Paris, 06/05/2026 - 03:25
Rubio opfordrer til at stemme for FN-resolution mod Iran
USA's udenrigsminister har bedt Rusland og Kina om at tillade FN-resolution, der skal lægge pres på Iran.
Kylie Cooper/Reuters
Af: /ritzau/
En amerikansk FN-resolution, der kræver, at Iran indstiller angreb og placeringen af miner i Hormuzstrædet, er en test af FN's brugbarhed.
Det siger USA's udenrigsminister, Marco Rubio, ifølge nyhedsbureauet Reuters under et pressemøde i Det Hvide Hus.
- Jeg mener, at det er en reel test af FN som fungerende institution, siger Rubio.
Medlemmer af FN's Sikkerhedsråd indledte tirsdag lukkede drøftelser om teksten, som USA har udarbejdet sammen med Bahrain, Saudi-Arabien, De Forenede Arabiske Emirater (UAE), Kuwait og Qatar.
I april faldt en lignende resolution fra Bahrain med støtte fra USA til jorden, efter at Rusland og Kina gjorde brug af deres vetoret i Sikkerhedsrådet.
Resolutionen ville ifølge Reuters bane vej for en legitimering af amerikansk militærs indgriben mod Iran.
Rubio opfordrer under pressemødet indtrængende Kina og Rusland til ikke at nedlægge veto mod forslaget igen.
- Ingen ønsker at se den her resolution blive blokeret af veto igen, og vi har foretaget nogle mindre justeringer i sprogbruget. Jeg ved ikke, om det vil afværge et veto eller ej.
- Jeg har over for både kineserne og russerne argumenteret for, at det er i deres egen interesse, at den her resolution vedtages, og at der lægges pres på Iran, siger Rubio.
Det nye udkast undgår eksplicitte vendinger om magtanvendelse, men giver Sikkerhedsrådet mulighed for at indføre foranstaltninger, der går fra sanktioner til militære skridt.
Et udkast til resolutionen, som Reuters har set, fordømmer Irans påståede krænkelser af den nuværende våbenhvile samt landets "fortsatte handlinger og trusler med mål om at lukke, hindre eller pålægge afgifter" på den frie sejlads gennem Hormuzstrædet.
- Alt, hvad vi beder dem om, er at fordømme det: at opfordre Iran til at holde op med at sprænge skibe i luften, at fjerne minerne og tillade humanitær hjælp at komme igennem, siger Rubio under pressemødet.
FN's generalsekretær, Antonio Guterres, skal ifølge udkastet rapportere tilbage om overholdelsen inden for 30 dage, hvorefter Sikkerhedsrådet igen vil samles og overveje yderligere tiltag, herunder mulige sanktioner.
Der er 15 medlemmer af FN's Sikkerhedsråd. Fem af dem har permanente pladser, nemlig de allierede fra Anden Verdenskrig, Kina, Frankrig, Rusland, Storbritannien og USA.
/ritzau/




