Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

Gaza by, 27/11/2024 - 08:50

Hamas melder sig klar til våbenhvile - men oplyser ikke betingelser

Det vides ikke, under hvilke betingelser Hamas er klar til våbenhvile. Netanyahu vil øge "presset" på Hamas.

Omar Al-Qattaa/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Den militante palæstinensiske gruppe Hamas melder sig klar til at indgå en aftale om våbenhvile i Gaza.

Det siger et højtstående medlem fra gruppen til nyhedsbureauet AFP onsdag morgen dansk tid.

Det sker, efter at en våbenhvile mellem Israel og den libanesiske militante bevægelse Hizbollah er trådt i kraft klokken 03.00 dansk tid.

- Vi har informeret mæglere i Egypten, Qatar og Tyrkiet om, at Hamas er klar til en aftale om våbenhvile og en seriøs aftale om udveksling af fanger, lyder det fra medlemmet.

Vedkommende anklager samtidig Israel for at stå i vejen for en sådan aftale.

Kildens navn og præcise rolle i Hamas fremgår ikke.

Det står ikke klart, hvilke rammer for en våbenhvile Hamas er klar til nikke ja til.

Det er langtfra første gang, at Hamas har meldt sig klar til en våbenhvile og beskyldt Israel for at stå i vejen for en aftale.

Israel har også mange gange beskyldt Hamas den anden vej for at stille urimelige krav.

Tidligere i november udtalte Hamas-medlemmet Basem Naim til Sky News, at Israel og Hamas i juli var tæt på en aftale, men at Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, valgte at "gå den anden vej".

Israel har endnu ikke udtalt sig om de seneste Hamas-udtalelser.

Men tirsdag aften sagde Netanyahu, at Israel vil fortsætte med at presse Hamas.

- Med Hizbollah ude billedet er Hamas efterladt alene, sagde Netanyahu i en tale i forbindelse med våbenhvilen i Libanon.

- Vi vil øge presset på Hamas, og det vil hjælpe os i vores hellige mission for at få frigivet gidslerne.

Natten til onsdag sagde Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, i en fælles udtalelse med den amerikanske præsident, Joe Biden, at våbenhvilen i Libanon skal "åbne vejen" mod at ende krigen i Gaza.

Biden oplyste også, at USA vil indlede en ny indsats for at sikre våbenhvile mellem Israel og Hamas.

Tirsdag sagde sundhedsministeriet i det Hamas-kontrollerede Gaza, at mindst 44.249 mennesker er blevet dræbt under Israels militæroffensiv i området.

Der har været adskillige forsøg på at nå frem til en våbenhvile i løbet af den 13 måneder lange krig, og én gang er parterne blevet enige om en våbenhvile.

Den førte i løbet af en uge sidste år i november til, at 105 gidsler, der blev taget ved angrebet 7. oktober på Israel, blev frigivet af Hamas. Til gengæld blev 240 palæstinensere fra israelske fængsler frigivet.

/ritzau/

København, 05/12/2025 - 01:20

Radiohead begejstrer anmeldere trods forsangers halsbetændelse

Denis Balibouse/Reuters

Torsdagens koncert i København får seks stjerner af Jyllands-Posten, mens Ekstra Bladet og B.T. giver fire.

Det britiske rockband Radiohead får masser af stjerner af de danske anmeldere efter torsdagens koncert i Royal Arena i København.

De to første af i alt fire koncerter i arenaen blev udskudt, da forsangeren Thom Yorke havde fået halsbetændelse, men det var ikke til at høre på ham, da han torsdag aften indtog scenen, lyder det i anmeldelserne.

Jyllands-Postens anmelder er ovenud begejstret og kvitterer med seks ud af seks stjerner.

Hvis sangeren stadig var syg, så skjulte frontmanden det ifølge anmelderen godt.

57-årige Yorke leverede til tider skønsang iblandt den sædvanlige hvinen, skrigen og rallen, lyder det.

Alt lød ifølge anmelderen fuldstændig, som det skulle, og de fem bandmedlemmer viste gennem en mere end to timer lang koncert, at de er alle deres konkurrenter overlegne.

Anmelderne fra B.T. og Ekstra Bladet er ikke nær så begejstrede, men Radiohead får alligevel begge steder fire ud af seks stjerner for bandets første optræden i Danmark siden 2017.

Dengang spillede Radiohead på Aarhus-festivalen Northside.

B.T.'s anmelder noterede sig dog et par enkelte host fra Thom Yorke, som ellers ifølge avisen gakkede ud som en britisk Peter A.G.

Med åbningsnumrene "Planet telex" og "2+5=5" satte de koncerten i gang med bulder og brag, lyder det.

Anmelderen var dog skuffet over, at de aflyste koncerter tidligere på ugen ikke blev nævnt med et ord fra scenen.

Radiohead holdt deres kæft og holdt sig i stedet til musikken, skriver anmelderen.

Hos Ekstra Bladet er der også fire ud af seks stjerner.

Anmelderen havde store forventninger, som ikke blev indfriet.

- Thom Yorke lød sund og rask. Radiohead var derimod lidt halvsløje. I hvert fald i forhold til forventningerne. De var også helt syge, lyder det i anmeldelsen.

Lydbilledet var ifølge anmelderen temmelig basalt og savnede nuancerigdom, men ellers havde Radiohead styr på virkemidlerne gennem 125 koncentrerede minutter, lyder det.

Radiohead spiller igen i Royal Arena fredag. De to aflyste koncerter er rykket til den 15. og 16. december.

/ritzau/

Læs Mere >>

Geneve, 05/12/2025 - 00:12

Israel må gerne deltage ved næste års Eurovision

Martin Meissner/Ritzau Scanpix

Holland, Spanien og Irland vil boykotte næste års Eurovision efter melding om, at Israel kan deltage.

Israel har fået grønt lys til at deltage i sangkonkurrencen Eurovision 2026.

Det meddeler European Broadcasting Union (EBU), der arrangerer Eurovision Song Contest, skriver Reuters.

Ifølge EBU har unionens medlemmer støttet en række ændringer af regler, der har til formål at styrke tillid, gennemsigtighed og neutralitet i forbindelse med begivenheden, så alle medlemmer kan deltage, lyder det.

Israels deltagelse i sangkonkurrencen har været omstridt på grund af krigen i Gaza.

Efter afgørelsen siger Israels præsident, Isaac Herzog, at han håber, at Eurovision vil fortsætte med at fremme kultur, musik og venskab mellem nationer og kulturel forståelse på tværs af landegrænser.

KAN, der er Israels public service tv-station, bekræfter ligeledes nationens deltagelse ved næste års internationale musikfest.

Flere lande har dog på forhånd advokeret for, at Israel bør udelukkes fra Eurovision.

Efter afgørelsen vil tv-stationer i Holland, Irland, Spanien og Slovenien boykotte konkurrencen, så den ikke vises i de pågældende lande, skriver Reuters.

- Irlands deltagelse er fortsat samvittighedsløs i betragtning af det forfærdelige tab af menneskeliv i Gaza og den humanitære krise, som fortsat sætter så mange civiles liv i fare, lyder det i en udtalelse fra den irske tv-station RTE.

Også Island har truet med lignende.

- Det har ikke været en nem beslutning og heller ikke én, der skal tages let på. Eurovision Song Contest er af stor betydning for os. Kultur forener, men ikke for enhver pris, siger generaldirektøren i den hollandske tv-station Avrotos, Taco Zimmerman, i en udtalelse.

Næste års Eurovision Song Contest skal afvikles i maj i Østrigs hovedstad, Wien.

Eurovision bliver hvert år set af flere end 160 millioner mennesker. Den festlige begivenhed blev oprindeligt startet for at skabe sammenhold blandt de europæiske lande efter Anden Verdenskrig.

DR oplyser i en kommentar, at man ikke har planer om at boykotte Eurovision.

/ritzau/

Læs Mere >>

, 04/12/2025 - 10:00

FAKTA: Imprægnering kan indeholde PFAS

* Forskellige former for imprægneringsmidler kan indeholde problematiske fluorstoffer, som ofte beskrives ved betegnelsen PFAS.

* PFAS er kendt for deres holdbarhed og evne til at modstå nedbrydning, hvilket giver dit tøj, dine møbler og sko en vand- og smudsafvisende effekt.

* Af samme grund er stofferne også problematiske for miljøet og din sundhed. Og fra 2026 bliver det forbudt at bruge PFAS i imprægneringsmidler i Danmark. 

* Du kan blive udsat for stofferne ved, at du indånder imprægneringsmidlerne, men også gennem efterfølgende kontakt med din jakke eller det møbel, du har imprægneret. 

* Derfor kan det være en god idé at imprægnere udendørs og lade støvlerne, jakken eller lænestolen dampe af, inden du tager det i brug. 

* Du kan også finde imprægnering helt uden de problematiske stoffer. Du kan vælge imprægnering, der er baseret på en blanding af voks og paraffin. Og til dine lædersko eller din lædersofa kan læderfedt være et godt alternativ. 

* Der er dog ingen grund til panik, hvis du allerede har brugt en imprægneringsspray med PFAS. Selv om der er stort fokus på det problematiske stof, handler det i højere grad om den samlede frigivelse til naturen. 

Kilde: Forbrugerrådet Tænk. 

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

, 04/12/2025 - 10:00

Forlæng levetiden for dit vintertøj på et par minutter

Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

Det kan være frustrerende at opdage, at jakken er utæt, eller at støvlerne tager vand ind. Imprægnering kan hjælpe dit overtøj med at modstå sæsonens våde vejr.

Regn, slud og sjap slider på dit overtøj, men imprægnering er med til at sikre, at det holder sæson efter sæson.

Det fortæller Andreas Schmidt Østergaard, der er Head of E-Commerce hos virksomheden GrejFreak, som primært sælger udstyr til udendørslivet.

Når du imprægnerer dine tekstiler, skaber du en hinde, der afviser vand og skidt.

På den måde beskytter du den såkaldte membran, der sikrer åndbarhed og fungerer som en barriere mellem kroppen og vejret.

- Membranen ligger som et tyndt lag inde i konstruktionen i vandtætte støvler, jakker eller bukser og holder vand ude og sørger for, at fugt indefra kan slippe ud.

- Når ydersiden mister sin imprægnering, bliver membranen hurtigere gennemblødt, og dens åndbarhed hæmmes, siger Andreas Schmidt Østergaard.

Der findes flere forskellige imprægneringsmidler - en flydende, der vaskes helt ind i fibrene af dine tekstiler, og en spray, der danner et udvendigt skjold.

Den flydende slags hældes i sæbedispenseren på din vaskemaskine, så det kræver, at tøjet tåler den våde snurretur.

Denne type imprægnering virker bedst på vandafvisende produkter. Mange flyverdragter til børn og tykke vinterjakker finder du i denne kategori.

Hvis du imprægnerer vandtætte materialer med en membran, fungerer det derimod bedst med en spray, forklarer Andreas Schmidt Østergaard.

Det skyldes, at imprægneringen kun skal ligge på ydersiden og danne en vandafvisende overflade, som hjælper stoffets membran med at ånde.

- Jeg hænger min regnjakke op på en bøjle i brusekabinen, sprayer et jævnt lag på ydersiden, lader det trænge ind et øjeblik og tørrer det overskydende af, siger han.

Det tager kun et par minutter, men det kan forlænge levetiden på din yndlingsjakke markant, pointerer Andreas Schmidt Østergaard.

Når du vælger en imprægneringsspray, skal du være opmærksom på, at nogle af dem indeholder problematiske stoffer som PFAS - også kaldet fluorstoffer - der kan skade både miljøet og din sundhed.

Dem skal du ifølge Forbrugerrådet Tænk bruge udendørs, hvor imprægneringen også skal have lov dampe af.

Hvis det ikke kan lade sig gøre, kan du gøre det indendørs under kraftig udluftning.

Den hinde, som imprægneringen skaber, bliver slidt af efterhånden, så processen skal gentages efter en rum tid.

Hvornår og hvor ofte du bør imprægnere overtøjet, afhænger af hvor meget du bruger og vasker det.

- Med udgangspunkt i mig selv er det som regel nok med en gang per vintersæson.

- Men jeg kunne forestille mig, at en flyverdragt til børn skal imprægneres oftere, fordi den bliver mere beskidt og vaskes mere, siger Andreas Schmidt Østergaard.

Bruger du den samme jakke hele året, kan du med fordel imprægnere den et sted mellem to og tre gange årligt.

Andreas Schmidt Østergaard pointerer, at der findes mange forskellige imprægneringsmidler.

Så hold for øje, hvilken type imprægnering der passer bedst til den genstand, du vil give ekstra beskyttelse.

Er du i tvivl, så henvend dig til din lokale forhandler, så kan de vejlede dig i, hvilken imprægnering og metode der egner sig bedst.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek