Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

New York, 28/09/2021 - 09:15

R. Kelly kendt skyldig i alle anklager i sag om menneskehandel

Musikeren R. Kelly er kendt skyldig i alle anklager mod ham i sag om menneskehandel med seksuelt motiv.

Zz/David Greenman/Star Max/Ipx/Ritzau Scanpix

Af: /ritzau/

Musikeren R. Kelly er mandag kendt skyldig i alle anklager mod ham i en sag om menneskehandel ved en føderal domstol i staten New York.

54-årige R. Kelly har nægtet sig skyldig.

Retssagen, der har været forsinket på grund af coronapandemien, gik i gang 18. august.

Siden fredag har nævningetinget voteret.

Det er endnu uvist, hvad straffen til R. Kelly - der har det borgerlige navn Robert Sylvester Kelly - bliver.

Strafudmålingen finder sted 4. maj næste år.

R. Kelly er dømt skyldig i alle ni anklager.

Det drejer sig om et tilfælde af afpresning og otte tilfælde, hvor han har transporteret personer over statsgrænser med prostitution for øje.

Han er dømt for, at han i årtier stod i spidsen for en ring af mennesker, der gennemførte menneskehandel med seksuelt motiv.

Anklagere har sagt, at R. Kelly udnyttede sin berømmelse og karisma til at rekruttere ofre.

Vidner har beskrevet, hvordan de håbede, at R. Kelly kunne være med til at kickstarte deres karriere, men at de hurtigt fandt ud af, at han krævede, at de gjorde præcis, hvad han sagde og straffede dem, hvis de ikke gjorde.

Et vidne har også fortalt, hvordan hun håbede at lave et interview med ham. I stedet låste han hende inde i to dage uden mad og vand, inden han udsatte hende for overgreb.

R. Kelly sad med bøjet hoved, da nævningetinget afsagde dets kendelse. Han var desuden iført et hvidt mundbind.

Deveraux Cannick, der var en af R. Kellys advokater, har efter dagens retsmøde sagt til journalister uden for retsbygningen, at forsvarsholdet var "skuffet" over kendelsen.

Nævningetinget bestod af syv mænd og fem kvinder.

R. Kelly er også tiltalt for børneporno og obstruktion. Sager, der skal afgøres ved en domstol i staten Chicago.

Mange af beskyldningerne mod sangeren var en del af dokumentaren "Surviving R. Kelly", der udkom i januar 2019.

Musikeren har vundet en Grammy i 1998 for megahittet "I believe I can fly".

/ritzau/Reuters

Saint-Tropez, 29/12/2025 - 16:07

Brigitte Bardot skal begraves ved vandet i Saint-Tropez

Frederic Dides/Ritzau Scanpix

Skuespilleren Brigitte Bardot sagde i 2018, at hun ville begraves i sin have - ligesom sine kæledyr.

Den franske skuespiller Brigitte Bardot skal begraves i Saint-Tropez ved den franske riviera.

Det oplyser en unavngiven talsperson ved rådhuset i Saint-Tropez, skriver det franske nyhedsbureau AFP.

Brigitte Bardot døde i weekenden i en alder af 91 år.

Efter skuespilkarrieren blev hun dyreforkæmper og kæmpede for dyreværnssagen helt frem til sin sene alderdom.

For år tilbage udtalte skuespilleren, at hun ønskede at blive begravet i sin have med et simpelt trækors på sin grav - ligesom sine kæledyr.

- Jeg vil hellere være der end på Saint-Tropez-kirkegården, hvor en flok idioter kunne beskadige mine forældres og bedsteforældres grave, sagde Brigitte Bardot til avisen Le Monde i 2018 ifølge AFP.

Men det er altså planen, at skuespilleren skal begraves på en kirkegård, der ligger ved vandet.

Talspersonen oplyser ikke, hvornår begravelsen finder sted.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 29/12/2025 - 09:00

Ægteskaber itu: Disse danske stjernepar blev skilt i 2025

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

I årets løb oplyste en række danske kendispar, blandt andet skuespillere, musikere og tv-værter, at forholdet var forbi.

Kærligheden er bristet mellem en række kendte danske par det forgangne år.

Efter 12 år sammen oplyste den tidligere tv-vært Lisbeth Østergaard og hendes mand, pædagog og tidligere Robinson-deltager Ralf Østergaard Christensen, at de skulle skilles.

Lisbeth Østergaard og Ralf Østergaard Christensen mødtes gennem fælles venner og stod frem som par i 2013. Efter to års forhold fik de sønnen Viggo i 2015.

Samme år blev parret forlovet. Men i stedet for at trække en ring op fra inderlommen friede Ralf Østergaard Christensen til Lisbeth Østergaard med en tatovering på kroppen med ordene "Marry me Lizzy?" (gift dig med mig, Lizzy?, red.).

Parret giftede sig i sommeren 2016.

I 2018 blev de forældre til endnu en søn.

Skilsmissen er Lisbeth Østergaards anden. Hun har tidligere været gift med soldaten Marc Fraenkel.

Butiksindehaveren Jeanette Lagoni og den digitale direktør Michael Ewald blev gift ved første blik i DR's program af samme navn i 2023.

Skilsmissestatikken er høj i programmet, hvor ti singler siger ja til at smede sig sammen med en komplet fremmed, i håbet om, at det viser sig at være den eneste ene. Men Jeanette Lagoni og Michael Ewald forblev sammen efter kærlighedseksperimentet.

Michael Ewald endte faktisk med at fri til Jeanette Lagoni under optagelsen af en podcast, og parret planlagde endnu et bryllup, som de dog valgte at udskyde.

De nåede aldrig at blive gift igen. Efter to år sammen blev de i sommer skilt, da de med egne ord ikke fungerede som ægtepar.

Den kendte filminstruktør, forretningsmand og skuespiller Søren Fauli og hans hustru, psykoterapeuten og forfatteren Annika Lillelund Fauli, erkendte også, at de fungerede dårligt som ægtefolk.

Det bekræftede parret i en fælles udtalelse til Se og Hør tidligere i december.

- Det er med tunge hjerter, at Annika og jeg vælger at opløse vores ægteskab efter 19 år. Vi holder umådeligt meget af hinanden, men fungerer desværre dårligt som ægtefolk, lød det til ugebladet.

Sammen har parret to børn.

Skilsmissen er Søren Faulis anden. I 2004 blev han skilt fra forfatter, coach og tidligere tv-vært Barbara Læssøe Stephensen, som han har tre børn med.

Popstjernen Tobias Rahim blev i oktober 2024 gift med sin kæreste igennem mange år, Sabrina Tekle. Men efter mindre end et år sammen som ægtefolk blev parret skilt i sommer.

I et opslag delt på Instagram skrev Sabrina Tekle, at de havde valgt at gå hver til sit efter mange lykkelige år og eventyr sammen.

- Vi er heldige på mange måder. Især ved at have bragt jordens skønneste dreng til verden. Han er centrum i begge vores liv, og sammen vil vi altid være familie - fremover blot på en ny måde, skrev hun.

Efter forlydender om et brud bekræftede mediepersonligheden, iværksætteren og influenceren Irina Olsen, at ægteskabet mellem hende og dj'en Faustix, der bærer det borgerlige navn Morten Olsen, var forbi.

Irina Olsen og Faustix stod frem som par i 2014. Året efter blev de forældre for første gang.

Parret gik kortvarigt fra hinanden i 2018 grundet Faustix' alkoholmisbrug, som de begge flere gange åbenhjertigt har fortalt om.

Han gik i behandling, og hans prioriteter ændrede sig, fortalte Irina Olsen i et indlæg på sin blog, irinaolsen.dk. Efter et halvt år fra hinanden fandt de sammen igen.

I september 2019 giftede parret sig, efter at Faustix havde friet for rullende kameraer i realityserien "Beauty Bosserne", som Irina Olsen var en del af.

Da den danske stjerneskuespiller Ann Eleonora Jørgensen fyldte 60 år 16. oktober, stillede Politiken hende en række spørgsmål i anledning af den runde dag.

Blandt andet hvad der har optaget hende mest de seneste fem år.

- Jeg har brugt meget tid på at finde rundt i den labyrint, mit ægteskab var blevet til. Der var mange blinde vinkler og mange stier, jeg for vild i. Vi er lige blevet skilt, sagde hun til avisen og understregede, at det også har optaget hende at blive rask, efter at hun fik konstateret brystkræft.

Ann Eleonora Jørgensen blev i 2003 gift med Rasmus Windfeld, der er pressechef i Rockwool-koncernen. Sammen har de en voksen søn.

Ann Eleonora Jørgensen er også mor til skuespilleren Carla Eleonora Feigenberg fra ægteskabet med instruktør Emmet Feigenberg, der er rektor ved Den Danske Scenekunstskole i København.

Adspurgt, hvad hun glædede sig til, svarede Ann Eleonora Jørgensen til Politiken, at hun glædede sig til de oplevelser, hun som 60-årig single skal ud og have.

- Jeg burde måske have en følelse af, at jeg nu skal pakkes sammen og sættes ud til storskrald. Sådan har jeg det slet ikke. Tværtimod synes jeg, at verden står åben for mig nu, sagde hun til avisen i oktober.

Den danske musiker Erann DD udgav for 25 år siden kærlighedshymnen "Still Believing". I september sagde han i et interview med Weekendavisen, at han var ved at blive skilt fra den kvinde, han skrev sangen til - Lizette Mikkelsen.

Parret mødte hinanden til en fest og faldt efterfølgende pladask for hinanden. Sammen har de tre børn, som alle er gået musikkens vej.

- Hvis man oprigtigt elsker hinanden, hvorfor går man så fra hinanden? 25 års familieliv. Et fundament. Revet væk, sagde Erann DD i interviewet med Weekendavisen.

- Alt det, som jeg har sendt hendes vej, skal sendes i en ny retning. Jeg skal genopfinde mig selv. Jeg er nødt til at blive forelsket på ny i noget helt andet, lød det fra den 58-årige musiker.

Skuespiller Carsten Svendsen, som blandt andet er kendt fra Cirkusrevyen, og hans hustru, Cecilie de la Prada, måtte endnu en gang se forholdet forlise.

I oktober oplyste han på Instagram, at parret var gået fra hinanden.

Det er anden gang, at kærligheden bristede mellem dem.

De mødtes og faldt pladask for hinanden, da de begge arbejdede på Aalborg Teater - han som skuespiller, mens at hun har en baggrund som forestillingsleder.

Parret blev gift i New York og fik en datter sammen. Men så tog livet nogle omvæltninger, og de voksede fra hinanden, fortalte Carsten Svendsen til Billed-Bladet i sommeren 2022.

- Men der går vel ikke mere end et år eller halvandet, hvor vi stadigvæk ses og tager på ferier sammen med vores datter for at give hende en følelse af familiesamhørighed, inden vi finder sammen igen. Jeg synes egentlig ikke, at vi nogensinde har været fra hinanden, og nu fungerer det dejligt, sagde han dengang til ugebladet.

Men kærligheden gik itu igen.

Da "Vild med dans" valsede over skærmen i 2018, blev skuespilleren og modellen Mads Madsen vild med den tidligere skiløber Laila Friis-Salling, som deltog i dansedysten.

Han inviterede hende efterfølgende ud på et glas gløgg, og derfra var resten historie, som man siger.

Præcis et år efter friede Mads Madsen, og i 2022 blev parret gift. Men efter tre års ægteskab og to børn sammen oplyste Laila Friis-Salling i september i en såkaldt story - et kort, tidsbegrænset klip - på Instagram, at forholdet var forbi.

Da popsangerinden Medina, der er kendt for hits som "Danser for mig selv", "Ensom" og "Jalousi", i februar ankom til bal for kunst- og kulturlivet på Christiansborg Slot, var det uden militærmanden Malo Chapsal ved sin side.

Kort efter bekræftede hendes manager, Thomas Børresen, til B.T., at parret var gået fra hinanden.

- Alt er helt udramatisk, det er sket i fred og fordragelighed og kærlighed, sagde manageren til mediet.

Medina og Malo Chapsal, som har to sønner sammen, er flere gange efterfølgende blevet foreviget på hinandens respektive Instagram-profiler.

Parret mødte apropos hinanden til et bryllup hos en fælles veninde i 2018. To år senere blev de selv gift.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 29/12/2025 - 11:00

FAKTA: Investeringer i forsvar er fordoblet

* En opgørelse viste for et par måneder siden, at pensionsbranchen har fordoblet beholdningen af investeringer i forsvarsvirksomheder.

* Fra januar 2024 til april 2025 er forsvarsinvesteringerne øget fra godt 9 milliarder kroner til næsten 19 milliarder kroner.

* Stigningen skyldes både, at pensionsselskaber har øget deres eksisterende investeringer i forsvar, at nye pensionsselskaber er gået ind på området, og at især europæiske børsnoterede forsvarsaktier er steget i værdi.

Kilde: Forsikring og Pension.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 29/12/2025 - 11:00

Dine pensionskroner kan ende i våben

Khaled Desouki/Ritzau Scanpix

Hvis du ikke ønsker, at din pensionsopsparing bliver investeret i forsvarsindustrien, kan du typisk fravælge våben.

De fleste danskere indbetaler til en pensionsopsparing, som bliver investeret, så den kan vokse.

For mange pensionskunder indebærer det i dag i højere grad end tidligere også investeringer i forsvarsindustrien og våben. Og det bør man være klar over som kunde.

Sådan lyder det fra underdirektør i brancheorganisationen Forsikring og Pension Tom Vile Jensen.

- Hvis man har en holdning til det, vil jeg råde til, at man kontakter sit pensionsselskab og spørger ind til sine muligheder, siger han og fortsætter:

- Investorer i det private har tidligere holdt sig helt fra atomvåben blandt andet på grund af FN's traktat om forbud mod atomvåben, der trådte i kraft i 2021. Men ingen Nato-lande - heller ikke Danmark - har underskrevet eller ratificeret den, siger han.

Ifølge Nato er atomvåben en central del af alliancens forsvar som et afskrækkelsesmiddel.

Selv om Danmark ikke har underskrevet traktaten, vurderer Tom Vile Jensen, at den har fået pensionsselskaber herhjemme til at afholde sig fra investeringer i dele af forsvarsindustrien.

For eksempel har landets største pensionsselskab, PFA, tidligere haft en politik om ikke at investere i selskaber, der producerer komponenter til atomvåben.

Men den politik er siden blevet lempet, fortæller Rasmus Bessing, der er PFA's direktør for ansvarlige investeringer.

- Vi lever i en verden, som er under forandring - særligt efter Ruslands invasion af Ukraine. Når verden forandrer sig, skal vi følge med for fortsat at være relevante i den virkelighed, vi agerer i, siger han.

- Der er i Europa bred enighed om, at vi skal tage bedre hånd om vores egen sikkerhed. Som en del af den udvikling har vi tilpasset vores investeringspolitik, så vi i højere grad kan investere i den europæiske forsvarsindustri.

Tidligere var to tredjedele af PFA's investeringer amerikanske. Ifølge Rasmus Bessing udgør USA og EU nu cirka 50 procent hver.

- PFA kan nu investere i eksempelvis Airbus, Boeing og Dassault Aviation, hvor en lille del af omsætningen kommer fra dele til atomvåben. For eksempel leverer Airbus dele til det franske atomforsvar.

Han understreger, at der fortsat ikke bliver investeret i konventionsstridige våben, såsom klyngebomber samt biologiske og kemiske våben.

Som pensionskunde har man typisk mulighed for at sige nej til våben.

- Hvis man ikke ønsker, at ens pensionsopsparing skal bruges til investeringer i våben, kan man vælge vores Klima Plus-produkt, som er fri for våben, siger Rasmus Bessing og uddyber:

- Fravælger man våben, betyder det ikke, at man vil få et dårligere afkast. Målet er, at opsparingen skal vokse på samme måde, uanset om man vælger at investere i våben eller ej.

Hos Danica Pension er synet på investeringer i forsvarsindustrien også gradvist blevet ændret. Det forklarer investeringsdirektør Poul Kobberup.

- Selv om vi investerer mere i forsvar, sker det fortsat ansvarligt og med nøje etiske overvejelser. Alle vores investeringer skal stadig leve op til ESG-kravene, siger han.

Det betyder, at der skal tages hensyn til miljø, sociale forhold og god selskabsledelse.

- Ligesom andre pensionsselskaber tilbyder vi et produkt, der er helt fri for investeringer i forsvar og våben. Hos os hedder det Ansvarligt Valg, siger Poul Kobberup.

Han tilføjer, at uanset om investeringen er med eller uden våben, vil den gå op og ned, men over tid skulle opsparingen gerne vokse.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek