Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Washington D.C., 02/02/2026 - 04:06

Nedsablet Melania-film sælger bedre end ventet i premiereweekend

Foreløbige omsætningstal viser, at "Melania" har indtjent 43,9 millioner kroner i 1778 amerikanske biografer.

Kevin Lamarque/Reuters

Af: /ritzau/

Dokumentarfilmen "Melania" om USA's præsidentfrue, Melania Trump, har solgt flere billetter end forventet i premiereweekenden i USA.

Det skriver nyhedsbureauet AP.

Foreløbige tal for omsætningen i de amerikanske biografer viser, at "Melania" har omsat for syv millioner dollar, hvilket svarer til 43,9 millioner kroner.

Forventningerne lød på mellem tre og fem millioner dollar i omsætning svarende til mellem 18,8 og 31,3 millioner kroner.

Filmen, der i weekenden er blevet vist i 1778 biografer på tværs af USA, følger Donald Trumps hustru i 20 dage op til mandens genindsættelse som præsident i januar 2025.

Filmen har fået kritik af anmeldere, der savner handling og indhold. "Melania" er også blevet kaldt et stykke propaganda.

- Førstedamen er et forfængeligt, skulende tomrum af intethed i dette forfærdelige stykke propaganda, skrev den britiske avis The Independent i en anmeldelse.

Det amerikanske medie USA Today gav filmen en halv stjerne ud af fire mulige.

- "Melania" fungerer ikke som dokumentar, men det betyder ikke noget.

- Folk, der ikke kan lide Trump-familien, kommer ikke til at bevæge sig i nærheden af en biograf, og de, der elsker dem, vil formentlig gøre det. Lad imidlertid være med at forvente reelle indsigter uanset hvad, skrev USA Today om dokumentarfilmen.

Amazon MGM, der har produceret dokumentarfilmen, har ifølge amerikanske medier betalt 40 millioner dollar - svarende til 250 millioner danske kroner - for at lave filmen.

Dertil kommer et markedsføringsbudget på 35 millioner dollar - 219 millioner kroner.

Rigmanden Jeff Bezos, der er grundlægger af og bestyrelsesformand for moderselskabet Amazon, støtter Donald Trump og deltog i hans præsidentindsættelse sidste år.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek