København, 02/12/2025 - 09:35
To mænd mistænkes for millionstøtte til Hamas
Politiet har anholdt en 28-årig mand i sag om støtte af Hamas. En 59-årig mand er allerede fængslet i sagen.
Af: /ritzau/
En 28-årig mand er tirsdag blevet anholdt og sigtet for terrorfinansiering.
Det oplyser Københavns Politi på det sociale medie X.
Sigtelsen er rejst efter straffelovens paragraf 114 b, der handler om økonomisk støtte af terror.
Ifølge Politiets Efterretningstjeneste (PET) handler mistanken om støtte til Hamas.
En 59-årig mand sidder allerede varetægtsfængslet i sagen.
- En anden 59-årig mand, der allerede er varetægtsfængslet på grund af en mistanke om terrorfinansiering, har fået udvidet sin sigtelse i sagen.
- Begge mænd er sigtet i samme sag på baggrund af en omfattende efterforskning foretaget af Københavns Politi og PET, skriver PET.
Ifølge PET er begge personer mistænkt for at have indsamlet samt overdraget eller forsøgt at overdrage et millionbeløb til Hamas via et netværk af foreninger og organisationer i Danmark eller i udlandet.
Hamas er placeret på EU's terrorliste.
I forbindelse med anholdelsen er der blevet ransaget på en række adresser i Københavnsområdet.
Den 28-årige fremstilles tirsdag formiddag i grundlovsforhør i Retten på Frederiksberg med krav om varetægtsfængsling.
Her vil anklagemyndigheden begære lukkede døre. Hvis dommeren imødekommer det ønske, er det sparsomt med informationer, som offentligheden får indblik i.
Den 59-årige blev sigtet og fængslet i sagen tilbage i december 2023.
Det skete, efter at PET og flere af landets politikredse havde udført en koordineret aktion på baggrund af en mistanke om forberedelse af et terrorangreb.
Den 59-årige mand har for år tilbage haft en vis rolle i den offentlige debat. Det er dog ikke tilladt at røbe hans identitet, da retten tidligere har valgt at beskytte ham med et navneforbud.
/ritzau/




