Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Malmø, 12/05/2024 - 10:03

To lande stod mellem Danmark og Eurovision-finale

Den danske Eurovision-deltager Saba blev nummer 12 under semifinalen, der fandt sted torsdag. 10 gik videre.

10070 Jessica Gow/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Den danske Eurovision-deltager Saba var blot to pladser fra at gå videre fra semifinalen torsdag.

Det viser offentliggjorte stemmetal fra semifinalerne på Eurovisions hjemmeside.

Saba, der optrådte med sangen "Sand", blev nummer 12 i semifinalen. 10 semifinalister fik en billet til finalen, der blev afholdt lørdag i Malmø.

Danmark fik 36 point i semifinalen, og Tjekket fik 38. Danmark var dermed syv point efter Norge, som fik 43 point og kvalificerede sig.

Norges Gåte, der optrådte med sangen "Ulveham", kom på sidstepladsen under gårsdagens finale.

Finalen blev afholdt lørdag efter en dag med forvirring og kaos både i og uden for Malmø-arenaen.

Det tæller blandt andet Israels deltagelse i Eurovision, som medførte store demonstrationer uden for Malmö Arena. Demonstranterne krævede en israelsk udelukkelse på grund af krigen i Gaza.

Demonstranterne kalder det hykleri, at Israel får lov at deltage, når Rusland blev udelukket fra Eurovision, efter at landet invaderede Ukraine i 2022.

Dertil kommer, at det hollandske bud på en Eurovision-deltager, Joost Klein, blev diskvalificeret lørdag omkring middag. Ifølge European Broadcasting Union (EBU), der arrangerer Eurovision, havde Klein opført sig truende over for en ansat på produktionsholdet.

Den udlægning har den hollandske tv- og radiostation Avrotros, der står for Hollands melodigrandprix, afvist. Ifølge Avrotros havde Joost Klein bedt om ikke at blive filmet, da han forlod scenen efter sin optræden i torsdagens semifinale.

- Dette blev ikke respekteret. Det førte til en truende bevægelse fra Joost mod kameraet. Joost rørte ikke kamerakvinden, lød det.

Dermed deltog kun 25 artister under finalen. Flere pointoplæsere trak sig på forhånd i solidaritet med enten Joost Klein eller i protest mod Israels deltagelse.

Der gik rygter om, at flere artister også ville trække sig, men alle 25 lande endte med at møde op.

Finalen endte i jubel og glædestårer, da schweiziske Nemo snød bookmakerne og vandt Eurovision med sangen "The Code". Det er tredje gang, at landet vinder konkurrencen, som er blevet afholdt siden 1956.

/ritzau/

New York, 08/12/2025 - 10:23

TV 2-korrespondent gift i New York: Fejrede bryllup med burger

Zz/Ndz/Star Max/Ipx/Ritzau Scanpix

Journalisten Celina Liv Danielsen og modellen Victor Nylander har "tied the knot", som man siger "over there" i USA, når par bliver smedet sammen.

Om der blev sagt "yes", "I Do" eller noget helt tredje fremgår ikke, men TV 2's USA-korrespondent Celina Liv Danielsen og modellen Victor Nylander har efter over ti års forhold giftet sig i New York, hvor de har boet i en årrække.

Det afslører bruden på det sociale medie Instagram, hvor hun har delt en stribe bryllupsbilleder.

I opslaget afslører hun, at parret blev gift på rådhuset, og at det foregik helt low key, som man siger "over there" - afslappet og stille og roligt.

- Det fineste, stille øjeblik midt i en ellers larmende by. Fejringen foregik selvfølgelig på en diner i nærheden med en burger og en kop kaffe efterfulgt af en gåtur gennem gaderne, skriver Celina Liv Danielsen i opslaget.

- Jeg elsker dig, os, vores lille storbyfamilie og det liv, vi har skabt sammen, skriver bruden direkte henvendt til Victor Nylander.

Sammen er Celina Liv Danielsen og Victor Nylander forældre til sønnen Bruce, der kom til verden i New York tidligere på året.

Celina Liv Danielsen, der kommer fra Sakskøbing på Lolland, er uddannet journalist fra Roskilde Universitet.

Under uddannelsen tilbragte hun et semester i New York, og så var hun i praktik på TV 2.

Her mødte hun korrespondenten Jesper Steinmetz, som fortalte, at hans producer havde sagt op. Den stilling fik Celina Liv Danielsen efterfølgende, fortalte hun i et interview med Lolland-Falsters Folketidende sidste år.

I dag er hun selv korrespondent med base i New York.

Også hendes kæreste har hele verden som sin arbejdsplads. Victor Nylander har blandt andet været kampagnemodel for Calvin Klein og Dior Homme og gået show for Prada.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 09:55

Dansk skuespiller og musiker venter barn

Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Den kendte familien Mynster får snart et nyt medlem. Skuespilleren Rosalinde Mynster og musikermanden Jakob Emil Lamdahl Pedersen skal være forældre.

Skuespilleren Rosalinde Mynster venter sit livs julegave.

Hun og musikermanden Jakob Emil Lamdahl Pedersen skal være forældre for første gang.

Det afslører Rosalinde Mynster i et opslag delt på det sociale medie Instagram.

Blandt gratulanterne er Cecilie Stenspil, Amalie Dollerup og Neel Rønholt, som Rosalinde Mynster spillede over for i successerien "Badehotellet".

Rosalinde Mynster og Jakob Emil Lamdahl Pedersen mødte hinanden gennem fælles venner og fandt sammen i begyndelsen af 2018.

På skuespillerens 30-års fødselsdag - 28. september 2020 - friede Jakob Emil Lamdahl Pedersen.

Den lille ny bliver født ind i en kunstnerisk familie. Rosalinde Mynster er datter af skuespillerne Karen-Lise Mynster og Søren Spanning, og så er hun søster til filmfotografen Jasper Spanning.

Den 35-årige autodidakte skuespiller slog i 2008 sit eget navn fast med hovedrollen i dramaet "To verdener", men det helt store gennembrud kom i 2013 i førnævnte "Badehotellet".

Derudover er hun kendt fra DR's dramakomedieserie "Carmen Curlers" og den prisvindende film "Hvor kragerne vender".

I øjeblikket er hun i gang med optagelserne af TV 2's kommende julekalender, "I nissernes rige", som kanalen sender næste december.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 11:00

FAKTA: Tyg og smør dig til mindre tør mund

* Døjer man med mundtørhed, er man i større risiko for at få syreskader. Derfor skal man holde lidt igen med indtag af syreholdige drikke- og fødevarer. Det gælder eksempelvis citrusfrugter og sodavand.

* Er man glad for appelsinjuice - som indeholder syre - kan man dog godt drikke det og så skylle efter med vand bagefter.

* Det kan stimulere spytproduktionen at tygge på noget. Det kan være sprøde, vandholdige grøntsager som agurk, peberfrugt og icebergsalat.

* Sørg for at holde tænder og slimhinder fugtede. Man kan tage små mundfulde vand nogle gange i timen. Man kan også putte vand i en lille sprayflaske, for det virker faktisk bedre med en forstøver. Man kan også købe mundspray tilsat noget, der holder på fugten.

* Sukkerfri pastiller kan hjælpe med at sætte gang i spytproduktionen. De kan dog virke afførende, da der - selv om de er sukkerfri - er sukkeralkoholer i. Undgå sukkerfri bolsjer, som er meget syrlige.

* Til natten fungerer det typisk bedst at smøre med en fugtbevarende gelé på tungeryggen, ganen og kinderne. Man kan også smøre med vegetabilske olier som rapsolie, vindruekerneolie, kokosolie og olivenolie, hvis man kan lide bismagen.

* Drik ikke for meget kaffe - det vil sige over fem kopper - for så begynder det at have en vanddrivende effekt, og dehydrering kan også medføre nedsat spytproduktion. Te skal man heller ikke indtage for meget af, da det også har en vanddrivende effekt.

Kilde: Anne Marie Lynge Pedersen, som er professor på Odontologisk Institut ved Københavns Universitet.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 08/12/2025 - 11:00

FAKTA: Medicin kan give tør mund

Den hyppigste årsag til mundtørhed er bivirkninger af medicin. Omkring 1500 typer medicin kan have mundtørhed som bivirkning. Blandt de hyppigste er:

* Midler mod psykiske sygdomme.

* Stærke smertestillende midler (opioider).

* Nogle blodtrykssænkende midler.

* Vanddrivende medicin.

* Midler mod allergi.

* Astmamedicin.

* Cellegift (kemoterapi).

Kilde: Patienthåndbogen, som drives af stat, regioner og kommuner.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek