København, 24/04/2025 - 04:21
DR Congo og oprørsgruppe indgår aftale om våbenhvile
Der indføres en våbenhvile, mens der forhandles videre om en fredsaftale, lyder det i en fælles udtalelse.
Arlette Bashizi/Reuters
Af: /ritzau/
DR Congo og oprørsgruppen M23 er blevet enige om en våbenhvile i den østlige del af landet, mens der forhandles videre om en fredsaftale.
Det oplyser DR Congos regering og M23 i en fælles udtalelse onsdag, skriver nyhedsbureauerne AFP og Reuters.
Meldingen kommer, efter at de to parter den seneste tid har forhandlet med Qatar som mediator.
- Begge parter bekræfter deres forpligtigelse til øjeblikkeligt at standse fjendtlighederne og afstå fra hadefulde ytringer og intimidering samt at opfordre lokalsamfund til at gøre det samme, lyder det i den fælles erklæring ifølge Reuters.
Siden 2021 er mere end seks våbenhvileaftaler mellem de to parter blevet aftalt og brudt, skriver AFP.
Det er en årtier lang konflikt, som de seneste måneder er blusset op i særligt det østlige DR Congo. Områderne er rige på guld og andre mineraler.
Oprørere fra gruppen M23 indtog i slutningen af januar byen Goma efter flere dages intens offensiv.
I februar indtog gruppen også den østlige regions næststørste by, Bukavu.
M23 har dræbt mere end 7000 mennesker i år, hævdede DR Congo i marts. Tallene er ikke blevet verificeret.
Nabolandet Rwanda er også indblandet i konflikten.
Rwanda har ifølge FN-rapporter forsynet M23 med militærhjælp. Omkring 4000 soldater fra Rwanda befandt sig ifølge FN i marts i det østlige DR Congo, hvor de ifølge FN støtter oprørsgruppen.
Rwanda har nægtet, at landet støtter M23.
Men Rwanda har udtalt, at landet i østlige dele af DR Congo er under trussel fra gruppen FDLR. FDLR blev dannet af hutuledere, som var involveret i folkedrabet på tutsierne i Rwanda.
/ritzau/