Brasília, 03/08/2026 - 04:51
Kupdømt ekspræsidents hustru stiller op til brasiliansk valg
Michelle Bolsonaro er blevet kandidat til senatsvalget i Brasilien. Hendes stedsøn stiller op som præsident.
Sergio Lima/Ritzau Scanpix
Af: /ritzau/
Brasiliens tidligere førstedame Michelle Bolsonaro er søndag blevet opstillet som kandidat til Senatet for Det Liberale Parti.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Opstillingen sker, selv om den forhenværende førstedame for nylig har haft en offentlig konflikt med sin stedsøn, Flavio Bolsonaro, der stiller op for det samme parti til præsidentvalget i Brasilien til oktober.
Michelle Bolsonaros ægtefælle og Flavio Bolsonaros far, Jair Bolsonaro, var præsident fra 2019 til 2022. Ekspræsidenten afsoner en dom i husarrest for et kupforsøg mod Brasiliens nuværende præsident, Luiz Inácio Lula da Silva.
Mens ekspræsidenten er sat uden for direkte politisk indflydelse, har både den tidligere førstedame og præsidentsønnen kæmpet om at få indflydelse på Det Liberale Parti.
Konflikten blev ifølge AFP offentligt kendt i slutningen af juni, da den 44-årige tidligere førstedame beskyldte sin 45-årige stedsøn for ikke at have respekteret hende.
Hun beskyldte blandt andet præsidentsønnen for at have sagt, at hun "ikke forstår noget som helst om politik".
Flavio Bolsonaro, der i dag er senator, kom efterfølgende med en offentlig undskyldning, som den tidligere førstedame har godtaget.
RITZAU




