Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

København, 23/09/2022 - 08:44

Politiet efterforsker voldtægt i København: Flere veje spærret

Politiet modtog fredag morgen en anmeldelse om voldtægt i det indre København.

Mette Honore Fessel/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

En forbipasserende fandt fredag morgen en kvinde på Sankt Peders Stræde i det indre København. Kvinden fortalte, at hun var blevet voldtaget.

- Der er tale om en 25-årig kvinde, som har oplyst, at hun har været udsat for en fuldbyrdet voldtægt, fortæller Jonatan Smith, der er central efterforskningsleder hos Københavns Politi.

Kvinden befandt sig på Sankt Peders Stræde på strækningen mellem Vester Voldgade og Teglgårdsstræde. Sidstnævnte gade har en særlig plads i den københavnske kriminalhistorie. Det var her gymnasieeleven Stine Geisler blev fundet bundet og dræbt i et kælderrum tilbage i 1990.

Voldtægten blev anmeldt klokken 05 fredag morgen. Politiets efterforskere har efterfølgende været i gang med at sikre spor fra området omkring gerningsstedet.

Ud over kriminalteknikere og et større antal betjente har politiet også været til stede med hunde i området. I forbindelse med undersøgelserne på stedet afspærrede politiet et større område.

Beboere på vej til arbejde blev desuden instrueret i, hvor de måtte gå, så de ikke forstyrrede sporsikringen.

Afspærringerne forhindrede også flere skolebørn fra Sankt Petri Skole, som ligger i Larslejsstræde, i at komme den direkte vej i skole. De blev af politiet bedt om at finde en anden rute.

Det er endnu begrænset, hvad politiet kan sige om hændelsesforløbet, men noget tyder på, at kvinden er et tilfældigt offer.

- Der er umiddelbart ikke noget, der tyder på, at hun har haft en relation til gerningsmanden, siger Jonatan Smith.

Kvinden har givet politiet et signalement af gerningsmanden. Han beskrives som en mand af afrikansk udseende i alderen 20-30 år. Han var tæt af bygning, havde kort hår og var iført sort tøj. Derudover havde han et lille overskæg.

Gerningsmanden kørte på en rød eller orange cykel.

/ritzau/

København, 14/01/2026 - 06:29

Kong Frederik har selv indtalt sin bog som lydbog

Fra i dag er bogen "Kongeord" frit tilgængelig som e-bog og lydbog, som er indlæst af kongen selv.

Kong Frederik har selv indtalt bogen "Kongeord", som udgives som lydbog på kongehusets platforme og andre platforme for lydbøger og podcasts.

Det skriver kongehuset på sin hjemmeside.

Både lydbogen og e-bogen er fra onsdag frit tilgængelige.

Det er tidligere blevet meldt ud, at kongehuset har fået overdraget rettighederne til at distribuere den digitale udgave af bogen.

Bogen er skrevet af forfatter Jens Andersen og blev oprindeligt udgivet af Politikens Forlag i 2024.

Den trykte udgave af bogen vil fortsat kunne købes som hidtil, skriver kongehuset.

Det samme vil den oprindelige udgave af lydbogen, som er indtalt af Sigurd Holmen le Dous.

Kong Frederik har indtalt den originale udgave af bogen, hvori kongen deler sine tanker og overvejelser om kongegerningen.

Han har indtalt bogen på Amalienborg i slutningen af 2025 og starten af 2026, lyder det.

"Kongeord" udkom få dage efter tronskiftet 14. januar 2024. Her overtog kong Frederik tronen fra sin mor, dronning Margrethe.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 01/01/2026 - 20:27

OVERBLIK: Det nye år fejres med en stribe kongelige nytårskure

Keld Navntoft/Ritzau Scanpix

I det nye år er kongeparret vært for en række nytårskure på Amalienborg og Christiansborg.

Kong Frederik og dronning Mary har fortsat traditionen efter dronning Margrethe og markerer det nye år ved at afholde en række nytårskure og -tafler.

Selv om dronning Margrethe ikke har været regent i de sidste to år, afholder hun også en enkelt officiel nytårskur.

Her kan du læse om de kongeliges nytårsprogram:

* 1. januar: Klokken 20 afholder kongeparret nytårskur og -taffel for regeringen, Folketingets formand, andre repræsentanter for det officielle Danmark og hoffet.

Nytårskuren finder sted i Christian VII's Palæ på Amalienborg.

Fra kongehuset deltager - ud over kongeparret - kronprins Christian, dronning Margrethe, prins Joachim, prinsesse Marie og prinsesse Benedikte.

* 5. januar: Klokken 09.30 holder kongeparret nytårskur for landets højesteretsdommere, Den Kongelige Livgarde og Gardehusarregimentets officerskorps i Christian VII's Palæ.

Som noget nyt afholder kongeparret senere samme dag klokken 10.30 i Christian VIII's Palæ nytårskur for borgmestre og regionsrådsformænd.

Senere på dagen klokken 14 er det diplomatiske korps inviteret til kur på Christiansborg Slot.

* 6. januar: Fra klokken 09.30 afholder kongeparret nytårskur for officerer fra Forsvaret og Beredskabsstyrelsen og indbudte repræsentanter for større landsorganisationer og de kongelige protektioner.

Nytårskuren afholdes på Christiansborg Slot.

* 9. januar: Klokken 15 afholder dronning Margrethe nytårskur for dronning Margrethes protektioner. Det sker i Christian IX's Palæ på Amalienborg.

* De kongeliges tradition med at holde nytårskur er gammel. Man skal helt tilbage til kong Frederik III, der var konge fra 1648 til 1670.

* Fra hans tid - og måske endnu tidligere - blev der holdt offentligt kongeligt taffel nytårsaften. Det indebar, at alle var velkomne på det daværende kongeslot, Københavns Slot.

* De indbudte borgere deltog dog ikke i spisningen, men måtte stående overvære, at kongefamilien og hoffet spiste nytårsmiddag.

Kilde: Kongehuset.

/ritzau/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek