Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Philadelphia, 15/11/2022 - 11:31

Suverænt NFL-hold taber overraskende for første gang

Philadelphia Eagles led højst overraskende sæsonens første nederlag på hjemmebane til Washington Commanders.

Scott Serio/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Ingen hold er længere ubesejret i NFL i denne sæson.

Philadelphia Eagles led natten til tirsdag dansk tid sit første nederlag i sæsonen, da holdet højst overraskende tabte på hjemmebane med 21-32 til divisionsrivalen Washington Commanders.

Det skyldtes ikke mindst en stor præstation af Washingtons forsvar.

Gæsterne stjal bolden fra Philadelphias angreb fire gange, og den ellers suveræne quarterback Jalen Hurts kunne ikke samle stumperne op mod slutningen.

Det begyndte ellers planmæssigt for Philadelphia Eagles, der med to touchdowns i første quarter etablerede et forspring på 14-7.

Men Washington hang på, og kort før pausen kæmpede runningbacken Brian Robinson sig på heroisk vis i endzone til en føring på 17-14 i udeholdets favør.

Robinson var i overskrifterne op til sæsonen, da han blev skudt flere gange under et røveriforsøg. Han har hurtigt kæmpet sig tilbage på banen og står nu noteret for to touchdowns i sin første sæson i ligaen.

Philadelphia halede ind på gæsterne i begyndelsen af fjerde quarter, hvor Hurts fandt DeVonta Smith på et touchdown-kast, men Washington blev ved med at finde svar.

Værterne mistede bolden yderligere tre gange, og i de sidste sekunder afgjorde Washingtons Casey Toohill nemt kampen ved at samle et bagudrettet kast op og vade ind i endzone.

Trods nederlaget er Philadelphia Eagles fortsat nummer et med otte sejre i både divisionen NFC East og NFC - den ene halvdel af NFL.

/ritzau/

København, 05/11/2025 - 07:04

Kvinder fylder mere på danske hitlister

Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

Det er blandt andet samarbejde på tværs af musikbranchen, der har rykket balancen, mener brancheorganisation.

Kvinders repræsentation på danske hitlister er steget i løbet af de seneste ti år.

Det skriver musikselskabernes brancheorganisation, Ifpi, i en pressemeddelelse.

Blandt andet er der sket en femdobling i andelen af kvindelige hovedartister på hitlisterne siden 2016, så de i dag udgør 20 procent.

Det er tal, som kommunikations- og public affairs-direktør i Ifpi, Rikke Johan Bak, er rigtig glad for at se, oplyser hun i en skriftlig kommentar til Ritzau.

- Tallene tegner et tydeligt og positivt billede af, at arbejdet med ligestilling i musikbranchen for alvor begynder at rykke. Det er første gang, vi kan sætte så tydelige data på udviklingen.

Tallene kommer fra en analyse, som det økonomiske konsulenthus HBS Economics har lavet for Ifpi.

De viser også, at antallet af kvinder på hitlisterne er fordoblet fra 2023 til 2025.

I 2025 er kvindelige artister repræsenteret på i alt 37 af årets 100 mest populære sange, lyder det i pressemeddelelsen.

Rapporten er baseret på data frem til og med tredje kvartal af 2025.

Det er et år, hvor kunstnere som Annika og Aphaca har haft stor succes med flere numre på hitlisterne. Det bør dog ikke have betydning på den længere bane.

- Store hits kan selvfølgelig rykke billedet lidt på kort sigt, men udviklingen er heldigvis bredere end det, lyder det fra Rikke Johan Bak.

Den største ændring hører man, hvis man lytter til radio.

Her er andelen af sange med kvinder som hovedkunstneren steget fra 23 procent i 2016 til 36 procent i 2025.

Hvis man medregner sange, hvor kvinder medvirker som en del af bandet eller er med som et andet navn på sangen som en såkaldt "featuring", har halvdelen af numrene i radioen kvindelig repræsentation.

Det er naturligvis ikke der, hvor man selv kan bestemme, hvilke sange man hører.

Det er da heller ikke ønsket fra Rikke Johan Bak, at danskerne skal vælge musik ud fra kønnet på kunstneren.

- Folk skal høre det, de elsker. Men lidt bevidsthed om egne vaner skader bestemt ikke. Det vigtigste fra vores side er, at vi skaber de forudsætninger, der skal til, for at talentmassen afspejler mangfoldighed og diversitet.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 05/11/2025 - 06:52

Dennis Knudsen udgiver bog om vanvidskørsel på færgehavn

Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix

"Da bommen gik ned" er titlen på kendt stylists nye udgivelse, hvor han sætter ord på nedsmeltning i Aarhus.

Kendisfrisøren Dennis Knudsen udgiver den 28. november bogen "Da bommen gik ned".

Det skriver Buster Nordic, som udgiver bogen, i en pressemeddelelse.

Titlen refererer til en meget omtalt sag, hvor Dennis Knudsen fik frakendt kørekortet efter en episode ved Molslinjen på Aarhus Færgehavn i 2023.

- Jeg har valgt at fortælle min historie nu, fordi jeg ikke vil lade andre definere, hvem jeg er. Der er blevet sagt og skrevet så meget om mig, men sandheden er altid mere nuanceret end overskrifterne.

- Det her er min mulighed for at sætte ord på, hvad der sker - og hvad det gør ved mig som far, menneske og offentlig person, siger Dennis Knudsen i pressemeddelelsen.

Knudsen har fortalt sin historie til journalist Frederikke Stage. Han beskriver blandt andet, hvordan hele forløbet har haft personlige og økonomiske konsekvenser for ham.

I den meget omtalte sag fra havnen i Aarhus blev Dennis Knudsen frakendt kørekortet. Han blev også idømt 40 dages betinget fængsel for fareforvoldelse og vanvidskørsel, og han fik konfiskeret sin Audi Q7.

Kendisfrisøren har tidligere fortalt i retten, at han "kollapsede" og fik en "nedsmeltning", da han en aften i juli 2023 var i Aarhus for at nå dagens sidste afgang mod Sjællands Odde.

Færgebommen gik ikke op, fordi han var kommet for sent til at kunne køre om bord.

Men Knudsen insisterede på at komme med og henvendte sig til Molslinjens driftskontor for at tale med medarbejderen, der havde afvist ham.

Det resulterede i, at tre computerskærme røg på gulvet og to færgebomme blev revet af, hvorefter Dennis Knudsen satte kurs mod færgen.

Han blev mødt af en færgemedarbejder, der gjorde tegn til, at han skulle standse.

Men Knudsen fortsatte ifølge medarbejderen og klodsede først bremserne på bilen, idet kølerhjelmen ramte hendes mave.

Til sidst lagde hun sig op på bilens kølerhjelm for at undgå at havne under bilen og campingvognen, forklarede hun.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 04/11/2025 - 10:00

FAKTA: Husk din forskudsopgørelse ved livsændringer

Din forskudsskat beregnes ud fra de oplysninger, som Skattestyrelsen har fra de seneste år. Du bør derfor reagere, hvis noget har ændret sig nævneværdigt som for eksempel:

* Hvis du er gået meget op eller ned i indkomst.

* Hvis du er skiftet mellem at være studerende og arbejde.

* Hvis du er gået på pension.

* Hvis du har solgt eller købt bolig.

* Ved livsændringer - for eksempel skilsmisse eller blevet gift.

* Ved større ændringer i fradrag - eksempelvis et omlagt boliglån eller hvis du har skiftet job eller har længere eller kortere fra dit arbejde til dit hjem.

Kilder: skat.dk og PFA.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 04/11/2025 - 10:00

Nu kommer forskudsopgørelsen: Husk disse ændringer fra nytår

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Når forskudsopgørelsen åbner, er det en god anledning til at give næste års økonomi et eftersyn. I 2026 gælder det særligt seniorer, unge og topskattebetalere.

Den 11. november vil knap 5,4 millioner borgere kunne se og rette deres oplysninger om indtægter og fradrag for året, der kommer.

For de fleste vil forskudsopgørelsen ligne sig selv, men for landets seniorer, de unge og topskatteyderne vil der være nye tiltag, lyder det fra privatøkonom ved pensionsselskabet PFA Camilla Schjølin.

- Ekstra mange bør tjekke indkomsten i år. Dels fordi mange har oplevet pæne lønstigninger i 2025, og dels fordi vi får helt nye grænser for mellem- og topskat fra årsskiftet.

- Samlet set vil de fleste danskere se ind i en forbedret privatøkonomi, og i nogle familier taler vi om flere tusinde kroner månedligt ekstra i hånden efter skat, siger hun.

Efter årsskiftet tager vi hul på den nye topskattereform. Det betyder, at den nuværende topskat erstattes af tre skatter: En ny mellemskat, en ny topskat og en ny top-topskat.

- Det kan altså betyde ret store forandringer i, hvad man skal betale i skat samlet set, siger Camilla Schjølin.

For seniorer på arbejdsmarkedet vil der være en skattemæssig gulerod fra næste år, forklarer underdirektør i Skattestyrelsen Ulrick Junge.

- Hvis man er i beskæftigelse og nærmer sig folkepensionsalderen, så vil man få et forhøjet beskæftigelsesfradrag. Det vil give et lidt større rådighedsbeløb til de implicerede borgere, siger han.

Det ekstra beskæftigelsesfradrag til seniorer er på 1,4 procent af arbejdsindkomsten op til et maksimum på 6100 kroner.

Det bliver med finansloven for 2026 udvidet fra to til fem år, ligesom fradragssatsen forhøjes i en periode frem mod 2030.

Der er også et økonomisk løft til landets unge.

For teenagere under 18 år med et fritidsjob skal fra nytår ikke længere betale AM-bidrag af deres indtægt.

Desuden udvides befordringsfradraget til også at omfatte studerende i 25 af Danmarks yderkommuner og småøer, hvis man har mere end 12 kilometer mellem hjem og uddannelsessted.

Uanset om man modtager løn, SU eller pension, er det vigtigt, at indtægtsniveauet ser rigtigt ud, påpeger privatøkonom Camilla Schjølin.

- Der er penge at hente på at bruge fem minutter på at skimme, om tallene ser retvisende ud, siger hun.

Når forskudsopgørelsen åbner, er det et godt tidspunkt at reflektere over, om der er sket eller skal ske ændringer i dit liv, siger underdirektør Ulrick Junge.

Det kan for eksempel være nyt job, ændrede renter, pension eller barsel.

- Hvis sådan noget sker, er det rigtig vigtigt lige at gå ind og tjekke, at ens oplysninger er korrekte. Så er du nemlig sikker på løbende hen over året at betale den korrekte skat, siger han.

Sidste år skulle 800.000 borgere med restskat i gennemsnit betale knap 10.000 kroner retur.

Både Ulrick Junge og Camilla Schjølin minder også om at dobbelttjekke dine fradrag.

Det gælder særligt befordringsfradraget samt service- og håndværkerfradraget, som mange har ret til.

- Det er tillokkende at læne sig tilbage i troen på, at der er fuldkommen styr på ens skattebetaling. Men en del fradrag skal man selv proaktivt påføre, hvis man ikke vil snyde sig selv i skat, understreger Camilla Schjølin.

Er du i tvivl om, hvordan du skal forholde dig til dine fradrag, kan du finde en guide på skat.dk, anbefaler Ulrick Junge.

I 2024 betalte danske borgere 707 milliarder kroner i personskat.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek