Krak - Opdag nærheden - Søg lokalt.

03/08/2024 - 10:00

Slå havens vilde blomsterflor ned så det kommer igen til næste år

Har du en blomstereng i et hjørne af haven, er det i august, du skal finde le eller kratrydder frem fra skuret. Og har du ikke en eng, kan du så den nu.

John Randeris/Ritzau Scanpix

Af: Af Signe Haahr Pedersen, Ritzau Fokus

Gennem sommeren har du måske nydt synet af brummende bier og flaksende sommerfugle over lange flagrende græsser og vilde blomster i alskens farver i et vildtvoksende hjørne af din have.

Ønsker du at gentage succesen til næste år, er det en god idé at slå blomsterengen ned her i august.

Det siger Anne Stine Bruun, der er landskabsarkitekt og havefaglig rådgiver hos Haveselskabet, som er en landsdækkende forening for haveejere.

- Det er bedst at gøre det med en le, men en kratrydder kan også bruges. Du får mere plads til blomsterne ved at slå engen ned en gang om året, fortæller hun og tilføjer, at du også sagtens kan bruge en hækkesaks, hvis du hverken har en le eller en kratrydder til rådighed.

Når de høje græsser, kornblomster og valmuer, og hvad det vilde hjørne af din have ellers rummer, er slået ned, lader du hele molevitten ligge og tørre en uge eller to.

- Når det har ligget og tørret, kan du ryste frøene af planterne ud på jorden, og hvis det er flerårige blomster, hjælper du dem på den måde med at komme op igen til næste år, fortæller Anne Stine Bruun.

Har du ikke en blomstereng i haven, men kunne godt tænke dig en, så er sensommeren også det optimale tidspunkt at anlægge den.

Det fortæller Christian Faurschou, der er gartner og indehaver af Ellengaard Planteskole og Anlægsgartneri.

- Mange af de blomster, du sår, sætter naturligt deres frø her i sensommeren som en del af deres naturlige rytme. Derfor er det et godt tidspunkt, siger han.

Du skal dog forberede dig på, at det er et stort arbejde at give blomsterengen den bedst mulige start. Først og fremmest skal du sørge for, at de vilde blomster, du sår, ikke kommer til at konkurrere med ukrudt eller græs.

Det stykke af din have, du har udset dig, skal derfor skrælles fri for alt, så jorden ligger løsnet og bar.

Dernæst skal du have helt styr på, hvad det er for en jord, du har med at gøre. Vilde blomster trives nemlig bedst i næringsfattig jord. Det vil sige, at sandet jord er perfekt, mens tung lerjord fungerer knap så godt.

Har du det sidste, kan du overveje at blande noget grus i jorden, så den bliver mere næringsfattig. Herfra handler det om at finde lige netop den blomsterfrøblanding, der passer bedst til din haves jordforhold.

- Som udgangspunkt skal man søge rådgivning fra en fagperson for at få et godt resultat, så man ikke bare køber hyldevarer, der er beregnet til let jord, hvis man har tung lerjord, siger Christian Faurschou.

Ønsker du at gøre noget godt for biodiversiteten i haven, bør du ifølge Danmarks Naturfredningsforening gå efter frøblandinger, som rummer vilde hjemmehørende arter. Det vil sige arter, som har tilpasset sig klimaet herhjemme, og som derfor er vigtige for en lang række insekter.

Når du har udvalgt dig lige den blanding, der passer til din have, strør du frøene ud.

Og så er der kun tilbage at vente med spænding til næste år for at se, om kornblomster og valmuer folder blomsterfloret ud.

/ritzau fokus/

London, 16/02/2025 - 21:50

Pavedrama vinder hovedpris ved Bafta-uddeling

Justin Tallis/Ritzau Scanpix

Filmen "Conclave" om valget af en ny pave løber med prisen for årets bedste film ved Bafta-uddelingen.

Filmen "Conclave", som var en af storfavoritterne, vinder søndag bedste film ved den britiske Bafta-uddeling, der finder sted i London.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Filmen har ved årets Bafta flest nomineringer med hele 12 styk. Blandt dem er Bedste Film, Bedste Instruktør og Bedste Mandlige Skuespiller.

"Conclave" handler om en af verdens mest hemmelighedsfulde og ældgamle ritualer - konklavet og valget af en ny pave.

Kardinal Lawrence, som i filmen spilles af Ralph Fiennes, får til opgave at lede den hemmelige proces efter den højt elskede paves uventede død.

Filmen er instrueret af den tyske instruktør Edward Berger. Det er hans første film siden den firdobbelte oscarvinder "Intet nyt fra vestfronten" fra 2022.

Bafta er den største britiske filmpris og uddeles af det britiske film- og tv-akademi. Den første uddeling fandt sted i 1949.

I år foregår festlighederne i Londons Royal Festival Hall, hvor filmfolk fra hele verden er samlet.

En anden af aftenens store prismodtagere er det historiske drama "The Brutalist".

Den har blandt andet vundet statuetter for Bedste Mandlige Skuespiller og Bedste Instruktør. De er gået til henholdsvis skuespilleren Adrien Brody og instruktør Brady Corbet.

"The Brutalist" er et over tre timer langt epos om en Holocaust-overlever, der emigrerer fra efterkrigstidens Europa til Amerika for at genopbygge sit liv.

Filmen var nomineret i ni kategorier ved årets Bafta-uddeling.

Prisen for Bedste Film til pavedramet "Conclave" kommer i en weekend, hvor der i virkelighedens verden har været fokus på netop den katolske kirkes overhoved.

Den 88-årige pave Frans er søndag på tredje dag indlagt på et hospital i Rom, hvor han ifølge Vatikanet behandles for bronkitis.

Argentineren Jorge Mario Bergoglio, som er pave Frans' borgerlige navn, har siden 2013 været pave, hvor han blev udpeget ved netop konklavet som efterfølger til Benedikt 16.

Filmen "Conclave" er desuden nomineret otte gange ved oscaruddelingen, der løber af stablen 2. marts.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 16/02/2025 - 21:13

Pavedrama vinder hovedpris ved Bafta-uddeling

Filmen "Conclave" løber med prisen for årets bedste film ved Bafta-uddelingen i London.

Filmen "Conclave", som var en af storfavoritterne, vinder søndag bedste film ved den britiske Bafta-uddeling, der finder sted i London.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Filmen har ved årets Bafta flest nomineringer med hele 12 styk. Blandt dem er Bedste Film, Bedste Instruktør og Bedste Mandlige Skuespiller.

"Conclave" handler om en af verdens mest hemmelighedsfulde og ældgamle ritualer - konklavet og valget af en ny pave.

Kardinal Lawrence, som i filmen spilles af Ralph Fiennes, får til opgave at lede den hemmelige proces efter den højt elskede paves uventede død.

Filmen er instrueret af den tyske instruktør Edward Berger. Det er hans første film siden den firdobbelte oscarvinder "Intet nyt fra vestfronten" fra 2022.

/ritzau/

Læs Mere >>

København, 16/02/2025 - 10:00

FAKTA: Bolig i Danmark afgør skattepligt

* Når du flytter fra Danmark, ophører din fulde skattepligt som hovedregel, når du enten sælger, opsiger eller udlejer din bolig i mindst tre år.

* For sidstnævnte gælder det desuden, at lejekontrakten skal være uopsigelig fra din side.

* Et sommerhus, der kun bruges til ferier, betragtes normalt ikke som en bolig eller bopæl.

* Når du flytter fra Danmark, skal du sørge for at have en NemKonto. Hvis du skal have penge tilbage i skat, kan de kun blive overført til din NemKonto. 

Kilde: Skattestyrelsen.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

København, 16/02/2025 - 10:00

Arbejde under sydens sol? Ny afgørelse gør det muligt uden dansk skat

Alexander Heinl/Ritzau Scanpix

Hvis du ikke har en bopæl i Danmark, kan du frit arbejde i udlandet for en dansk virksomhed uden at betale dansk skat. Det fremgår af en ny afgørelse.

Hvis du drømmer om at arbejde fra din computer under varmere himmelstrøg i udlandet og slippe for at betale dansk skat, er der godt nyt.

For en ny afgørelse fra Skatterådet slår fast, at du helt kan slippe for dansk skat, hvis du flytter til udlandet.

Det gælder også, hvis du beholder dit arbejde i en dansk virksomhed og fortsætter med at få din løn udbetalt på en dansk bankkonto.

Det fortæller chefkonsulent i revisionsfirmaet BDO Henning Boye Hansen.

- Afgørelsen forholder sig meget klart til, at det ikke har betydning for skattepligten i Danmark, hvem der udbetaler din løn. Det afgørende er, om du har en dansk bopæl, siger han.

- I en tid, hvor danske virksomheder mangler arbejdskraft, og især unge vælger at arbejde i udlandet, kan denne mulighed måske være en mellemvej.

En medarbejder kan dermed rejse ud og opleve verden, mens arbejdskraften bliver fastholdt.

I den aktuelle afgørelse bekræfter Skatterådet, at en mands skattepligt ophører ved udrejse til De Forenede Arabiske Emirater, selv om han fortsætter med at være ansat i en dansk virksomhed.

Manden opgav sin bopæl i Danmark og havde ikke boligmulighed gennem hverken partner eller familie.

- Det særlige her er, at den danske skattepligt ophører, så snart bopælen i Danmark er blevet afviklet, siger Henning Boye Hansen.

Afgørelsen har særligt betydning for de såkaldte digitale nomader, der kan arbejde fra hvor som helst i verden med en computer, der er forbundet til nettet.

- Og coronatiden har jo vist, at mange af os sagtens kan arbejde hjemmefra, siger han og uddyber:

- Men det er klart, at man ikke kan benytte sig af denne mulighed, hvis ikke man kan passe sit arbejde blot med en computer under armen.

Har du stiftet familie og bosat dig, er der en anden vej, du kan gå, hvis du vil arbejde i udlandet og undgå dansk skat.

Den mulighed kan med et smil på læben kaldes Jan Pytlick-finten, siger Henning Boye Hansen.

- Hvis du skal arbejde i udlandet i mindst seks måneder, beholde din bolig og måske lade partner og børn blive i Danmark, kan du være omfattet af 42-dages reglen og have mulighed for at slippe for dansk skat, siger han.

Med den regel må du ifølge Henning Boye Hansen højst opholde dig i Danmark i 42 dage i løbet af en periode på seks måneder. Det svarer til omkring én uge om måneden.

Men du må slet ikke arbejde, mens du opholder dig i Danmark.

Ifølge Henning Boye Hansen var det efter alt at dømme det krav, der gjorde, at Saudi-Arabiens daværende danske håndboldlandstræner, Jan Pytlick, i 2023 ikke selv kunne overvære kampen, da hans hold mødte Danmark.

/ritzau fokus/

Læs Mere >>

TjekDet - faktatjek