Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 24/07/2026 - 21:39

Minister vil have strategi for brug af kunstig intelligens på uddannelser

Flere censorer på CBS har ifølge Berlingske advaret om de studerendes brug af kunstig intelligens.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Der skal laves en plan for brugen af kunstig intelligens i uddannelsessektoren.

Det fortæller forsknings-, uddannelses- og digitaliseringsminister Christina Egelund (M) til TV 2 Kosmopol.

- Det er en stor opgave, og derfor er det også en hovedprioritet for mig, at vi får udarbejdet en strategi for brugen af AI i vores undervisningssektor, skriver hun til TV 2 Kosmopol.

Ifølge ministeren skal en ny strategi blandt andet sikre, at kunstig intelligens ikke anvendes til at snyde i undervisningen og til eksamen.

Meldingen kommer, efter at flere censorer på Copenhagen Business School (CBS) ifølge Berlingske har advaret om de studerendes brug af kunstig intelligens.

Berlingske har fået aktindsigt i 40 rapporter fra eksterne censorer på CBS, hvor brugen af kunstig intelligens omtales.

Her påpeger flere censorer på baggrund af sommerens eksamener, at der kan være brug for at ændre den måde, studerende på CBS går til eksamen på.

- Brugen af AI påvirker de studerendes performance. I to af tre afhandlinger var det tydeligt, at AI var anvendt i en sådan grad, at de studerende ikke kunne redegøre for store dele af det skriftlige grundlag, udtalte en censor ifølge Berlingske.

Den citerede censor har været med til at bedømme syv af årets kandidatspecialer på erhvervsjurauddannelsen.

Ifølge flere censorer opstår udfordringen, når kunstig intelligens erstatter de studerendes egen læringsproces.

Derfor ønsker censorer, at skriftlige hjemmeopgaver fremover efterprøves med et mundtligt forsvar, lyder det.

Ifølge Christina Egelund vil udarbejdelsen af en ny strategi ske i tæt samarbejde med uddannelsesinstitutionerne.

RITZAU

TjekDet - faktatjek