Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 18/02/2024 - 08:00

FAKTA: Nu venter Eurovision

Danmark har vundet det internationale melodigrandprix tre gange. Nu skal Saba forsøge at få den fjerde sejr.

John Macdougall/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Danmark har vundet det internationale melodigrandprix tre gange. To af gangene sang vi os til tops i Sverige, som også i år byder velkommen til Eurovision.

Nu skal Saba forsøge at gøre det samme med nummeret "Sand" efter at have vundet Dansk Melodi Grand Prix 2024 lørdag aften.

* Sidste år vandt den svenske superstjerne Loreen det internationale melodigrandprix med nummeret "Tattoo".

* Derfor er Sverige værtsnationen, som åbner årets Eurovision med ordene: "Good evening, Europe".

* Det løber af stablen i Malmø Arena med tv-vært, komiker og danser Petra Mede og den svensk-amerikanske Hollywood-stjerne Malin Åkerman som værter.

* Malmø Arena dannede også rammen om Danmarks seneste Eurovision-triumf i 2013, hvor Emmelie de Forest vandt med "Only Teardrops".

* Det var Globen i Stockholm, som lagde scene til Brødrene Olsens sejr i 2000 med nummeret "Fly on the Wings of Love".

* Der stiller efterhånden så mange lande op i Eurovision - 37 nationer har tilmeldt sig i år - at sangkonkurrencen må afvikles over tre dage. Der er to semifinaler, som leder op til den store finale 11. maj.

* Danmark skal synge for en finaleplads i den anden semifinale 9. maj og går på scenen som sang nummer syv.

* Seks lande er altid sikret en finaleplads. Det gælder Storbritannien, Spanien, Tyskland, Frankrig, Italien og værtslandet, som altså i år er Sverige.

* Ud over Emmelie de Forest og Brødrene Olsen har også Grethe & Jørgen Ingmann vundet. De sang Danmark til tops i Eurovision i 1963 med "Dansevise" og stod dermed for den første danske sejr nogensinde.

Kilder: eurovision.tv, dr.dk.

/ritzau/

TjekDet - faktatjek