marc Fraenkel.

Butiksindehaveren Jeanette Lagoni og den digitale direktør Michael Ewald blev gift ved første blik i DR's program af samme navn i 2023.

Skilsmissestatikken er høj i programmet, hvor ti singler siger ja til at smede sig sammen med en komplet fremmed, i håbet om, at det viser sig at være den eneste ene. Men Jeanette Lagoni og Michael Ewald forblev sammen efter kærlighedseksperimentet.

Michael Ewald endte faktisk med at fri til Jeanette Lagoni under optagelsen af en podcast, og parret planlagde endnu et bryllup, som de dog valgte at udskyde.

De nåede aldrig at blive gift igen. Efter to år sammen blev de i sommer skilt, da de med egne ord ikke fungerede som ægtepar.

Den kendte filminstruktør, forretningsmand og skuespiller Søren Fauli og hans hustru, psykoterapeuten og forfatteren Annika Lillelund Fauli, erkendte også, at de fungerede dårligt som ægtefolk.

Det bekræftede parret i en fælles udtalelse til Se og Hør tidligere i december.

- Det er med tunge hjerter, at Annika og jeg vælger at opløse vores ægteskab efter 19 år. Vi holder umådeligt meget af hinanden, men fungerer desværre dårligt som ægtefolk, lød det til ugebladet.

Sammen har parret to børn.

Skilsmissen er Søren Faulis anden. I 2004 blev han skilt fra forfatter, coach og tidligere tv-vært Barbara Læssøe Stephensen, som han har tre børn med.

Popstjernen Tobias Rahim blev i oktober 2024 gift med sin kæreste igennem mange år, Sabrina Tekle. Men efter mindre end et år sammen som ægtefolk blev parret skilt i sommer.

I et opslag delt på Instagram skrev Sabrina Tekle, at de havde valgt at gå hver til sit efter mange lykkelige år og eventyr sammen.

- Vi er heldige på mange måder. Især ved at have bragt jordens skønneste dreng til verden. Han er centrum i begge vores liv, og sammen vil vi altid være familie - fremover blot på en ny måde, skrev hun.

Efter forlydender om et brud bekræftede mediepersonligheden, iværksætteren og influenceren Irina Olsen, at ægteskabet mellem hende og dj'en Faustix, der bærer det borgerlige navn Morten Olsen, var forbi.

Irina Olsen og Faustix stod frem som par i 2014. Året efter blev de forældre for første gang.

Parret gik kortvarigt fra hinanden i 2018 grundet Faustix' alkoholmisbrug, som de begge flere gange åbenhjertigt har fortalt om.

Han gik i behandling, og hans prioriteter ændrede sig, fortalte Irina Olsen i et indlæg på sin blog, irinaolsen.dk. Efter et halvt år fra hinanden fandt de sammen igen.

I september 2019 giftede parret sig, efter at Faustix havde friet for rullende kameraer i realityserien "Beauty Bosserne", som Irina Olsen var en del af.

Da den danske stjerneskuespiller Ann Eleonora Jørgensen fyldte 60 år 16. oktober, stillede Politiken hende en række spørgsmål i anledning af den runde dag.

Blandt andet hvad der har optaget hende mest de seneste fem år.

- Jeg har brugt meget tid på at finde rundt i den labyrint, mit ægteskab var blevet til. Der var mange blinde vinkler og mange stier, jeg for vild i. Vi er lige blevet skilt, sagde hun til avisen og understregede, at det også har optaget hende at blive rask, efter at hun fik konstateret brystkræft.

Ann Eleonora Jørgensen blev i 2003 gift med Rasmus Windfeld, der er pressechef i Rockwool-koncernen. Sammen har de en voksen søn.

Ann Eleonora Jørgensen er også mor til skuespilleren Carla Eleonora Feigenberg fra ægteskabet med instruktør Emmet Feigenberg, der er rektor ved Den Danske Scenekunstskole i København.

Adspurgt, hvad hun glædede sig til, svarede Ann Eleonora Jørgensen til Politiken, at hun glædede sig til de oplevelser, hun som 60-årig single skal ud og have.

- Jeg burde måske have en følelse af, at jeg nu skal pakkes sammen og sættes ud til storskrald. Sådan har jeg det slet ikke. Tværtimod synes jeg, at verden står åben for mig nu, sagde hun til avisen i oktober.

Den danske musiker Erann DD udgav for 25 år siden kærlighedshymnen "Still Believing". I september sagde han i et interview med Weekendavisen, at han var ved at blive skilt fra den kvinde, han skrev sangen til - Lizette Mikkelsen.

Parret mødte hinanden til en fest og faldt efterfølgende pladask for hinanden. Sammen har de tre børn, som alle er gået musikkens vej.

- Hvis man oprigtigt elsker hinanden, hvorfor går man så fra hinanden? 25 års familieliv. Et fundament. Revet væk, sagde Erann DD i interviewet med Weekendavisen.

- Alt det, som jeg har sendt hendes vej, skal sendes i en ny retning. Jeg skal genopfinde mig selv. Jeg er nødt til at blive forelsket på ny i noget helt andet, lød det fra den 58-årige musiker.

Skuespiller Carsten Svendsen, som blandt andet er kendt fra Cirkusrevyen, og hans hustru, Cecilie de la Prada, måtte endnu en gang se forholdet forlise.

I oktober oplyste han på Instagram, at parret var gået fra hinanden.

Det er anden gang, at kærligheden bristede mellem dem.

De mødtes og faldt pladask for hinanden, da de begge arbejdede på Aalborg Teater - han som skuespiller, mens at hun har en baggrund som forestillingsleder.

Parret blev gift i New York og fik en datter sammen. Men så tog livet nogle omvæltninger, og de voksede fra hinanden, fortalte Carsten Svendsen til Billed-Bladet i sommeren 2022.

- Men der går vel ikke mere end et år eller halvandet, hvor vi stadigvæk ses og tager på ferier sammen med vores datter for at give hende en følelse af familiesamhørighed, inden vi finder sammen igen. Jeg synes egentlig ikke, at vi nogensinde har været fra hinanden, og nu fungerer det dejligt, sagde han dengang til ugebladet.

Men kærligheden gik itu igen.

Da "Vild med dans" valsede over skærmen i 2018, blev skuespilleren og modellen Mads Madsen vild med den tidligere skiløber Laila Friis-Salling, som deltog i dansedysten.

Han inviterede hende efterfølgende ud på et glas gløgg, og derfra var resten historie, som man siger.

Præcis et år efter friede Mads Madsen, og i 2022 blev parret gift. Men efter tre års ægteskab og to børn sammen oplyste Laila Friis-Salling i september i en såkaldt story - et kort, tidsbegrænset klip - på Instagram, at forholdet var forbi.

Da popsangerinden Medina, der er kendt for hits som "Danser for mig selv", "Ensom" og "Jalousi", i februar ankom til bal for kunst- og kulturlivet på Christiansborg Slot, var det uden militærmanden Malo Chapsal ved sin side.

Kort efter bekræftede hendes manager, Thomas Børresen, til B.T., at parret var gået fra hinanden.

- Alt er helt udramatisk, det er sket i fred og fordragelighed og kærlighed, sagde manageren til mediet.

Medina og Malo Chapsal, som har to sønner sammen, er flere gange efterfølgende blevet foreviget på hinandens respektive Instagram-profiler.

Parret mødte apropos hinanden til et bryllup hos en fælles veninde i 2018. To år senere blev de selv gift.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 29/12/2025 - 08:00

Benjamin Hav: Jeg er dårlig til at dømme andre

Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Benjamin Hav, der er dommer i den nyeste sæson af "X Factor", finder det ikke nemt at bedømme deltagerne og oplever den korte tid til auditions som et benspænd.

Det er aldrig nemt ikke at føle sig god til sit job, og præstationspresset bliver bestemt ikke mindre, når arbejdet vises på landsdækkende tv.

Det er for tiden den situation, som popstjernen, hitmageren og den nye X Factor-dommer Benjamin Hav står i.

I den populære sangkonkurrence skal tre dommere vurdere deltagernes sangevner og sende dem videre eller ud - en praksis, der normalt ligger langt fra popstjernen.

- Jeg er dårlig til at dømme andre. At bedømme. Alle situationer i livet har jo en dualitet i sig, siger han.

Den nye X Factor-dommer, der er kendt for sit kreative og finurlige sangunivers, har svært ved at begrænse sig i den korte tid, som auditionerne varer.

- Der er ikke noget, der er ensidigt godt eller dårligt. Men der er en tidsfaktor i det her. Det vil sige, at til auditions har vi så og så mange minutter til at vurdere hver ting, så man skal være entydig i sin vurdering, fortæller Benjamin Hav.

- Det er lidt et benspænd for mig, fordi jeg godt kan lide at have mange tanker om ting, uddyber han.

Når den nye sæson af "X Factor" skydes i gang 1. januar, er Benjamin Hav ikke den eneste nye i klassen. Han får selskab af musikeren og sangerinden Drew Sycamore, der har det borgerlige navn Drew Kolstrup.

Drew Sycamore blev hastet ind som afløser for dommeren Nanna Øland, der tidligere på året trak sig af personlige årsager. Hun har siden forklaret, at udskiftningen skyldtes, at hendes nyfødte datter var alvorligt syg.

De to nye dommere er under skarpt opsyn af "X Factors" grand old man, Thomas Blachman.

Benjamin Havs manglende talent for at dømme andre er dog ikke noget, der holder ham søvnløs om natten.

- Det er jo også bare sjovt, og jeg tager det heller ikke mere seriøst, end at jeg bare forsøger at gøre mit bedste og have det sjovt med det samtidig, siger musikeren.

Den nye dommer fik sit gennembrud som en del af duoen Benal, der for alvor brød igennem lydmuren med hittet "Uh Babe" i 2017.

Samme år modtog Benal P3 Prisen.

I 2019 blev Benal kåret til Årets Danske Gruppe ved Danish Music Awards.

Året efter sprang Benjamin Hav ud som solist med pladen "Spice Up Your Life".

Siden er fulgt tre andre soloalbummer, hvoraf den seneste skive, "Jeg vil bare gerne være et godt menneske, men det er ikke let", udkom i begyndelsen af 2025.

I 2023 blev Benjamin Hav hædret af musikmagasinet "Gaffa" som Årets Danske Livenavn. Han har blandt andet hittet med "Den dejligste boy", "Musse" og "Hurra" - et nummer, som han optrådte med til kronprins Christians 18-års fødselsdag.

Benjamin Hav er også kendt for sin til tider sarkastiske og humoristiske stil, som potentielt kan være svær at afkode fra deltagernes side.

Men musikeren har forsøgt at skrue ned for sig selv, så hverken deltagere eller seere bliver hægtet af.

- Jeg har helt klart forsøgt at være mere ren og mindre sarkastisk i min kommunikation med deltagerne og i programmet i det hele taget, siger han.

Den nye sæson af "X Factor" får premiere 1. januar 2026.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 29/12/2025 - 11:00

FAKTA: Investeringer i forsvar er fordoblet

* En opgørelse viste for et par måneder siden, at pensionsbranchen har fordoblet beholdningen af investeringer i forsvarsvirksomheder.

* Fra januar 2024 til april 2025 er forsvarsinvesteringerne øget fra godt 9 milliarder kroner til næsten 19 milliarder kroner.

* Stigningen skyldes både, at pensionsselskaber har øget deres eksisterende investeringer i forsvar, at nye pensionsselskaber er gået ind på området, og at især europæiske børsnoterede forsvarsaktier er steget i værdi.

Kilde: Forsikring og Pension.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 29/12/2025 - 11:00

Dine pensionskroner kan ende i våben

Khaled Desouki/Ritzau Scanpix

Hvis du ikke ønsker, at din pensionsopsparing bliver investeret i forsvarsindustrien, kan du typisk fravælge våben.

De fleste danskere indbetaler til en pensionsopsparing, som bliver investeret, så den kan vokse.

For mange pensionskunder indebærer det i dag i højere grad end tidligere også investeringer i forsvarsindustrien og våben. Og det bør man være klar over som kunde.

Sådan lyder det fra underdirektør i brancheorganisationen Forsikring og Pension Tom Vile Jensen.

- Hvis man har en holdning til det, vil jeg råde til, at man kontakter sit pensionsselskab og spørger ind til sine muligheder, siger han og fortsætter:

- Investorer i det private har tidligere holdt sig helt fra atomvåben blandt andet på grund af FN's traktat om forbud mod atomvåben, der trådte i kraft i 2021. Men ingen Nato-lande - heller ikke Danmark - har underskrevet eller ratificeret den, siger han.

Ifølge Nato er atomvåben en central del af alliancens forsvar som et afskrækkelsesmiddel.

Selv om Danmark ikke har underskrevet traktaten, vurderer Tom Vile Jensen, at den har fået pensionsselskaber herhjemme til at afholde sig fra investeringer i dele af forsvarsindustrien.

For eksempel har landets største pensionsselskab, PFA, tidligere haft en politik om ikke at investere i selskaber, der producerer komponenter til atomvåben.

Men den politik er siden blevet lempet, fortæller Rasmus Bessing, der er PFA's direktør for ansvarlige investeringer.

- Vi lever i en verden, som er under forandring - særligt efter Ruslands invasion af Ukraine. Når verden forandrer sig, skal vi følge med for fortsat at være relevante i den virkelighed, vi agerer i, siger han.

- Der er i Europa bred enighed om, at vi skal tage bedre hånd om vores egen sikkerhed. Som en del af den udvikling har vi tilpasset vores investeringspolitik, så vi i højere grad kan investere i den europæiske forsvarsindustri.

Tidligere var to tredjedele af PFA's investeringer amerikanske. Ifølge Rasmus Bessing udgør USA og EU nu cirka 50 procent hver.

- PFA kan nu investere i eksempelvis Airbus, Boeing og Dassault Aviation, hvor en lille del af omsætningen kommer fra dele til atomvåben. For eksempel leverer Airbus dele til det franske atomforsvar.

Han understreger, at der fortsat ikke bliver investeret i konventionsstridige våben, såsom klyngebomber samt biologiske og kemiske våben.

Som pensionskunde har man typisk mulighed for at sige nej til våben.

- Hvis man ikke ønsker, at ens pensionsopsparing skal bruges til investeringer i våben, kan man vælge vores Klima Plus-produkt, som er fri for våben, siger Rasmus Bessing og uddyber:

- Fravælger man våben, betyder det ikke, at man vil få et dårligere afkast. Målet er, at opsparingen skal vokse på samme måde, uanset om man vælger at investere i våben eller ej.

Hos Danica Pension er synet på investeringer i forsvarsindustrien også gradvist blevet ændret. Det forklarer investeringsdirektør Poul Kobberup.

- Selv om vi investerer mere i forsvar, sker det fortsat ansvarligt og med nøje etiske overvejelser. Alle vores investeringer skal stadig leve op til ESG-kravene, siger han.

Det betyder, at der skal tages hensyn til miljø, sociale forhold og god selskabsledelse.

- Ligesom andre pensionsselskaber tilbyder vi et produkt, der er helt fri for investeringer i forsvar og våben. Hos os hedder det Ansvarligt Valg, siger Poul Kobberup.

Han tilføjer, at uanset om investeringen er med eller uden våben, vil den gå op og ned, men over tid skulle opsparingen gerne vokse.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek