København, 06/12/2024 - 13:08
Tv-kok vender tilbage til skærmen efter hård tid
Anne Hjernøe kendt fra DR-programmet "Anne og Anders" har optaget to nye programmer i den sydasiatiske stat Bhutan med rejsemakker Anders Agger.
Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Af: Af Mille Mulbjerg Rothgardt, Ritzau Fokus
Tv-kok Anne Hjernøe, der også går under navnet Annemad, vender tilbage til skærmen.
Det skriver hun i et opslag på Instagram fredag.
Sammen med journalist Anders Agger har hun tilbragt ti dage i Bhutan for at optage to nye programmer, skriver hun i opslaget.
- Hver gang er det en gave at få lov at dykke ind i nye kulturer og møde vidunderlige mennesker og høre deres historie, lyder det i opslaget.
Det var ellers uvist, om den populære tv-kok ville drage på flere eventyr med Anders Agger, som har været hendes tro følgesvend i en lang række rejsereportager på DR.
Det skrev Billed-Bladet tilbage i september, efter at det sidste afsnit af deres seneste program "Anne og Anders i Afrika" løb over skærmen.
I oktober mistede Anne Hjernøe sin mand, Jens Folmer Jepsen, der gik bort efter en periode med sygdom.
Hun har en voksen datter og to voksne bonusbørn med Jens Folmer Jepsen.
Han var i en årrække direktør for Aarhus Festuge. Desuden var han forfatter, filminstruktør og radiovært.
Men nu kan Anne Hjernøe fortælle, at hun genoptager arbejdet med at lave mad på tv.
- Hver gang bliver vi lidt klogere på verden og os selv. Og så er det medicin for både hjerte & hjerne at rejse med det hold her, lyder det i opslaget.
I opslaget har tv-kokken tilføjet en lang række billeder fra deres tur i den sydasiatiske stat, hvor de blandt andet har besøgt madmarkeder og er kommet op i højden i den bjergrige stat, der ligger i Himalaya-bjergene mellem Kina og Indien.
Programmerne sendes i 2025, fortæller tv-kokken, men den nærmere dato skriver hun ikke noget om.
/ritzau/