Sommerens festivaler er for alvor skudt i gang, og den danske musiker Jeppe Kronback, der nok kendes bedre under kunstnernavnet Uro, er også i år en del af programmet.
I 2024 spillede han for første gang på Roskilde Festival, og i år rejser han rundt i hele landet med Grøn Koncert, der turnerer fra 17. juli til 27. juli.
Selv er Godthåbsvej-sangeren ikke den store festivalgænger, men han har alligevel besøgt flere af de danske festivaler som både gæst og artist i løbet af årene.
Her fortæller den 30-årige sanger om sine bedste festivalminder:
Hvad er din mest mindeværdige oplevelse som artist på en festival?
- Det må være Roskilde Festival sidste år. Jeg var lige blevet opereret, solen stod højt på himlen, og jeg havde egentlig ikke rigtig fattet, hvor mange mennesker der var, før jeg trådte ud på scenen - alene med min guitar. Det var en solosession uden noget band.
- Da jeg så menneskehavet foran mig, sprang mit hjerte lige et slag over. Det var en vild og overvældende følelse. Adrenalinen, stilheden før det første akkordslag og så bare publikum. Det var intenst. En af de oplevelser, man aldrig glemmer.
Hvad er din mest mindeværdige oplevelse som gæst på en festival?
- Jeg har været på Roskilde flere gange, både som gæst og som en del af holdet. Og så er der Spot Festival i Aarhus - den festival betyder meget for mig. Hele branchen samles der, og dengang jeg var på vej ind i musikverdenen, var det dér, man kunne få en snak med dem, man så op til.
- Hvis jeg skal være ærlig, så bruger jeg helst min fritid i naturen. Jeg kan rigtig godt lide at fiske efter karper og spise en proteinbar i ro og mag. Jeg er en rigtig fisker. Det er en af mine helt store interesser.
Hvad er det mest nyttige, du har haft med på festival?
- Det lyder måske kedeligt, men det mest nyttige har helt klart været et åbent sind og lysten til at gå til koncerter.
- En af de fedeste oplevelser var faktisk forrige år på Roskilde, hvor jeg var afsted som gæst. Jeg var i en camp, hvor jeg stod for en temafest - en "gammel dansk"-fest.
- Vi spillede gammel dansk musik, melodigrandprix-hits, MGP, dansktop - hele pakken. Folk stimlede sammen og sang med på "Turbofluen" og "Dyt i bamsen". Det var helt vildt. Vi spillede "Ud i det blå" 15 gange i træk, og hver gang kom der nye grupper af mennesker og sang med.
- Det var én af de der stunder, hvor man virkelig føler sig som en del af noget større. Én stor, glad, syngende masse.
Hvad glæder du dig allermest til ved at skulle på Grøn i år?
- Som jeg har forstået det, er Grøn en stor karavane med masser af fællesskab. Jeg vil gerne stå i ølboden og tale med de frivillige. Det er det eneste tidspunkt i min karriere, hvor folk kan se mig som både Uro og Jeppe.
- Jeg har hørt, at atmosfæren er som en stor familie, som både artister og festivalgæster er en del af, og at det er meget normalt, at man mingler og ikke bare befinder sig bag hegnet som dyr i zoo. Men at man tværtimod kommer ud og er en del af fællesskabet.
- Jeg glæder mig helt absurd meget til at have samtaler med for eksempel en midaldrende tømrer. Så kan han fortælle mig om, hvor hårdt det er at skulle møde klokken 5.30, og jeg kan fortælle, hvor hårdt det er at stå på en scene. Jeg tror, at det bliver alt andet end ensomt.
/ritzau/