Neuchatel, 09/07/2025 - 09:44
Landstræner trods tidlig exit: EM giver håb for fremtiden
Danmark har udspillet sin rolle ved EM, men indsatserne var bedre end resultaterne, mener Andrée Jeglertz.
Georgios Kefalas/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
To smalle nederlag mod stærke nationer, hvor præstationerne ifølge træneren og spillerne i begge tilfælde har været stort set som planlagt.
Det er bundlinjen efter Danmarks møder med Sverige og Tyskland ved EM, men eftersom pointhøsten er nul, kan det ikke bruges til ret meget, erkender landstræner Andrée Jeglertz.
- Måske kan det bruges i fremtiden, men vi havde som mål at gå videre fra gruppen, og det lykkedes ikke, så vi må analysere, hvad der manglede, siger han.
EM er kulminationen på svenskerens tid som dansk landstræner, og han mener, der er positive tegn at spore, selv om lørdagens afsluttende opgør mod Polen er reduceret til en kamp om ære og gruppens tredjeplads.
- Vi mødte to topnationer i Sverige og Tyskland, og spillerne gjorde det med et hjerte for Danmark og deres holdkammerater. Det sender et budskab om, at der findes en fremtid for dansk fodbold med de spillere, vi har med her. Det giver virkelig håb for kommende landshold, siger Jeglertz.
Han ærgrer sig særligt over, at Danmark lagde ud med gruppens på papiret to stærkeste modstandere. 1-6-nederlaget til Sverige i Nations League en måned før EM havde sat sine spor og tog tid og kræfter at komme videre fra.
- Hvis vi havde fået lidt mere tid, tror jeg, vi ville være vokset bedre og bedre ind i turneringen, men nu resterer der desværre kun én kamp.
Flere EM-deltagere havde arrangeret en testkamp mellem Nations League og EM. Det fravalgte Jeglertz, og han holder fast i, at det var det rigtige.
- Jeg ved ikke, om en testkamp havde ændret på noget. I så fald skulle vi have forberedt én kamp mere. Det kunne måske have været en succesoplevelse, men det kunne også have været endnu en dårlig kamp, og så var det blevet endnu sværere.
Han vil vente med at analysere sine to år som landstræner i dybden, men mener, at der har været fremskridt, selv om de resultatmæssigt er svære at spotte.
- Der er sket en del forandringer, og der er kommet en del nye spillere ind. Der findes ting at tage mere videre, men ved slutrunden lykkedes vi ikke med at gå videre, som vi havde håbet på.
- I fremtiden tror jeg, at der bliver bedre mulighed for at kontrollere kampene med bolden. Det skal man kunne gøre mod nationer som Sverige og Tyskland, men der var vi desværre ikke rigtigt, siger Jeglertz, som skal være cheftræner for Manchester Citys kvindehold efter EM.
Da han overtog roret på landsholdet i sommeren 2023, var Danmark nummer 12 på verdensranglisten. Samme placering indtager holdet aktuelt.
I 24 kampe er det blevet til 13 sejre, 10 nederlag og 1 uafgjort under svenskeren inden lørdagens afskedskamp mod Polen i sidste gruppekamp ved EM.
Den tidligere superligatræner Jakob Michelsen tiltræder efter EM som ny landstræner. Han er ansat på en kontrakt, der gælder til udgangen af 2028 eller til og med EM i sommeren 2029, hvis Danmark kvalificerer sig.
/ritzau/