Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 24/08/2023 - 09:00

Pilou Asbæk: Min datter har ændret mit blik på tilværelsen

Filmstjernen Pilou Asbæk vender hjem til dansk film efter flere år i den internationale filmbranche. Og det har både han og familien godt af.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: Af Casper Hindse, Ritzau Fokus

Egentlig havde Pilou Asbæk det godt i Danmark.

Han og kæresten var blevet etableret med deres lille datter i midten af 2010'erne. Pilou Asbæk kunne gå til fodboldkamp i weekenden med vennerne. Han kunne vælge og vrage mellem de roller, han ville have.

Men efter tre gribende hovedroller i Tobias Lindholms skelsættende "R", "Kapringen" og "Krigen" begyndte friske fornemmelser at knopskyde.

- Jeg havde brug for nye impulser, så jeg satsede og søgte mod USA, siger Pilou Asbæk:

- Selv om jeg aldrig havde drømt om at komme til Hollywood, kunne jeg mærke, at hvis jeg skulle blive ved med at være en god udgave af mig selv, måtte der ske noget nyt.

Efter blandt andet at have spillet over for Scarlett Johansson i "Ghost in the Shell", være blevet storrost for rollen Euron Greyjoy i HBO-serien "Game of Thrones" og have lagt stemme til tordenguden Thor i den kommende Netflix-animationsserie "Twilight of the Gods" vender den 41-årige skuespilstjerne nu hjem til dansk film igen.

Det sker som hovedrolle i Anden Verdenskrigsdramaet "Når befrielsen kommer". Her spiller Pilou Asbæk forstander på en højskole, som skal tage imod tyske flygtninge. Det får moralen i både arbejds- og privatliv til at knage.

- Det er rart at være tilbage, selv om det var sjovt at være ude. Jeg besluttede, at jeg måtte være kompromisløs i min jagt på at komme til USA dengang, men nu er det tid til ikke at være på farten konstant. Det er både godt for mig og for min familie, siger han.

Familien har været med rundt i verden. Det er der en særlig grund til.

- Da jeg havde fået etableret mig i USA, opdagede jeg, at mit eventyr også kunne blive min families eventyr. Jeg ville vise min familie verden. Det var faktisk Matt Damon, der åbnede mine øjne i den retning, siger Pilou Asbæk.

Det kan godt kan være ensomt at være dansker på egen hånd i den store filmverden, fortæller han. Derfor inviterede han kæreste og barn til Gobi-ørkenen, da han skulle indspille filmen "The Great Wall" med Matt Damon og Game of Thrones-kollegaen Pedro Pascal.

- Da Matt Damon så, at jeg havde familien med, sagde han til mig, at det skulle jeg altid have. Han bruger selv sine film til at vise sin familie klodens afkroge, for hvornår får man ellers mulighed for at se lige præcis den del af Kina? Det tog jeg til mig, og derefter var Anna og Agnes med, når det kunne lade sig gøre, siger skuespilleren:

- I dag er det indskrevet i mine kontrakter, at jeg skal have mulighed for at flyve venner eller familie ud til mine sets.

Med tiden gik hans datter, Agnes, ind på hotelværelserne og sagde: "Er det her vores nye hjem?". Det var det ikke, kunne hendes forældre forklare, men det var her, de boede lige nu.

- Jeg har haft mulighed for at vise min datter, at verden er mere end Danmark. Verden er også Danmark, men den er samtidig meget større. Når jeg i dag får tilbudt en rolle, vurderer jeg den, men jeg vurderer også, hvilke oplevelser der ligger og gemmer sig bagved, siger Pilou Asbæk:

- Jeg er selv rundet af et hjem, hvor min mor kom til Danmark fra et andet land, mens min far er fra Hammel. Jeg har altid været bevidst om, at man er mere end én ting. Det har jeg gerne villet give videre.

Hans tilbagekomst til Danmark ligger i forlængelse af netop det:

- Min datter bliver snart 11 år, og på et tidspunkt gider hun ikke hænge ud med sin far længere. Men vi vil stadig have oplevet Kina sammen i nogle måneder, vi vil stadig have været i New Zealand i et halvt år, og hendes mor og jeg vil stadig være blevet gift på en strand i USA med kun hende som vidne, siger han.

Det er ifølge Pilou Asbæk godt for familiedynamikken. Og for ham som menneske:

- Det har ændret mit blik på tilværelsen at bruge så meget tid sammen med min datter. Det er en særlig luksus at være så meget sammen med sit barn, som jeg har været imellem mine projekter, siger han.

- Inden jeg fik hende, var jeg mere selvcentreret. For eksempel handlede mine roller om mig og om, hvor de kunne bringe mig hen. I dag jeg ser på en film som en helhed.

Det kunne han især mærke, da han stod under optagelserne til "Når befrielsen kommer". Her er forstanderen, som Pilou Asbæk portrætterer, far til en dreng på ti år.

- Det, jeg er allermest stolt af ved filmen, er samspillet med Lasse Peter Larsen, som spiller min søn. For tiden ligger min interesse i fædre og deres børn.

- Jeg kommer til at være med i flere film, der kredser om det emne, og af samme grund er jeg begyndt at engagere mig mere uden for skuespillet. Ikke kun i min familie, men også i frivilligt arbejde, siger Pilou Asbæk.

Dette er blandt andet som ambassadør for Askovfonden, der tager hånd om utilpassede danske unge. Noget, der umiddelbart ligger langt fra at rejse verden rundt som feteret skuespilstjerne.

- Det mener jeg ikke, er en modstilling, for jeg passer ikke ind i en boks. Det tror jeg helt generelt ikke, at mennesker gør. Vi er hverken gode eller onde, helte eller skurke. Vi er lidt af det hele, og det er også derfor, jeg er så stolt af "Når befrielsen kommer", siger han og uddyber:

- Her spiller jeg en mand, der tvivler på sine valg. Han er meget mere end én ting. Han er et menneske, man bliver nødt til at forholde sig til, siger Pilou Asbæk.

Særligt én scene i den nye film er afgørende for den erfarne skuespiller:

- På et tidspunkt løfter forstanderen sin søn op og går gennem en flygtningestrøm af mennesker. For mig er det et billede af en far, som viser sit barn, hvad verden er. Det er helt afgørende, at vi er bevidste om, hvad vi giver videre. Både som forældre og som mennesker, siger Pilou Asbæk.

"Når befrielsen kommer" har premiere i biograferne den 24. august.

Fakta: Om Pilou Asbæk

* Pilou Asbæk kom til verden i København i 1982.

* Pilou Asbæk er døbt Johan Philip Asbæk. Hans kælenavn, Pilou, betyder "lille Philip" på fransk.

* Pilou Asbæk er søn af galleriejerne Patricia og Jacob Asbæk.

* Han blev uddannet skuespiller fra Statens Teaterskole i København i 2008.

* Han fik sit danske gennembrud i DR-dramaet "Borgen" i 2010.

* Han vandt karrierens første Bodil-statuette i 2011 for præstationen i fængselsdramaet "R". Den indbragte ham også en Robert. Den anden Bodil modtog Pilou Asbæk i 2015 for sin birolle i Bille Augusts "Stille hjerte".

/ritzau/

København, 27/12/2025 - 09:00

Bryllupsboom: Danske stjerner på frierfødder i 2025

Anthon Unger/Ritzau Scanpix

Det er ikke kun Nicklas Bendtner og Sus Wilkins, der skal giftes. Også Mette Blomsterberg og Tobias Hamann er blandt årets mange nyforlovede kendisser.

Bryllupsklokkerne kimer for en række danske kendispar.

Den tidligere professionelle fodboldspiller Nicklas Bendtner scorede sidste vinter den største sejr af alle, da han friede til skuespilleren Sus Wilkins.

Det skete efter en ferie til den amerikanske badeby Miami. I stedet for at flyve til Danmark satte parret kursen mod St. Croix, som Sus Wilkins amerikanske far havde et særligt forhold til.

- Det største ja, jeg nogensinde kan give, jublede den vordende brud efterfølgende på Instagram, hvor hun fremviste sin funklende forlovelsesring.

I et interview med magasinet Costume fortalte Sus Wilkins tidligere i december, hvad hun ser mest frem til ved brylluppet, som efter planen skal stå i 2027.

- Det, jeg glæder mig allermest til på selve dagen, er uden tvivl at gå op ad gulvet og se Nicklas stå for enden sammen med Nicholas og kigge dem i øjnene, sagde hun til Costume.

Nicholas er Nicklas Bendtners teenagesøn fra forholdet til den tidligere baronesse Caroline Fleming.

Det bliver Nicklas Bendtners første ægteskab og Sus Wilkins tredje. Hun blev som helt ung gift i Los Angeles, men parret fik aldrig registreret vielsen, så hun har tidligere fortalt, at hun mest af alt ser det som sjov og pjat.

I 2021 blev hun gift med sangeren Freja Kirk. Men parret blev skilt efter to års ægteskab.

Et gammelt ordsprog lyder, at en sømand har en pige i hver havn. Men den kendte eventyrer Alfred Midé Erichsen har kun øje for en - Madeleine Holbek Boldsen.

Alfred Midé Erichsen, der har sat kurs mod fjerne kyster sammen med sin far, tv-værten Mikkel Beha Erichsen, og resten af familien, friede også under varme himmelstrøg.

Det skete nemlig på den paradisiske ø Fiji.

Dj'en Emil Lange skal snart sætte Niels W. Gades klassiske komposition "Brudevalsen" på i stedet for hårdtslående hits som "Skiferie" og "Det her" på anlægget.

Han har nemlig friet til danseren Celine Emilie Nordahl Friis, som også venter parrets første barn.

Der er styr på bryllupskagen, når den kendte konditor Mette Blomsterberg skal giftes med kæresten Jack, som friede i august.

Mette Blomsterberg lærte Jack at kende gennem Jacks far, den kendte handyman og tv-vært Flemming Leth, som Mette Blomsterberg for mange år siden mødte i forbindelse med et tv-program.

Parret stod frem som kærester i slutningen af 2023 efter halvandet års forhold.

- Prøv at høre: Jeg er vild med manden, og han er også vild med mig. Vi går rundt og kysser hele tiden. Vi har det pissegodt!, sagde Mette Blomsterberg til Ritzau i sommeren 2024, da parret gæstede Smukfest.

- Jack er en voksen, dejlig mand, som ved, hvad han vil, og som er virkelig god for mig.

Ægteskabet bliver Mette Blomsterbergs andet.

Efter 29 år sammen oplyste den kendte kageconnaisseur i 2021, at hun skulle skilles fra Henrik Jæger Blomsterberg, som hun har to voksne døtre med.

Der er også styr på bryllupskagen, når bagedystvinderen Tobias Hamann skal giftes med influenceren og podcastværten Patricia Thyberg.

I foråret friede Tobias Hamann efter fire års forhold.

- Jeg ville have ventet hele mit liv på ham her, men må da være ærlig at sige, at jeg er lykkelig over, det skete nu, jublede Patricia Thyberg.

Parret mødte hinanden i 2021, da Tobias Hamann flyttede ind på et værelse, som Patricia Thyberg udlejede i sin lejlighed.

Siden opstod der romantik mellem de to roomies. Men undervejs var alt ikke lutter lagkage, og de gik kortvarigt fra hinanden, inden de genfandt kærligheden.

Siden har de stiftet familie, da de sidste september blev forældre til Franz.

Midt i radioprogrammet "Sara & Monopolet" afslørede komikeren Thomas Warberg i november, at han havde friet til sin kæreste, Julie, som han har to små sønner med.

- Jeg gjorde det på årets første snevejrsdag, som jeg havde ventet på. Da vi var nyforelskede, løb vi rundt en hel nat i snevejret, fortalte han i æteren.

Det var under sydens sol, at den nuværende TV 2-vært og tidligere topatlet Sarah Bro blev forlovet.

Hendes kæreste, André Palacios Tingberg, der arbejder som kreativ direktør i reklamebranchen, friede på en ferie til Mauritius efter tre års forhold.

Hun afslørede forlovelsen på Instagram og beskrev sig selv om den heldigste i hele verden.

- Har aldrig været lykkeligere, gladere, mere rørt og følt mig mere elsket, jublede svømmestjernen.

Skuespilleren Simone Lykke emmer også af lykke.

I august afslørede hun, at hendes kæreste, procesoperatøren Marcel Gottrup, som hun har to døtre sammen med, havde friet.

Det skete, imens hun var i gang med at pynte sin fars gravsted, på dagen der ville have været hans 66-års fødselsdag.

- Jeg er så lykkelig og dybt rørt. Han kunne ikke have gjort det på en mere hjertelig og romantisk måde. Og så i min fars ære, skrev Simone Lykke efterfølgende i et opslag delt på Instagram.

Det kommende ægtepar har kendt hinanden helt tilbage fra folkeskolen. Marcel Gottrup var også Simone Lykkes første kæreste, fortalte hun til Se og Hør i december 2022.

Inden havde de ellers ikke haft kontakt med hinanden i 20 år.

- Men for tre år siden begyndte vi at skrive sammen på Facebook, og nu venter vi vores andet barn, sagde Simone Lykke dengang til ugebladet.

På et af parrets yndlingscaféer i byernes by, Paris, friede den kendte skuespiller Christopher Læssø, der netop nu er biografaktuel i komedien "Mand Op!", til sin kæreste, Laura Becker, i november.

Han havde forinden traditionelt spurgt hendes familie om godkendelse til at anmode om hendes hånd.

Parret stod frem som kærester i 2023 og fortalte, at deres venskab havde udviklet sig til kærlighed.

Året efter blev de forældre til datteren Carla Viola. Familien består også af Christopher Læssøs datter og Laura Beckers søn fra tidligere forhold.

Det føltes, som om tiden stod stille, da designeren Frederik Bagger friede til modellen Mathilde Gøhler.

Det fortalte den vordende brud i et opslag til sine næsten en million følgere på det sociale medie Instagram og kaldte svaret for verdens nemmeste ja.

Mathilde Gøhler og Frederik Bagger havde kendt hinanden i 11-12 år, da venskabet sidste efterår udviklede sig til kærlighed.

- Vi har bare taget det helt stille og roligt. Helt naturligt, sådan som det skal være. Vi har begge børn, så vi tager det virkelig stille og roligt, sagde hun til avisen.

Den 33-årige model har to døtre fra forholdet med popproduceren Remee, som hun brød forlovelsen med i 2022 efter otte års forhold.

Fredag 17. oktober troede instruktøren Barbara Topsøe-Rothenborg, at hun skulle se en film i biografen med sin kæreste, Mikkel Otte.

Og der var også romantik på plakaten, for midt i biografen faldt Mikkel Otte på knæ med 20 røde roser.

Parret mødte hinanden i 2022 på Facebooks datingtjeneste, afslørede Barbara Topsøe-Rothenborg sidste år i et interview med magasinet Hendes Verden ifølge Alt for damerne.

- Jeg havde været gennem en hård skilsmisse, men efter et par dates mødte jeg Mikkel og faldt for hans krøller, hans øjne og hans virkelig kærlige energi. Mikkel har ægte omsorg og empati. Han har et godt hjerte - også over for andre end mig, sagde hun til mediet.

Begge har to børn fra tidligere forhold.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 27/12/2025 - 08:32

Niels Krause-Kjær skal stå i spidsen for Statens Kunstfond

Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix

Danmarks største kunstfond får Niels Krause-Kjær som bestyrelsesformand. 29 nye medlemmer er også udpeget.

Forfatter og journalist Niels Krause-Kjær træder fra årsskiftet ind i rollen som bestyrelsesformand for Statens Kunstfond.

Det skriver Kulturministeriet i en pressemeddelelse fredag.

Krause-Kjær overtager tjansen fra forfatter Merete Pryds Helle.

Statens Kunstfond er Danmarks største kunstfond, som hvert år uddeler omkring 680 millioner kroner til forskellige kunstprojekter. De findes inden for blandt andet musik, billedkunst og litteratur.

- Vi oplever i øjeblikket store kulturelle, politiske og teknologiske forandringer i både Danmark og i den øvrige verden. I sådan en tid er den frie og utæmmede kunst særlig vigtig for både at udfordre og vise vej, lyder det fra Niels Krause-Kjær i pressemeddelelsen.

Niels Krause-Kjær er uddannet journalist og har været ansat på Jyllands-Posten, vært på P1 og vært på DR2 Deadline.

I dag arbejder han som forfatter på fuld tid. Han har blandt andet skrevet den politiske thriller "Kongekabale", som blev filmatiseret i 2004.

Niels Krause-Kjær bliver ikke det eneste nye ansigt i Statens Kunstfond i det nye år.

Også 29 andre nye medlemmer er blevet udpeget.

Blandt dem er skuespiller Nicolaj Kopernikus, musiker Sigurd Barrett og bestyrelsesleder for festivalen SPOT Lena Brostrøm.

Også forfatter og forlægger Noa Kjærsgaard Hansen samt forfatter og oversætter Lotte Kirkeby Hansen er at finde blandt de nye navne.

I alt består fonden af 54 personer, som er udpeget af kulturministeren og Statens Kunstfonds repræsentantskab.

Alle medlemmer er udpeget for en periode på fire år. Bestyrelseslederen udpeges for en toårig periode.

Medlemmerne er fordelt på 16 kunstfaglige udvalg. De tildeler kunststøtten på baggrund af ansøgninger til cirka 65 forskellige puljer.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 27/12/2025 - 10:00

FAKTA: Bevæg dig mere trods travl hverdag

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at voksne over 18 år bevæger sig mindst 30 minutter hver dag, og pulsen må gerne komme op.

* Du behøver ikke træningstøj eller fitnesskort. Al bevægelse, der får dig forpustet, styrker kroppen.

* Når pulsen stiger, og du har svært ved at føre en samtale, arbejder hjertet og musklerne effektivt.

* Begynd stille og roligt, og øg gradvist varighed, intensitet og hyppighed, hvis du ikke er vant til at være aktiv.

* 30 minutter dagligt er målet, men selv korte ture og små pauser fra stolen gør en forskel.

* Gør det sjovt og nemt. Dans, cykl, tag trappen, leg med børnene, eller squat foran fjernsynet.

* Lav øvelser med egen kropsvægt to gange om ugen for at holde muskler og knogler stærke.

Kilde: Sundhedsstyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 27/12/2025 - 10:00

Større guns eller fladere mave? Tidspunktet kan være afgørende

Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Det er ikke sort eller hvidt, hvornår det bedste træningstidspunkt er. Det afhænger af, hvad og hvordan du vil træne.

Motionister og fitnessbøffer har længe forsøgt at finde svaret på, om det er bedst at træne morgen, middag eller aften.

Men det er der ikke et entydigt svar på, fortæller Morten Hostrup, der er lektor i humanfysiologi ved Institut for Idræt og Ernæring på Københavns Universitet.

- Der er nogle fysiologiske forskelle i kroppen i løbet af døgnet, og de hænger sammen med kroppens indre døgnrytme. Den styrer blandt andet, hvornår vi føler os trætte, og hvorfor vi får jetlag, hvis vi flyver gennem flere tidszoner, forklarer han.

Døgnrytmen påvirker blandt andet hormonniveauer, kropstemperatur og energiniveau og derfor også, hvornår du præsterer bedst fysisk.

Selv om det er individuelt, er der en tendens til, at de fleste præsterer en anelse bedre sent om eftermiddagen eller om aftenen.

- Det hænger blandt andet sammen med, at kroppens kernetemperatur stiger i løbet af dagen, og at muskler og led derfor fungerer lidt bedre senere på dagen.

- Derfor foretrækker mange styrkeatleter og bodybuildere at træne sidst på dagen, hvor kroppen er varm og reaktionsparat. Det vil sige, at de i teorien kan løfte tungere og yde mere, siger Morten Hostrup.

Hos mænd topper testosteronniveauet typisk om morgenen, og det kunne tale for at få ordnet træningen så tidligt som muligt, hvis målet er at udnytte de naturligt høje hormonniveauer.

Men studier viser, at effekten på styrke- og muskelvækst ikke adskiller sig markant, selv om testosteronniveauet er højere tidligt på dagen.

Der er dog indikationer på, at morgenen er det bedste tidspunkt for træning, der fokuserer på udholdenhed og fedtforbrænding.

- Kroppens fedtforbrænding er typisk mere aktiv og effektiv om morgenen end om aftenen.

- Det kan hænge sammen med, at du spiser måltider senere på dagen, når du træner tidligt. Det påvirker det samlede kalorieregnskab mere end selve forbrændingen under træningen, forklarer Morten Hostrup.

Hvis du foretrækker at træne om aftenen, skal du dog huske også at prioritere din søvn. Træning med høj puls inden sengetid kan nemlig have negativ indflydelse på din søvnkvalitet og kroppens evne til at restituere optimalt.

- Det er en god idé at placere intense træningspas mindst fire timer inden sengetid, siger Morten Hostrup.

Selv om kroppen har en naturlig døgnrytme, er det bedste træningstidspunkt stadig det, du kan overholde, og som passer bedst til dig og dit behov.

- Man kan vænne kroppen til at præstere godt både morgen og aften. Det vigtigste er, at man kommer ind i en rytme og gør det regelmæssigt, fastslår Morten Hostrup.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek