Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 24/08/2023 - 09:00

Pilou Asbæk: Min datter har ændret mit blik på tilværelsen

Filmstjernen Pilou Asbæk vender hjem til dansk film efter flere år i den internationale filmbranche. Og det har både han og familien godt af.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: Af Casper Hindse, Ritzau Fokus

Egentlig havde Pilou Asbæk det godt i Danmark.

Han og kæresten var blevet etableret med deres lille datter i midten af 2010'erne. Pilou Asbæk kunne gå til fodboldkamp i weekenden med vennerne. Han kunne vælge og vrage mellem de roller, han ville have.

Men efter tre gribende hovedroller i Tobias Lindholms skelsættende "R", "Kapringen" og "Krigen" begyndte friske fornemmelser at knopskyde.

- Jeg havde brug for nye impulser, så jeg satsede og søgte mod USA, siger Pilou Asbæk:

- Selv om jeg aldrig havde drømt om at komme til Hollywood, kunne jeg mærke, at hvis jeg skulle blive ved med at være en god udgave af mig selv, måtte der ske noget nyt.

Efter blandt andet at have spillet over for Scarlett Johansson i "Ghost in the Shell", være blevet storrost for rollen Euron Greyjoy i HBO-serien "Game of Thrones" og have lagt stemme til tordenguden Thor i den kommende Netflix-animationsserie "Twilight of the Gods" vender den 41-årige skuespilstjerne nu hjem til dansk film igen.

Det sker som hovedrolle i Anden Verdenskrigsdramaet "Når befrielsen kommer". Her spiller Pilou Asbæk forstander på en højskole, som skal tage imod tyske flygtninge. Det får moralen i både arbejds- og privatliv til at knage.

- Det er rart at være tilbage, selv om det var sjovt at være ude. Jeg besluttede, at jeg måtte være kompromisløs i min jagt på at komme til USA dengang, men nu er det tid til ikke at være på farten konstant. Det er både godt for mig og for min familie, siger han.

Familien har været med rundt i verden. Det er der en særlig grund til.

- Da jeg havde fået etableret mig i USA, opdagede jeg, at mit eventyr også kunne blive min families eventyr. Jeg ville vise min familie verden. Det var faktisk Matt Damon, der åbnede mine øjne i den retning, siger Pilou Asbæk.

Det kan godt kan være ensomt at være dansker på egen hånd i den store filmverden, fortæller han. Derfor inviterede han kæreste og barn til Gobi-ørkenen, da han skulle indspille filmen "The Great Wall" med Matt Damon og Game of Thrones-kollegaen Pedro Pascal.

- Da Matt Damon så, at jeg havde familien med, sagde han til mig, at det skulle jeg altid have. Han bruger selv sine film til at vise sin familie klodens afkroge, for hvornår får man ellers mulighed for at se lige præcis den del af Kina? Det tog jeg til mig, og derefter var Anna og Agnes med, når det kunne lade sig gøre, siger skuespilleren:

- I dag er det indskrevet i mine kontrakter, at jeg skal have mulighed for at flyve venner eller familie ud til mine sets.

Med tiden gik hans datter, Agnes, ind på hotelværelserne og sagde: "Er det her vores nye hjem?". Det var det ikke, kunne hendes forældre forklare, men det var her, de boede lige nu.

- Jeg har haft mulighed for at vise min datter, at verden er mere end Danmark. Verden er også Danmark, men den er samtidig meget større. Når jeg i dag får tilbudt en rolle, vurderer jeg den, men jeg vurderer også, hvilke oplevelser der ligger og gemmer sig bagved, siger Pilou Asbæk:

- Jeg er selv rundet af et hjem, hvor min mor kom til Danmark fra et andet land, mens min far er fra Hammel. Jeg har altid været bevidst om, at man er mere end én ting. Det har jeg gerne villet give videre.

Hans tilbagekomst til Danmark ligger i forlængelse af netop det:

- Min datter bliver snart 11 år, og på et tidspunkt gider hun ikke hænge ud med sin far længere. Men vi vil stadig have oplevet Kina sammen i nogle måneder, vi vil stadig have været i New Zealand i et halvt år, og hendes mor og jeg vil stadig være blevet gift på en strand i USA med kun hende som vidne, siger han.

Det er ifølge Pilou Asbæk godt for familiedynamikken. Og for ham som menneske:

- Det har ændret mit blik på tilværelsen at bruge så meget tid sammen med min datter. Det er en særlig luksus at være så meget sammen med sit barn, som jeg har været imellem mine projekter, siger han.

- Inden jeg fik hende, var jeg mere selvcentreret. For eksempel handlede mine roller om mig og om, hvor de kunne bringe mig hen. I dag jeg ser på en film som en helhed.

Det kunne han især mærke, da han stod under optagelserne til "Når befrielsen kommer". Her er forstanderen, som Pilou Asbæk portrætterer, far til en dreng på ti år.

- Det, jeg er allermest stolt af ved filmen, er samspillet med Lasse Peter Larsen, som spiller min søn. For tiden ligger min interesse i fædre og deres børn.

- Jeg kommer til at være med i flere film, der kredser om det emne, og af samme grund er jeg begyndt at engagere mig mere uden for skuespillet. Ikke kun i min familie, men også i frivilligt arbejde, siger Pilou Asbæk.

Dette er blandt andet som ambassadør for Askovfonden, der tager hånd om utilpassede danske unge. Noget, der umiddelbart ligger langt fra at rejse verden rundt som feteret skuespilstjerne.

- Det mener jeg ikke, er en modstilling, for jeg passer ikke ind i en boks. Det tror jeg helt generelt ikke, at mennesker gør. Vi er hverken gode eller onde, helte eller skurke. Vi er lidt af det hele, og det er også derfor, jeg er så stolt af "Når befrielsen kommer", siger han og uddyber:

- Her spiller jeg en mand, der tvivler på sine valg. Han er meget mere end én ting. Han er et menneske, man bliver nødt til at forholde sig til, siger Pilou Asbæk.

Særligt én scene i den nye film er afgørende for den erfarne skuespiller:

- På et tidspunkt løfter forstanderen sin søn op og går gennem en flygtningestrøm af mennesker. For mig er det et billede af en far, som viser sit barn, hvad verden er. Det er helt afgørende, at vi er bevidste om, hvad vi giver videre. Både som forældre og som mennesker, siger Pilou Asbæk.

"Når befrielsen kommer" har premiere i biograferne den 24. august.

Fakta: Om Pilou Asbæk

* Pilou Asbæk kom til verden i København i 1982.

* Pilou Asbæk er døbt Johan Philip Asbæk. Hans kælenavn, Pilou, betyder "lille Philip" på fransk.

* Pilou Asbæk er søn af galleriejerne Patricia og Jacob Asbæk.

* Han blev uddannet skuespiller fra Statens Teaterskole i København i 2008.

* Han fik sit danske gennembrud i DR-dramaet "Borgen" i 2010.

* Han vandt karrierens første Bodil-statuette i 2011 for præstationen i fængselsdramaet "R". Den indbragte ham også en Robert. Den anden Bodil modtog Pilou Asbæk i 2015 for sin birolle i Bille Augusts "Stille hjerte".

/ritzau/

København, 18/11/2025 - 17:43

Radio 100 får tilladelse til at sende yderligere otte års radio

Daniel Vogl/Ritzau Scanpix

En ny sendetilladelse er på plads, og dermed kan Radio 100 sende indhold på FM6-radiokanalen i otte år mere.

Radiostationen Radio 100 skal sende radio i yderligere otte år efter at have fået fornyet sin sendetilladelse.

Det skriver Bauer Media i en pressemeddelelse.

Bauer Media Audio ejer radiostationerne Radio 100, Nova, Pop FM, The Voice, Radio Soft og myROCK.

Og nu er de næste otte år sikret for Radio 100 med endnu en sendetilladelse til FM6, hvor stationen sender på i dag.

- Det er en klar anerkendelse af det arbejde, vores dygtige teams leverer hver eneste dag, og af den stærke relation, Radio 100 har opbygget til lytterne gennem mere end to årtier, siger administrerende direktør Jim Receveur i meddelelsen og tilføjer:

- Fornyelsen giver os mulighed for at fortsætte vores ambition om at skabe relevant, modig og underholdende radio - og vi går ind i de næste år med stor energi og kæmpe entusiasme.

Radio 100 blev lanceret i 2003, og i 2024 fik stationen prisen "Årets Morgenflade" ved den danske prisuddeling Prix Audio.

Fornyelsen af sendetilladelsen gælder fra 9. juli næste år.

FM er en teknologi til at udsende lyd over radiobølger. Hver radiokanal kan sende på sin egen frekvens på FM-båndet.

Hvis man vil sende radio i Danmark, skal man både have en programtilladelse og en frekvenstilladelse. Tilladelsen får man hos Radio- og tv-nævnet.

Slots- og Kulturstyrelsen står for at sikre, at der ikke gives tilladelse til at bruge frekvenser, der kan forstyrre frekvensanvendelse i Danmark eller i Danmarks nabolande.

Bauer Media Group er et internationalt mediehus med hovedsæde i Hamburg.

Mediehuset er aktivt på forskellige platforme som radio, print, digitalt indhold og tv.

På radio har Bauer Media omkring to millioner lyttere ugentligt i Danmark, oplyser Bauer selv.

Ifølge mediehuset selv er Bauer Media desuden den største kommercielle podcastudbyder med mere end 32 millioner årlige podcastlytninger.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 18/11/2025 - 17:30

Radio 100 får tilladelse til at sende yderligere otte års radio

Daniel Vogl/Ritzau Scanpix

En ny sendetilladelse er på plads, og dermed kan Radio 100 sende indhold på FM6-radiokanalen i otte år mere.

Radiostationen Radio 100 skal sende radio i yderligere otte år efter at have fået fornyet sin sendetilladelse.

Det skriver Bauer Media i en pressemeddelelse.

Bauer Media Audio ejer radiostationerne Radio 100, Nova, Pop FM, The Voice, Radio Soft og myROCK.

Og nu er de næste otte år sikret for Radio 100 med endnu en sendetilladelse til FM6, hvor stationen sender på i dag.

- Det er en klar anerkendelse af det arbejde, vores dygtige teams leverer hver eneste dag, og af den stærke relation, Radio 100 har opbygget til lytterne gennem mere end to årtier, siger administrerende direktør Jim Receveur i meddelelsen og tilføjer:

- Fornyelsen giver os mulighed for at fortsætte vores ambition om at skabe relevant, modig og underholdende radio - og vi går ind i de næste år med stor energi og kæmpe entusiasme.

Radio 100 blev lanceret i 2003, og i 2024 fik stationen prisen "Årets Morgenflade" ved den danske prisuddeling Prix Audio.

Fornyelsen af sendetilladelsen gælder fra 9. juli næste år.

FM er en teknologi til at udsende lyd over radiobølger. Hver radiokanal kan sende på sin egen frekvens på FM-båndet.

Hvis man vil sende radio i Danmark, skal man både have en programtilladelse og en frekvenstilladelse. Tilladelsen får man hos Radio- og tv-nævnet.

Slots- og Kulturstyrelsen står for at sikre, at der ikke gives tilladelse til at bruge frekvenser, der kan forstyrre frekvensanvendelse i Danmark eller i Danmarks nabolande.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 18/11/2025 - 10:00

FAKTA: Hav styr på din forsikring

* Har du fået stormskader på din bolig, er det din husforsikring, der skal tages i brug.

* Er der skader på dine ejendele som følge af stormen, er det din indboforsikring, der dækker. Det kan for eksempel være ved vandskader på møbler.

* Der er tale om storm i forsikringsverdenen, når vindhastigheden er på 17,2 meter per sekund eller derover.

* Når det kommer til regnvejr, hedder tommelfingerreglen 15 millimeter på 30 minutter eller 40 millimeter på et døgn.

* Stormskader forårsages ofte af følgende: Tagmaterialer, der blæser af, ruder, der bliver suget ud, flyvende genstande (for eksempel en trampolin), der blæser gennem et vindue, og træer, der vælter ned i huset.

* Er naboens træ væltet ned og har beskadiget dit hus, er det din forsikring, du skal melde det til, og det vil være din forsikring, der dækker dine skader.

* Hvis naboens træ falder ind på din grund uden at beskadige dit hus, er der ikke tale om en forsikringssag.

* Der er ofte selvrisiko på dine forsikringer. Hvis det er dit forsikringsselskab, der dækker skaderne, er det dig, der bliver opkrævet selvrisikoen. Det gælder også, selv om det er din nabos træ, der forvolder skaden.

Kilder: Videncentret Bolius og Anne Garde Slothuus.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 18/11/2025 - 10:00

Undgå at trampolin og tagsten bliver til projektiler i efterårsvinden

Nils Meilvang/Ritzau Scanpix

Du vil gøre klogt i at sikre haven, inden regn og blæst tager over. Det kan nemlig både blive dyrt og upraktisk, hvis den skaber kaos i din eller naboens have.

Når efterårsvinden tager fat, er det ikke kun paraplyer og parykker, der risikerer at lette.

Derfor er det smart at tjekke hus og have efter, inden dine tagsten forvandler sig til løsgående missiler.

Ifølge landskabsarkitekt Anne Stine Bruun, der er rådgiver i Haveselskabet, er det især de tidlige efterårsstorme, der fanger folk med håret i postkassen.

- Når det blæser kraftigt, og mange træer stadig har blade på, er der mere, vinden kan få fat i.

Hun forklarer, at det kan fungere som en form for skjold, men at grenene også kan blive en slags sejl i voldsomt vejr.

Risikoen for, at en gren knækker af, eller at hele træer vælter, er derfor større. Især hvis jorden er blød på grund af regnvejr.

- Når jorden er fugtig, kan træer med overfladiske rødder, som for eksempel grantræer, vippe op med rod. Det sker af og til hen over efterår og vinter, siger Anne Stine Bruun.

Og har du gamle eller syge træer stående, er det på tide, at du reagerer.

- Et gammelt æbletræ kan se fint ud på ydersiden, men være helt hult og svagt indeni. Hvis sådant et træ vælter i en storm, har du som haveejer ansvar for, hvor det lander, siger Anne Stine Bruun.

Når vinden tager til, er det ikke kun træerne, der kan give problemer. Trampoliner, havemøbler og krukker kan nemlig skabe dårlig stemning mellem dig og dine naboer, hvis de ikke er spændt fast eller pakket væk.

- Du kan købe pløkker til at fæstne trampolinen til jorden, men det sikreste bud er at tøjre den til en pæl eller noget lignende. Derudover bør du tage sikkerhedsnettet af, hvis der varsles storm, opfordrer hun.

Hos Forsikringsoplysningen, der hører under brancheorganisationen Forsikring og Pension, lyder anbefalingen at gå en omgang og tjekke hus og have grundigt, inden en eventuel storm.

Det fortæller ekspert i Forsikringsoplysningen Anne Garde Slothuus.

- Tjek, om dine tagsten sidder fast, tagrender er rene og udendørsafløb er fri for skidt, så vandet kan løbe frit. Derudover bør havemøbler og parasol stilles indenfor, siger hun.

Hvis noget går i stykker, afhænger dækningen af, hvordan din forsikring er skruet sammen.

- Der skal formentlig være tale om en officiel storm, før forsikringen dækker. Her snakker vi blæsevejr med vindstød på mindst 17,2 meter i sekundet.

- Hvis du har et drivhus, skal det typisk stå på et fast fundament for at være dækket. Det kan dog variere fra selskab til selskab, så det er en god idé at tjekke betingelserne i din egen police, forklarer Anne Garde Slothuus.

Hvis dit træ vælter ned i naboens have, er det ikke nødvendigvis dig, der står med regningen - så længe du har gjort din due diligence, altså en grundig undersøgelse af tingenes tilstand inden.

- Det vil altid være en konkret vurdering. Som udgangspunkt er det naboens egen forsikring, der dækker skaden, hvis træet var sundt, og du har handlet i god tro, siger Anne Garde Slothuus.

Det samme gælder, hvis en løssluppen trampolin eller et havemøbel skaber kaos hos din nabo. Derfor kan en hurtig gennemgang af haven måske spare dig for både bekymringer og mange penge.

- Det er smart at gøre det, mens vejret er stille, frem for at stå og bøvle med det midt i et stormvarsel, siger Anne Garde Slothuus.

- Det handler både om forsikring og sikkerhed. En løs havestol eller en flyvsk gren kan gøre stor skade, supplerer Anne Stine Bruun.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek