København, 25/08/2025 - 14:36
Anders Breinholt gafler værtsrolle på nyt DR-program
Den tidligere Natholdet-vært Anders Breinholt vender tilbage på skærmen i et nyt madprogram på DR.
Af: Af Anders Villaume Vestergaard, Ritzau Fokus
Anders Breinholt springer ud som madvært.
Det tidligere Natholdet-anker skal stå i spidsen, når et nyt madprogram bliver serveret på DR til efteråret.
Her vil han sammen med kokken Julia Prokopenko i hvert afsnit invitere en udvidet familie i køkkenet i det nye program "Danmarks nye livret".
Det skriver DR i en oversigt over kommende programmer.
Familien deles i to hold og skal dyste mod hinanden for at finde danskernes nye favorit til middagsbordet, lyder det i oversigten.
Når familien er færdig med at kokkerere, vil et smagspanel bestående af udvalgte danskere træde til.
Smagspanelet vil løbende rangere retterne frem mod finaleafsnittet, hvor den endelige vinder findes.
Anders Breinholt stod i spidsen for talkshowet "Natholdet" på TV 2 fra efteråret 2010.
I 2021 sagde han op på programmet efter 11 år og mere end 900 udsendelser, fordi han blev ramt af stress. Noget, han også fortalte om i programmet "Det sidste måltid", der på det tidspunkt hørte til hos Radio IIII:
- Jeg burde have trukket det stik meget tidligere. Det er bare et godt råd til folk, der har stress. Eller som går og kan mærke, at der er noget, der ikke er, som det skal være, og man ikke er glad for at gå på arbejde, sagde han i radioprogrammet ifølge Politiken.
I begyndelsen af 2024 gjorde han comeback på public service-stationen DR som radiovært på P4.
Det var også i æteren på DR, at Anders Breinholt fik sit helt store gennembrud i P3-programmet "De sorte spejdere", som han i fire år var vært på sammen med journalist og tv-vært Anders Lund Madsen i midten af 00'erne.
/ritzau/